Warsaw Home & Contract

Warsaw Home Logo

MECENAS MOTYWU

Basen ogrodowy: na co należy zwrócić uwagę przed jego zakupem?

Artykuł sponsorowany


Powoli dni stają się coraz dłuższe, a temperatura wyższa. Dlatego decydujemy się na spędzanie czasu na świeżym powietrzu np. w ogrodzie. Czas wyciągnąć również baseny ogrodowe. Jaki wybrać?

Nie masz jeszcze swojego? Przeczytaj poniższy artykuł, aby dowiedzieć się m.in.:

  • czym różni się basen rozporowy od stelażowego,
  • jakie są wady i zalety każdego z nich,
  • czy warto wybrać basen ogrodowy dla dorosłych czy dzieci,
  • jakie inne akcesoria do basenów można zakupić.

Basen rozporowy czy stelażowy?

warto kupić po wcześniejszym researchu. Na początku warto odpowiedzieć na pytanie, jaki rodzaj basenu wybrać. Zarówno basen rozporowy, jak i stelażowy dedykowany jest starszym dzieciom oraz osobom dorosłym. Podstawową różnicą między tymi dwoma rodzajami basenów jest sposób ich rozkładania.

W przypadku basenu rozporowego rozkłada się go prościej. Jedyną czynnością jest nalanie wody do zbiornika. W tym czasie woda zaczyna napierać na ścianki basenu i jest podtrzymywana w pionowej pozycji. Nie potrzebne jest rozstawienie żadnego stelażu. W przypadku basenu stelażowego rozłożenie to bardziej skomplikowana i czasochłonna czynność. Warunkiem koniecznym jest połączenie elementów, które stanowią stelaż dla basenu. Nie należy się jednak tym martwić, ponieważ do każdego basenu stelażowego dołącza się instrukcję. Ułatwia ona rozłożenie basenu. Tak naprawdę w dużej części montaży basenów stelażowych, nie są potrzebne dodatkowe narzędzia.

Podejmując decyzję o basenie należy zastanowić się do jakich celów będzie nam służył.

Basen rozporowy wady i zalety

Baseny rozporowy jest rozwiązaniem między basenem dmuchanym a stelażowym. Mowa tutaj o kryteriach takich jak: cena, czy wytrzymałość konstrukcji. Można je znaleźć w cenie nawet 300 złotych. Basen rozporowy jest dużo bardziej trwały niż opcja dmuchana. Spokojnie będzie rozwiązaniem na kilka lat. Baseny cechują się również stosunkowo sporą pojemnością. Spokojnie sprawdzi się do pływania czy też nurkowania.

W basenach rozporowych ciśnienie hydrostatyczne napiera na ścianki basenowe w momencie, gdy basen wypełniany jest wodą. Sporą wadą jest fakt, że basen rozporowy musi mieć okrągły kształt. Jest to ograniczenie i nie sprawdzi się do każdego ogródka. Cecha charakterystyczna basenu rozporowego to również kołnierz, który napełnia się u góry powietrzem. Dzięki temu możliwa jest zmiana wysokości basenu w czasie, gdy woda jest dolewana lub ubywa jej. Ostatni plus to z pewnością szybkość rozkładania, zajmuje około 30 minut.

drzewo na tle basenu o lazurowej wodzie

Basen stelażowy wady i zalety

Baseny stelażowe to rozwiązanie dla osób, które posiadają dużą powierzchnią w ogrodzie. Dzięki temu swobodnie nie tylko się w nim zrelaksujesz, ale też popływasz, czy zanurkujesz. Posiada usztywniane ściany, dzięki czemu to bardzo stabilne rozwiązanie. Jest wiele opcji, w jakich można je kupić. Możliwy jest zakup różnych kształtów np.okrągłego lub prostokątnego. Dużą zaletą jest również objętość basenów stelażowych. Może się w nich pomieścić nawet kilkanaście osób. Za wadę można uznać również czas rozkładania basenu, aby go zamontować, potrzebne jest około 60 minut. Jest to również dużo droższe rozwiązanie niż basen rozporowy. Jednak można nazwać to inwestycją, ponieważ spokojnie wytrzyma on kilka sezonów.

Basen ogrodowy dla dorosłych czy dla dzieci

Wybór basenu powinien być również dostosowany do tego, kto będzie z niego częściej korzystał. Pytanie, czy będą to wyłącznie dzieci, czy również dorośli. Dla małych dzieci praktycznie jedynym rozwiązaniem będzie basen dmuchany. Jeżeli dzieci są starsze lub z basenu będą korzystać głównie osoby dorosłe, świetnie sprawdzą się wyżej opisane baseny rozporowe oraz stelażowe.

Co musisz jeszcze uwzględnić decydując się na basen ogrodowy?

Decydując się na basen warto pomyśleć również o przydatnych akcesoriach. Pierwszym z nich jest drabinka do basenu. Pozwoli ona wejść bezpiecznie do basenu. Kolejne akcesorium to pompa do basenu z filtrem. Dzięki temu woda zostania utrzymana w czystości. Przykładowo pompa piaskowa wyłapie wszystkie zabrudzenia. Świetnie sprawdzi się również filtr, który powinien być regularnie wymieniany. Dzięki temu woda w basenie będzie utrzymana w czystości. Można również podłączyć do filtra dedykowane rury pływające, które usuną zanieczyszczenia. Nie będzie konieczności stosowania siatek. Aby sprawdzić poziom czystości wody, warto zakupić analizator jakości wody. Aby przeciwdziałać zanieczyszczeniom można wyposażyć się w specjalną osłonę do przykrycia basenu. W ofercie sklepów znajdują się różne rozmiary dostosowane praktycznie do każdej wielkości basenu. Większość z nich jest wykonana ze specjalnego, solarnego materiału, dzięki temu chroni basen nie tylko przed zanieczyszczeniami, ale i promieniami słonecznymi. Aby wyczyścić powierzchnię basenu, warto wyposażyć się w dedykowane szczotki oraz termofory. Można zakupić również specjalne pojemniki, służą one do dozowania chemii w basenie.

Aby dodać klimatu basenowi, można zdecydować się na oświetlenie LED. Wieczory w basenie staną się jeszcze większą przyjemnością.

A Wy, na jaki basen byście się zdecydowali?

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Castorama

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

wysoki niebieski basen na stelażu z drabinką pośród czerwonych kwiatów w dużym ogrodzie
Baseny stelażowe czy dmuchane? Oba mają wiele zalet

Własny basen ogrodowy to marzenie wielu z nas, nieodłącznie kojarzące się z wysokim standardem życia i luksusem. Na szczęście obecnie nie musimy inwestować w drogą i trudną w utrzymaniu wersję murowaną, by cieszyć się kąpielami na świeżym powietrzu. Na rynku dostępnych jest wiele mniej kosztownych modeli, które zapewnią nam podobny komfort. Co będzie lepszym wyborem: baseny stelażowe czy dmuchane?

trendy

duży basen sportowy
Podwieszany sufit i złoto, czyli basen jak ze snu

Wizyta na basenie kojarzy się z relaksem, dobrą zabawą i… słońcem. To właśnie ono jest symbolem lata. Jeśli wybrany przez nas obiekt wygląda tak jak zmodernizowany kompleks basenowy w Szwajcarii w Uster – z sufitem wyłożonym złotymi panelami – możemy być pewni jednego: mamy do czynienia z rozwiązaniem nie tylko designerskim, ale i zaawansowanym technicznie.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

drzwi przesuwne castorama
Zastosowania i rodzaje drzwi przesuwnych. Co warto o nich wiedzieć?

Tradycyjne, skrzydłowe drzwi nie w każdym pomieszczeniu zdają egzamin. Najgorzej sprawdzają się w małych wnętrzach, gdzie każdy metr kwadratowy ma znaczenie, a obszar niezbędny do ich otworzenia mógłby być wykorzystany na przykład do postawienia szafki. Alternatywą są drzwi przesuwne.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

beżowa huśtawka ogrodowa z daszkiem na szarej metalowej konstrukcji
Huśtawka ogrodowa – na co zwrócić uwagę przed zakupem

Błękit nieba i ćwierkające ptaki o poranku to znaki długo wyczekiwanej wiosny. Kiedy pierwsze wiosenne promienie słoneczne pojawiają się za oknem, napawają nas niezłomnym optymizmem i powodują uśmiech. Aby wiosenny i letni wypoczynek na świeżym powietrzu był satysfakcjonujący, należy odpowiednio zagospodarować swój ogród. Huśtawka ogrodowa z pewnością jest takim elementem, który zawsze warto w nim mieć!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Płyty betonowe na ścianę – czym się kierować przy ich wyborze
Płyty betonowe na ścianę – czym się kierować przy ich wyborze?

Odpowiednie wykończenie wnętrz to czynnik, który później będzie decydował o atmosferze naszego mieszkania. Obecnie w aranżacjach panuje moda na surowy, elegancki klimat, w który idealnie wpisują się płyty betonowe. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

meble do jadalnia czym warto się kierować przy ich wyborze
Meble do jadalni – czym warto się kierować przy ich wyborze?

Jadalnia — to tutaj toczy się duża część naszego życia — codziennie spożywamy posiłki i spotykamy się z naszymi przyjaciółmi i rodziną. Tym ważniejsze jest, aby była ona miejscem, w którym będziemy czuć się komfortowo. Czym kierować się wybierając do niej meble?