Instytut Wzornictwa Przemysłowego – najstarsza i najbardziej renomowana instytucja promująca polski design, zakończył przyjmowanie zgłoszeń do Dobrego Wzoru 2024. W finale jednego z najważniejszych konkursów w świecie polskiego projektowania znalazło się ponad 100 produktów i usług. Zwycięzców poznamy na uroczystej gali, która odbędzie się w siedzibie IWP w Warszawie 6 listopada.
W tym roku eksperci wybiorą najlepsze projekty w 13 kategoriach: Dom, Komunikacja wizualna, Nowe technologie, Przestrzeń publiczna, Transport, Praca/biuro, Dzieci, Sport i rekreacja, Rzemiosło, Fashion, Wellness/beauty, UX/UI oraz Szczęśliwa trzynastka. W tej ostatniej kategorii mieszczą się produkty, które – w przeciwieństwie do pozostałych – nie trafiły jeszcze do masowej produkcji. Głównym trofeum w konkursie jest nagroda im. założycielki Instytutu, prof. Wandy Telakowskiej oraz Wzór Roku dla Kultury – nagroda ufundowana przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego.
Szeroka gama produktów
Do tegorocznej edycji zgłosili się m.in. producenci aplikacji mobilnych, sprzętów kuchennych czy materiałów budowlanych. – Firmy zgłaszają do konkursu swoje najlepsze produkty i usługi – od oprogramowania, przez sprzęty RTV/AGD po przemysł ciężki. Nie brak też projektów o artystycznym zacięciu – np. firm, które do Dobrego Wzoru zgłosiły tekstylia z autorskimi wzorami – mówi Adrian Musiał, prezes Instytutu Wzornictwa Przemysłowego.
Wystawa poprzedzona uroczystą galą
– Obecnie trwają obrady jury, składającego się z 13 ekspertów. Nagrody zostaną wręczone podczas gali 6 listopada w sali im. Wandy Telakowskiej w siedzibie IWP. Następnie zapraszamy na jedyną w swoim rodzaju wystawę, na której zaprezentujemy wyróżnione produkty. Wystawa trwać będzie od 7 listopada do 3 grudnia i będzie to wystawa otwarta. Oprócz możliwości zaprezentowania swoich prac finaliści zyskają też prawo bezterminowego posługiwania się godłem konkursu – mówi Michalina Pietrzyk, członkini zarządu IWP.
Konkurs Dobry Wzór został objęty honorowym patronatem Ministerstwa Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz Ministerstwa Rozwoju i Technologii oraz Urzędu Patentowego Rzeczypospolitej Polskiej. Patronami honorowymi Konkursu są również Polska Agencja Rozwoju Przedsiębiorczości, Stowarzyszenie Architektów Wnętrz oraz Integracja LAB. Partnerem Konkursu jest Stowarzyszenie Projektowe SPFP.
Fot. i oprac. Dobry Wzór