Kąpiel pod skosami, czyli aranżacja łazienki na poddaszu

Choć urządzenie jej może wydawać się niezłą łamigłówką, łazienka na strychu odwdzięczy się wyrazistym charakterem i dużą ilością światła.

Dość niskie skosy są głównymi sprawcami zamieszania podczas aranżacji wystroju  pomieszczenia znajdującego się bezpośrednio pod spadzistym dachem. Na etapie planowania nie rozstawajcie się z miarką i dokładnie wyliczcie przestrzeń, którą możecie wykorzystać. Ten wysiłek się opłaci, a pozorne wady da się przekuć w atuty – różnice wysokości w połączeniu z połaciowymi oknami stanowią świetny punkt wyjścia do estetycznych szaleństw.

Trochę jak Tetris: rozmieszczenie wanny, umywalki i innych urządzeń

Jeżeli kąt nachylenia sufitu na to pozwala, możemy wykorzystać przestrzeń pod skosem na ustawienie w niej wanny. Należy jednak umieścić ją tak, aby przynajmniej w jednym jej końcu dało się stać wyprostowanym – tu w sukurs przychodzą wanny narożne lub asymetryczne.

wzoryszte płytki, drewno i biel w łazience na poddaszu
All Design

Dobrym rozwiązaniem jest odsunięcie urządzeń od ścian. Gdy wielkość pomieszczenia pozwala na tę ekstrawagancję, warto skusić się na wannę wolnostojącą, która wraz z efektowną baterią przemieni naszą łazienkę w salon kąpielowy.

wolno stojąca wysoka wanna na poddaszu
Barbella Interiors

wolno stojąca wanna salonie na poddaszu
Bagua. Pracownia Architektury

W wypadku gdy spadek dachu znajduje się tylko po jednej stronie, najlepszym miejscem na kabinę prysznicową są okolice drzwi do łazienki. Jeżeli nadal wysokość nie pozwala na tradycyjną kabinę z brodzikiem, niezła alternatywą może być prysznic typu walk-in, zamknięty z jednej strony ozdobną bądź gładką szybą.

żółte płytki w łazience na poddaszu
Achipeka

W niskiej, ale rozległej, łazience na poddaszu znajdzie się dość miejsca na dwie umywalki obok siebie. To pomysł, który duże rodziny docenią w zabiegany poranek.

biała łazienka z drewnianymi elementami na poddaszu
Studio Pniak

Nowe szaty łazienki na poddaszu: wykończenie i dekoracje

Pozbawione okien ściany szczytowe aż proszą się o odważne udekorowanie za pomocą ozdobnych kafli, fototapety czy drewnianych lub kamiennych okładzin.

biała podwieszana szafka z umywalką w łazeince na poddaszu
Pracownia Elementy

duża łazienka z wanną i natryskiem na poddaszu
Mikołajska Studio

Ale przy pomocy takich estetycznych zabiegów można także wyodrębnić wnękę z wanną.

duża zabudowana wanna w łazience na poddaszu
Sanpol

biała łazienka na poddaszu z czarnymi elementami
Pracownia Elementy

Jeżeli od góry do pomieszczenia wlewa się dużo światła, warto zaryzykować ciemniejsze kolory wykończeń, które nie sprawdziłyby się w łazience bez okien.

łazienka na poddaszu w szarościach
Razoo Architekci

Świetnym patentem na przełamanie mocnych skośnych linii jest powieszenie na ścianach okrągłych luster czy wybór nietypowych lamp wiszących.

dwie umywalki na drewnianym blacie w łazience na poddaszu
Barbella Interiors

Prześladujące nas wnęki pod skosami wypełnione drewnianymi półkami i roślinami w kwietnikach staną się mniej widoczne, a wnętrze nabierze bardziej przytulnego charakteru.

przestronna jasna łazienka na poddaszu z drewnianymi akcentami
Achipeka

Jasna sprawa, czyli oświetlenie łazienki na poddaszu

I w tym wypadku różnicę wysokości da się przekuć w atut. Do skośnego sufitu można przymocować zawadiackie kinkiety na ruchomych ramionach, a ścianę pomalować na biało, by odbijała skierowane na nią światło. Natomiast najwyższa część aż prosi się o wiszące lampy, najlepiej o obłych kształtach – efektowne żarówki edisonowskie na grubych kablach czy okrągłe klosze.

wanna wolnostojąca w małej łazience z mozaikowa podłogą
Britop

Jeżeli w dachu znajdują się okna połaciowe, może dopaść nas przekleństwo nadmiaru światła. Łatwo obronimy się przed nim, montując stylowe żaluzje, które zapracują także na efekt wizualny, rozpraszając promienie słoneczne.

umywalka na stelażu na jasno fioletowej ścianie
Velux