Aktualny motyw: Łazienki inspirowane modą

Logo Tubądzin

Mecenas motywu

Dzień i noc z twarzą Marilyn Monroe. Dywan Henzel Studio

Podróż od kunsztownego unikatu do produkcji seryjnej i z powrotem… Gdy w 1962 roku Andy Warhol rozpoczynał cykl serigrafii przedstawiających Marilyn Monroe, chyba nie spodziewał się, że schematyczny wizerunek ikonicznej aktorki sam stanie się jedną z ikon XX-wiecznej kultury.

Kopia mistrza

Warhol sprzeniewierzył się jednej z fundamentalnych zasad sztuki ‒ oryginalności i niepowtarzalności dzieła, wykonując w technice sitodruku dziesiątki niemal identycznych prac. Rozróżnienie między kopią a oryginałem stawało się bezzasadne, a ślad ręki autora ‒ trudny do dostrzeżenia. Ponad pół wieku później za sprawą Henzel Studio sens gestu artysty został odwrócony, gdyż na podstawie jego „seryjnych” portretów powstały ręcznie tkane, unikalne dywany.

Od książki do dywanu

Punktem wyjścia do pracy nad kolekcją Henzel Studio Heritage ‒ Andy Warhol była makieta przygotowanej przez twórcę, ale nigdy nie wydanej książki artystycznej, na którą złożyły się karty przedstawiające detale z 10 wizerunków Marilyn jego autorstwa. Posłużyły one jako inspiracja do zaprojektowania oktagonalnych dywanów w mocnych, nasyconych barwach. Za sprawą dużego powiększenia kompozycje są abstrakcyjne, a pop-artową proweniencję zdradza tylko widoczny wzór rastra. Ten sam motyw został także umieszczony na poduszkach.

kolorowy dywan i kozetka kolorowy dywanik kolorowa poszewka poduszki

Dekonstrukcja wizerunku gwiazdy

Założyciel Studia, artysta Calle Henzel, wzbogacił kolekcję o autorskie interpretacje portretów aktorki, na zasadzie kontrastu wprowadzając do popowej stylistyki organiczne, nieregularne formy i postrzępione brzegi. Te dywany wyglądają trochę jak plakaty, które wisiały na dworze zbyt długo i zdążyły się podrzeć.

kolorowy dywan z twarzą Marilyn Monroe jaskrawy dywan z wizerunkiem Marilyn Monroe czarno-biały dywan z Marilyn Monroe

Mocne wrażenie robi dywan wzorowany na pracy I Love Your Kiss Forever Forever. Tu ze słynnej twarzy Marilyn pozostały tylko usta, niczym budzący niepokój uśmiech Kota z Cheshire w Alicji w krainie czarów, który zawisł w powietrzu, gdy Kota już nie było.

kolorowe dywaniki

Marzenia Warhola spełniły się z nawiązką i wizerunki banana oraz puszek z zupą Campbella zalały świat w postaci gadżetów made in China. Kolekcja Henzel Studio stanowi próbę „uwznioślenia” ich na nowo, za sprawą szlachetnych materiałów i ręcznego wykonania, a przede wszystkim ‒ podkreślenia roli artysty.

kolorowe dywaniki z bliska

Fot. i oprac. na podstawie:
mat. prasowe KOOKU

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Zebra, jodełka, geometryczne wzory i paski:
Zebra, jodełka, geometryczne wzory i paski: dodatki i meble z mocnym wzorem

Są takie wzory, które co pewien czas do nas powracają. Na wybiegach widzimy właśnie powrót jodełki czy zebry, dlatego pokażemy Wam projekty, dzięki którym także i wnętrza zyskają coś więcej niż tylko mocny akcent. To meble dla tych, którzy cenią funkcjonalność i wygodę. A niekiedy już klasyki – zobaczcie dodatki i meble z mocnym wzorem!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Geometryczne dywany: przedmioty, które nawiązują do Bauhausu
Geometryczne dywany: przedmioty, które nawiązują do Bauhausu

Styl Bauhaus pozostaje żywy w licznych aranżacjach. Chodzi jednak nie tylko o projektowanie wnętrz, ale i przedmiotów. Nawiązania pojawiają się w projektach tak polskich, jak i zagranicznych. Zobaczcie geometryczne wzory dywanów o zróżnicowanych fakturach – jesteśmy pewni, że będziecie chcieli po nich stąpać.

rękodzieło

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Półka ścienna: szybka zmiana, świetny efekt
Półka ścienna: szybka zmiana, świetny efekt

Półka ścienna to ponadczasowa dekoracja, która sprawdzi się w wielu wnętrzach, niezależnie od powierzchni czy stylu. Jednak dla niektórych osób to duże wyzwanie. Co na niej postawić? Jak zamocować, aby wyglądała estetycznie? Podpowiadamy!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

ciemne pomieszczenie z brązową ścianą oraz brązowymi ciemnymi dodatkami w formie krzesła
Z pasji do przyrody i podróży: naturalne i ekologiczne prezenty pod choinkę

Szukając pomysłów na świąteczne prezenty, warto zaglądać do miejsc, które tworzą ludzie z pasją i wybierać produkty niepowtarzalne, które na długo zapadną w pamięć obdarowanym.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Pościel z satyny bawełnianej – dlaczego pościele satynowe są najlepsze na lato?
Pościel z satyny bawełnianej – dlaczego pościele satynowe są najlepsze na lato?

Upalne lato w naszym kraju to okres raczej krótki, ale za to intensywny i potrafi dać się we znaki. Męczące upały, szczególnie nocą potrafią zakłócić spokojny sen. Na szczęście wybór odpowiedniej pościeli może znacznie zwiększyć komfort snu nawet w bardzo upalne noce. Pościele satynowe posiadają wyjątkowe właściwości, które umożliwiają komfortowy sen w letnim okresie. Jak to działa i dlaczego warto wybrać pościel satynową na lato? Sprawdzamy!

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Styl kolonialny w aranżacji wnętrz: klasyka z nutą egzotyki

Pragniesz odmienić wnętrza swojego domu, ale popularne kierunki w projektowaniu nie są tym, czego szukasz? Może warto rozważyć styl kolonialny. Dzięki niemu możesz podkreślić swoje pasje – np. do podróży i roślin, wzmocnić poczucie komfortu i przytulności. Połączyć klasykę z egzotyką.