Aktualny motyw: Łódź Design Festival 2021

Łódź Design Festival - logo

Mecenas motywu

Domowe biuro: wygoda z indywidualnym rysem

Dziś tak często pracujemy z domu, że nie sposób traktować tej pracy mniej poważnie, z przymrużeniem oka czy jako chwilową odskocznię. Konieczność pracy zdalnej zmusiła wielu z nas do bacznego przyjrzenia się domowej przestrzeni okiem pracownika, a nie tylko domownika…

I nagle okazało się, że to, co akceptowaliśmy jako tymczasowe rozwiązanie, gdy trzeba było coś nadrobić w weekend albo gdy chorowało dziecko i musieliśmy pracować przy nim, przestało się sprawdzać. W pełnowymiarowej pracy nie ma już miejsca na prowizoryczne rozwiązania – trzeba spojrzeć na kącik, w którym piszemy maile czy tworzymy prezentacje, jak na zwyczajne, pełnowartościowe stanowisko pracy. Nie jak na miejsce, w którym przycupniemy na chwilę, by zaraz zmienić tylko stronę sofy czy krzesło przy kuchennym stole.

dwie osoby stojące w pokoju z czerwoną cegłą na ściana przy elektrycznie podnoszonych biurkach
LINAK

Kącik do pracy, wyznaczona strefa, w której stoi biurko, czy wreszcie własny gabinet wymaga takiego samego potraktowania jak miejsce do pracy w biurze pełnym ludzi. Ba, jego aranżacja może się okazać nawet bardziej wymagająca, bo trzeba je zręcznie wpleść w domową całość, nie tracąc funkcjonalności ułatwiającej pracę.

Ergonomiczne biurko w home office

Wprowadzenie ergonomicznych rozwiązań do domowego biura nie jest dziś trudne. Tak naprawdę najtrudniej jest zdecydować, które miejsce wydzielimy ze strefy prywatnej. W miarę możliwości wybieramy to jak najbardziej odseparowane od reszty mieszkania, dobrze doświetlone i sprzyjające skupieniu. Wiadomo jednak, że często będzie nam musiał wystarczyć kąt w salonie lub sypialni (może za drzwiami przesuwnymi?). I tu pojawia się główny aktor naszego home office: biurko. To wokół niego wszystko się kręci, dlatego warto zainwestować w takie rozwiązanie, które będzie rzeczywiście spełniało nasze potrzeby. Przede wszystkim – dobierzmy optymalną wielkość blatu. Nie każdy jest w trakcie pracy zarzucany drukowanymi dokumentami, ale są też tacy, którym standardowy rozmiar biurka nie wystarcza. Tutaj naprawdę należy kierować się specyfiką danego stanowiska, a nie bezrefleksyjnie powielać trendy.

Niezależnie od wielkości blatu dobrze jest pomyśleć o stanowisku typu sit-stand, które pozwoli nam zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą.

Niezależnie od wielkości blatu dobrze jest pomyśleć o stanowisku typu sit-stand, które pozwoli nam zmieniać pozycję z siedzącej na stojącą. To bardzo ważne, jeżeli chcemy zachować zdrowie i jasność umysłu. Tkwienie w jednej, wymuszonej pozycji zaburza cyrkulację krwi i prowadzi do wielu poważnych dolegliwości zdrowotnych, jeżeli pracujemy w ten sposób regularnie. Biurka wyposażone w systemy kolumn podnoszących pozwalają w łatwy sposób wielokrotnie w ciągu dnia zmieniać wysokość blatu i kąt jego nachylenia. Dzięki nowoczesnemu panelowi DPG do regulacji nie używamy siły, wystarczy delikatnie nacisnąć panel i chwilę przytrzymać.

Zdrowe nawyki podczas pracy w domu

Bliskość kuchni, brak nadzoru, poczucie swobody, gdy nikt nie patrzy, w jakiej pozycji siedzimy… To wszystko czynniki ryzyka, gdy pracujemy z domu. W home office można jednak wypracować sobie też zdrowe nawyki, a pomogą nam w tym przemyślane rozwiązania biurowe i specjalne aplikacje. Podstawowym nawykiem powinny być dość częste zmiany pozycji, najlepiej z siedzącej na stojącą. Firma LINAK dodaje do swoich paneli do elektrycznie regulowanych biurek specjalną aplikację Desk Control, która łączy się bezprzewodowo z urządzeniami mobilnymi. Dzięki niej będziemy otrzymywać przypomnienia, że nadszedł czas na zmianę pozycji, a także będziemy mieć dostęp do statystyk związanych z naszym użytkowaniem biurka. Poprzez aplikację można też oczywiście regulować wysokość blatu i zapisywać swoje indywidualne ustawienia.

czarne biurko z komputerem oraz panelem sterowania wysokością biurka
LINAK

Personalizacja mebli

 W home office musimy czuć, że meble są skrojone na miarę naszych potrzeb. Nie będziemy się nimi dzielić aż tak często, jak to bywało w klasycznym biurze, dlatego możemy trochę zaszaleć. Nowoczesne meble biurowe mają jednak tę zaletę, że nawet jeśli wybierzemy je dla siebie, łatwo będzie zmienić ich ustawienia, gdyby współlokator potrzebował z nich skorzystać. Ustawienia są zapamiętywane dla każdego użytkownika, więc łatwo do nich wrócimy.

Wybieramy zatem ramę, kształt i kolor siłowników do konstrukcji elektrycznie podnoszonego biurka, wybieramy rodzaj i wielkość blatu, no i wreszcie wybieramy ergonomiczny fotel biurowy. Na rynku znajdziemy wiele foteli, które mają regulowane nie tylko zagłówki, ale też części lędźwiowe czy podłokietniki. Warto pomyśleć też o tym, czy potrzebny jest nam mebel na kółkach, a jeżeli tak, to po jakiej powierzchni będzie jeździł (mata ochronna w razie konieczności). Dobrze byłoby też pomyśleć o zamykanej szafce na dokumenty, żeby nie wprowadzać wrażenia chaosu przez ustawianie otwartych organizerów. Ale oczywiście co kto lubi. Czasem kreatywności sprzyja też artystyczny nieład.

Cicho, płynnie i bezkolizyjnie

Systemy do podnoszenia blatów od LINAK działają wyjątkowo cicho, więc nie będziemy się czuli w domu jak w open space pełnym elektroniki, nie obudzimy śpiącego obok dziecka czy współmałżonka, gdy przyjdzie nam pracować w nocy. Płynny i cichy ruch elementów konstrukcyjnych zapewnia napęd w układzie równoległym, a łatwy montaż jest możliwy dzięki technologii LINAK Plug and Play. Systemy od LINAK można wzbogacić o czujniki, które zapobiegną uszkodzeniom biurka, gdyby miało dojść do kolizji z innymi przedmiotami podczas jego regulacji. Do wyboru mamy zewnętrzne urządzenie z czujnikiem żyroskopowym (Desk Sensor 1) i czujnik zintegrowany z kolumną (PIEZO).

Domowe biuro zasługuje na potraktowanie go zupełnie serio, a nie jak chwilową ekstrawagancję. My zaś, jako pracujący zdalnie, zasługujemy na wygodę i bezpieczeństwo w pracy, dlatego potraktujmy wyposażenie kącika do pracy w domu poważnie i skorzystajmy z zaawansowanych technologii. Meble biurowe mogą mieć dziś indywidualny rys.

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe LINAK

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Ścianki akustyczne i boksy do biura i domu: VANK_WALL_3
W krainie ciszy: ścianki akustyczne i boksy do biura – VANK_WALL_3

Architektura nowoczesnych budynków nie sprzyja komfortowi akustycznemu. Szkło, beton, twarde posadzki – obecne dziś zarówno w biurze, jak i w domu – to materiały odbijające dźwięk. Aby zneutralizować negatywny pogłos niezbędne jest wprowadzenie odpowiednich ilości powierzchni pochłaniających dźwięki. VANK jako lider kompetencji akustycznych w Polsce, wprowadza trzecią kolekcję ścian i boksów – VANK_WALL_3, która spełni jeszcze więcej oczekiwań projektantów biur.

biura

Urządzamy miejsca spotkań w nowych biurach: wygodne meble biurowe
Urządzamy miejsca spotkań w nowych biurach

Wraz z popularyzacją hybrydowego modelu pracy łączącego pracę w biurze oraz pracę zdalną, wzrasta znaczenie biura jako miejsca spotkań. Biuro staje się przestrzenią społeczną, w której ludzie spotykają się, aby podzielić się przemyśleniami i pomysłami, a następnie ją opuścić i zrealizować te pomysły zdalnie. Dlatego strefy lounge w częściach wspólnych zyskują na znaczeniu – sprzyjają komunikacji i nieformalnej wymianie myśli.

Cykl: Ergonomia przestrzeni pracy – od home office po biura

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

system pneumatyczny stołu
Stanowiska do pracy: przemysłowe, specjalistyczne, biurowe

Blat roboczy nie zawsze oznacza klasyczne biurko zawalone papierami. Gros z nas potrzebuje wygodnego i ergonomicznego stanowiska do wykonywania specjalistycznych prac. I tu szczególnie ważna jest trwałość mebli oraz ich przemyślana konstrukcja, która gwarantuje ergonomię i poprawi wydajność pracownika.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

duża kuchnia z prostokątną wyspą w kolorze szarym i białym blatem z krzesłem i wiszącymi czarnymi lampkami
Oszczędność czasu i energii: organizacja home office

Wszyscy wiemy, że pracując z domu, oszczędzamy czas na dojazdy i pieniądze wydawane na transport. Dziś jednak w tych oszczędnościach możemy pójść o krok dalej, nadal nie wychodząc z domu. Zobaczmy, co proponuje nam LINAK®.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

kobieta siedząca na krześle i trzymająca się za plecy przy drewnianym biurku
Personalizacja miejsca pracy: LINAK® i systemy biurowe

Zaawansowane technologie zmieniają nasz sposób myślenia o personalizacji mebli. Tu nic nie jest „na stałe”, choć w przypadku systemów LINAK® za elastycznością podąża wyjątkowa trwałość i odporność komponentów.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

piękne ciemne meble w jasnym gabinecie z dużymi oknami
Gabinet do pracy – jak stworzyć biznesowy look

Meble biurowe zazwyczaj nadają wnętrzu surowości, ale sprytnie dobrane mogą stworzyć atmosferę do spotkań biznesowych, w której dobrze się poczuje zarówno poważny kontrahent, jak i szeregowy pracownik. W CONTINO eksperci pomogą nam zdecydować, czego potrzebujemy.

home office

Czytaj więcej

trendy

małe biuro w ogrodzie Blackened Cedar Exteriors od Neil Dusheiko Architects
Home office to już nie trend, a rzeczywistość

O home office i dynamicznym rozwoju tego trendu mówi się już od lat, ale to, co dzieje się obecnie jest zjawiskiem masowym. W większości przypadków praca w domu ma charakter wymuszony okolicznościami. Nie oznacza to jednak, że po ustaniu pandemii wszyscy wrócimy do biur.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

drewniane biurko z podwieszonym blatem drewnianym z drewnianym krzesłem bez kółek
Home office – jak zaaranżować domowe biuro?

Pandemia wpływa na każdą branżę i na każdego z nas. MAGAZIF przestawił się na pracę z domu, pewnie podobnie jak duża część z Was. Jak możemy sobie wszyscy ułatwić, a przy okazji umilić pracę w trybie home office?

Aktualności

MAGAZIF News 17
MAGAZIF NEWS #17

Za nami aktywny czas, dlatego w tym odcinku zabierzemy Was na archiDAY oraz wieczór architektoniczny w Łodzi, pokażemy też nowości Fritz Hansen. Poza tym, skupimy się na ergonomii w biurze oraz powiemy o raporcie nt. transformacji cyfrowej.