140 lat kuchni Küppersbuscha: od pieca węglowego do płyty indukcyjnej

Choć namiętność do pichcenia i smakowania pozostaje ta sama, wiele się zmieniło od czasu, gdy w naszych domach gościły kuchnie węglowe. Nawet szybki rzut oka na historię sprzętów do gotowania pozwala prześledzić powiązane ze sobą zmiany we wzornictwie i technologii.

Nie każdy może być forpocztą owych zmian przez kolejne dekady, ale ta sztuka od ponad 140 lat udaje się niemieckiej marce Küppersbusch, która pojawiła się na rynku w niezwykle przełomowym momencie historycznym. Przez pierwsze lata po założeniu w 1875 roku funkcjonowała jako manufaktura, ale na fali postępującej industrializacji szybko przerzuciła się na produkcję seryjną. Ten przełom w dziejach form użytkowych okazał się kluczowy nie tylko w kwestii rozwiązań technicznych, ale także estetycznych.

stare zdjęcie fabryki kuchenek

Nowe funkcje i czysta forma

Jak widać na archiwalnych fotografiach początkowo produkowane taśmowo kuchnie były zdobione ornamentem i detalami w duchu stylów historycznych końca XIX wieku, ale wraz z pojawieniem się koncepcji modernistycznego wzornictwa duch prostoty i dyscypliny formalnej zaczął przenikać nawet do świata sprzętów AGD.

cztery kuchenki Küppersbusch z różnych epok

Kolejne dekady przyniosły Küppersbusch nie tylko innowacje w dziedzinie produkcji płyt gazowych, piekarników, okapów kuchennych czy pierwszego na świecie grilla, ale także wieloetapową ewolucję stylu w kierunku prostoty i funkcjonalności.

fabryka kuchenek na starym zdjęciu zdjęcie starej kampanii reklamowej kuchni

Siła prostoty, moc personalizacji

Rozwój technologiczny pozwolił na miniaturyzację sprzętów kuchennych, a wraz z nią uproszczenie wzornictwa. Dziś znakiem rozpoznawczym niemieckiej marki są nowoczesne urządzenia do zabudowy, które za sprawą klasycznego, powściągliwego designu z łatwością wtapiają się w wystrój minimalistycznej kuchni.

nowoczesna otwarta kuchnia

Oszczędne formy mogą ożyć dzięki personalizowanym wykończeniom – do wyboru mamy kilka kolorów frontów oraz elementów dekoracyjnych i uchwytów, od dyskretnego czarnego aksamitu po chrom i miedź. Zaskakujące wrażenie robi także płyta indukcyjna o heksagonalnym kształcie.

wyjątkowy piec w przestronnym salonie nowoczesna sześciokątna płyta indukcyjna w blacie nowoczesny zabudowany czarny piekarnik

Fot. i oprac. na podstawie materiałów prasowych Comitor

AGD i RTV

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Jakie szafki RTV są strzałem w dziesiątkę?

Szafki RTV to meble praktyczne, które mogą pełnić rolę niskiej szafki do przechowywania, jak i stolika na telewizor. Będą podstawą do stworzenia modnego kąciku na domową elektronikę. Na co jednak zwracać uwagę i skąd zamawiać najlepsze szafki RTV?

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Klimator do domu i biura – Jak działa klimator i czy warto go kupić?
Klimator do domu i biura – jak działa klimator i czy warto go kupić?

Coraz wyższe temperatury każdego roku i przeciągające się fale upałów dają się we znaki każdemu z nas. Dla bezpieczeństwa i większego komfortu zarówno w domu, jak i w biurze warto pomyśleć o zakupie skutecznego urządzenia chłodzącego do pomieszczeń. Klimatory to bardzo wygodne, łatwe w obsłudze i mobilne urządzenia. Pozwalają zachować koncentrację na odpowiednim poziomie i lepsze samopoczucie nawet w największe upały. Jak działają klimatory i jak dobrze sprawdzają się w swojej roli…

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

kuchnia z wyspą wraz z kawałkiem blatu oraz krzesłami w kuchni z drewnianymi frontami
Funkcjonalna kuchnia: jak urządzić wymarzoną kuchnię?

Pracując nad koncepcją kuchni, warto pamiętać, że nie ma jednego idealnego rozwiązania. Podobają nam się różne kolory, materiały i opcje. Niektórzy stawiają na prostotę, inni na dekoracje… Ile więc osób, tyle aranżacji. Niemniej sama recepta na projekt kuchni doskonałej jest zawsze taka sama. Należy przemyśleć swoje oczekiwania i dopasować do nich odpowiednie sprzęty, elementy wyposażenia i akcesoria. Dzięki temu jesteśmy w stanie stworzyć wnętrze ergonomiczne, funkcjonalne i w 100…

Aktualności

pokazowy stół podczas Poznańskiego designu 2019
Poznański Design od kuchni

W listopadzie w Poznaniu pojawiły się pracownie z całej Wielkopolski, poszukujące wiedzy o rozwiązaniach technologicznych i nowościach produktowych firm Comitor i Cosentino. Przygotowane prezentacje przybliżyły zebranym trendy obowiązujące w nowoczesnych kuchniach, a gościem specjalnym był kucharz Aleksander Baron.

Küppersbusch

Czytaj więcej

Aktualności

dwóch kucharzy podczas przygotowywania przystawek na małych kamiennych podstawkach
Sopocki Design od kuchni

Comitor, Cosentino i Studio Estima zaprosiły trójmiejskich architektów na kolejne spotkanie z cyklu Design od kuchni. Goście mieli okazję zapoznać się z najnowszą ofertą tych marek, a także spróbować kuchni Aleksandra Barona.

Aktualności

elegancka kuchnia z wyspą z białego kamienia Silestone - Calacatta Gold od Cosentino
Design od kuchni: nowoczesne technologie w służbie komfortu

26.09.2019 r. w Sopocie odbędzie się kolejne spotkanie z cyklu design od kuchni, zorganizowane przez firmy Cosentino oraz Comitor. Będzie to okazja do sprawdzenia właściwości materiałów oraz sprzętów prezentowanych w ofercie obu marek.