Wraz z rozpoczęciem inwazji na Ukrainę, coraz więcej firm decyduje się na wycofanie z rosyjskiego rynku. Zrobiły to już wielkie koncerny FMCG, usługodawcy, marki odzieżowe, produktowe, a także architekci.
Pracownie architektoniczne David Chipperfield Architects i Zaha Hadid Architects ogłosiły, że wstrzymują prace nad projektami w Rosji po inwazji tego kraju na Ukrainę. David Chipperfield Architects powiedział, że „potępia działania (rosyjskiego prezydenta Władimira) Putina” i w rezultacie zawiesza wszystkie prowadzone na terenie Rosji prace. Wśród realizowanych w kraju projektów wymienić można odnawianie budynku Central Telegraph w Moskwie.
Studio Zaha Hadid Architects również wstrzymało prace nad swoimi projektami w Rosji, mówiąc portalowi Dezeen, że jest „zszokowane i zasmucone konfliktem”, który rozpoczął się 24 lutego. Zwłaszcza, że jak mówią: – ZHA pracuje w Rosji od czterech dekad – powiedziało studio – Prace od Zaha Hadid były pierwotnie inspirowane dziełami rosyjskiej awangardy, a wielu naszych pracowników uczyło studentów architektury na uniwersytetach w całym kraju. Projekty, jakie miały zostać zrealizowane w Rosji przez tę pracownię to m.in. stacja Klenoviy Boulevard 2 w Moskwie, powstająca w ramach rozbudowy miejskiej sieci metra oraz Sbierbank Technopark w Moskwie.
Wycofanie się z rosyjskiego rynku dotyczy także holenderskiego studia MVRDV, które ogłosiło, że wstrzymuje prace nad swoimi pięcioma projektami w Rosji, solidaryzując się ze wszystkimi ludźmi, którzy sprzeciwiają się tej wojnie i protestują przeciwko niej.
David Chipperfield Architects, mający biura w Londynie, Berlinie, Mediolanie i Szanghaju, powiedział, że jego klienci rozumieją jego decyzję. – Biorąc pod uwagę inwazję na Ukrainę oraz przy pełnym zrozumieniu i wsparciu naszych klientów, David Chipperfield Architects postanowił zawiesić wszelkie prace w Rosji. Potępiamy działania Putina i rosyjskiego rządu oraz solidaryzujemy się z Ukrainą i jej mieszkańcami” – podało studio w oświadczeniu – Wierzymy w dialog, otwartość i zaangażowanie; wartości, które są bezpośrednio przeciwne toczącej się wojnie. Wzywamy do natychmiastowego zakończenia tej ludzkiej tragedii, a nasze myśli są z niewinnymi ofiarami tego nieuzasadnionego działania”.
Innymi pracowniami, jakie wycofały się z rosyjskiego rynku są brytyjskie studio Foster + Partners i szwajcarskie studio Herzog & de Meuron.
Podkreślić należy też fakt, że ponad 6500 rosyjskich architektów podpisało list otwarty potępiający inwazję na Ukrainę.
Fot. i oprac. na podst.: Dezeen