Aktualny motyw: Łódź Design Festival 2022

Łódź Design Festival - logo

Mecenas motywu

Dopływ światła pod kontrolą: przysłaniamy duże okna w domu

Duże okna i drzwi to trend, któremu poddaliśmy się z niezwykle chętnie, wszak nic tak nie poprawia nastroju, jak pomieszczenie pełne naturalnego światła. Jednak w przypadku intensywnego słońca lub tuż po zapadnięciu zmroku, gdy chcemy zasłonić okna, na scenę wkraczają rolety i żaluzje. I o ile z oknem o klasycznych wymiarach nie ma problemu, o tyle często nie wiemy, co zrobić z tym naprawdę dużym, w rozmiarze XXL. Wspólnie z ANWIS podpowiadamy, czym przysłonić szyby o dużej powierzchni.

Ponadczasowo i w zgodzie z naturą: żaluzje drewniane w rozmiarze XL

Po pierwsze, możemy postawić na żaluzje w rozmiarze XXL. Najlepiej te drewniane, bo choć drewno od paru sezonów świetnie wpisuje się w trend powrotu do natury, to jest materiałem ponadczasowym, a przy tym niezwykle uniwersalnym. Jak żaden inny materiał ociepla wnętrze. Co więcej, żaluzje drewniane, jak te od , świetnie zagrają z wysokimi sufitami, otwartą przestrzenią oraz dużymi oknami, na których bardzo dobrze sprawdzają się lamele o szerokości 50 i 70 mm. Tu pojawia się kolejna zaleta. Poza tym, że nadają wnętrzu odpowiednich proporcji, to nie tylko ochronią nas od intensywnego słońca, ale pozwolą także na to, by do wnętrza wpadało tak pożądane światło: wszystko to za sprawą odstępów między lamelami, które zwiększają się wraz z rozmiarem drewnianych listew. Warto zatem na nie postawić, zwłaszcza, że łatwo utrzymać je w czystości.
Jeśli w osłanianym ciągu znajduje się wyjście na balkon lub taras, osłony możemy również podzielić na kilka oddzielnych osłon. W ten sposób będziemy mogli nimi zarządzać precyzyjnie i zgodnie z naszymi potrzebami. Ponadto, żaluzje drewniane do dużych okien najczęściej mocowane są do sufitu lub ściany, a ich maksymalny wymiar może osiągać do 3,6 m długości. W połączeniu z możliwością zastosowania sterowania elektrycznego, otrzymamy efektowną i praktyczną osłonę, która zapewni kameralny charakter we wszystkich osłanianych pomieszczeniach – mówi Agnieszka Gołębiewska, kierownik działu marketingu w ANWIS.

pomieszczenie z szarą pikowaną kanapą i beżowymi ścianami z dużym oknem i nowoczesną roletą z drewnianymi listwami
ANWIS
roleta na duże okno z drewnianych listków i ciemno szarego materiału w salonie
ANWIS
nowoczesny dom kwadratowy z piętrem oraz dużym przeszkleniem z witrynami w kolorze ciemno szarym
ANWIS
duża witryna z roletą w kolorze biały
ANWIS

Harmonijkowe tkaniny: swobodna obsługa i ciekawe właściwości

Kolejną propozycją, z jakiej możemy skorzystać w przypadku dużych okien są żaluzje plisowane. Dają duże pole manewru z uwagi na różnorodne możliwości ich montażu i sterowania. Dzięki temu znajdziemy odpowiednie rozwiązanie do niemal wszystkich typów przeszkleń. – W przypadku okien przesuwnych lub drzwi tarasowych możemy zdecydować się na modele montowane w świetle szyby, co w żaden sposób nie zakłóci ich swobodnej obsługi. Ten typ plis może również osłaniać okna o nietypowych kształtach – mówi Agnieszka Gołębiewska.

Wśród plis znajdziemy wiele typów tkanin: od transparentnych, przez półprzezroczyste, aż po zaciemniające (w tym termoizolacyjne).

Ogromną zaletą jest dwukierunkowa obsługa, sprawiająca, że roleta znajdzie się w wybranym fragmencie szyby, przysłaniając nas częściowo lub całkowicie, na czym zależy nam wówczas, gdy nie chcemy być narażeni na ciekawskie spojrzenia innych bądź po prostu pragniemy odpocząć po ciężkim dniu. Rolety to dobre rozwiązanie dla osób, które za dnia cenią sobie światło dzienne we wnętrzu: całkowicie zsunięta osłona praktycznie nie zajmuje miejsca w świetle szyby, co pozwoli cieszyć się nieograniczonymi widokami za oknem. Warto wiedzieć, że tej wersji największy obszar okna – do 2,3 metra szerokości – osłonimy wybierając sterowanie sznurkowe.W przypadku większych przeszkleń (mających do 3 m szerokości) możemy zastosować klasyczne modele wielkogabarytowe (sterowane łańcuszkiem koralikowym lub pilotem), które mocowane są do ściany lub sufitu.  Na tym jednak nasz wybór się nie kończy. Wśród plis znajdziemy wiele typów tkanin: od transparentnych, przez półprzezroczyste, aż po zaciemniające (w tym termoizolacyjne), które zapobiegają przenikaniu ciepłego powietrza do wnętrza. Podobnie jak żaluzje drewniane, plisy możemy zamontować jedna obok drugiej, zwiększając tym samym zakres osłanianej przestrzeni. ciemno granatowa wersalka postawiona w białym pomieszczeniu przy dużej witrynie z zaluzja w kolorze białym w stylu harmonijki ciemno granatowa wersalka postawiona w białym pomieszczeniu przy dużej witrynie z zaluzja w kolorze białym w stylu harmonijki

Rolety materiałowe wolnowiszące: do przeszkleń XXL

Ostatnią z alternatyw do osłonięcia dużego okna są rolety wolnowiszące, mocowane do sufitu lub ściany. Sposób mocowania jest tu niezwykle ważny, zwłaszcza jeśli mówimy o roletach w dużych rozmiarach, których obsługa powinna być tak samo łatwa, jak w przypadku rolet standardowych – lżejszych i o mniejszych gabarytach. Rolety wolnowiszące produkowane są w większych rozmiarach niż standardowe rolety materiałowe, dlatego często myślimy o nich w kontekście przesłaniania dużych przeszkleń. Idealnie odnajdują się w nowoczesnych aranżacjach, w których stanowią doskonałe tło dla dodatków i dekoracji. Inne zalety? Posiadają prosty i łatwy w obsłudze mechanizm, a przy tym zajmują niewielką ilość miejsca przy oknie. Poza tym, nie musimy bać się, że roleta, tak jak klasyczna firana czy zasłona, będzie siedliskiem kurzu, co ma szczególne znaczenie, jeśli w przestrzeni znajdą się alergicy. – Tkaniny rolet materiałowych są impregnowane, co zabezpiecza je przed osadzaniem się kurzu – opisuje Agnieszka Gołębiowska. Rolety dają też szansę na dopasowanie rolety do potrzeb domowników, jeśli chodzi o przepuszczalność wpadającego do wnętrza światła (co należy rozważyć biorąc pod uwagę funkcję i umiejscowienie pomieszczenia):  – Materiały podgumowane skutecznie zabezpieczą wnętrze przed intensywnym słońcem oraz jego nadmiernym nagrzewaniem. Z kolei tkaniny półprzezroczyste i transparentne, rozproszą wpadające przez okno światło, zapewniając komfort świetlny we wszystkich osłanianych pomieszczeniach – zdradza Agnieszka Gołębiewska.

korytarz w nowoczesnym budownictwie z dużymi witrynami oraz roletami w kolorze białym z elektryką

Oprócz rolet wolnowiszących dostępne są również modele w kasecie, które ukrywają mechanizm działania rolety. W zależności od naszych preferencji osłona może być sterowana przy użyciu łańcuszka koralikowego lub pilota. Maksymalne gabaryty rolet materiałowych sięgają aż do 4 m szerokości, co sprawia, że za ich pomocą można osłonić w zasadzie każde duże przeszklenie.

Jak zatem widać, istnieje wiele rozwiązań dedykowanych  dużym oknom, jak i tym w nietypowym kształcie. Dzięki żaluzjom, czy roletom mamy realny wpływ na ilość światła wpadającego do pomieszczeń, a tym samym możemy w łatwy sposób zadbać o komfortową temperaturę w ich wnętrzu. Wybierając spośród szerokiej oferty tkanin i osłon okiennych ANWIS, dedykowanych do dużych przeszkleń, uzyskamy jednocześnie pewne i solidne rozwiązanie oraz idealny efekt dekoracyjny, który wprowadzi do naszych mieszkań ciepły i domowy klimat.

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe ANWIS

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Żaluzje wewnętrzne plisowane – największe zalety
Żaluzje wewnętrzne plisowane – największe zalety

Ostatnio plisy stały się trendem nie tylko w modzie, ale także w designie i architekturze. Plisy okienne i żaluzje wewnętrzne Anwis to nie tylko funkcjonalność i wysoka jakość. To nowoczesne rozwiązanie sprawdzi się jako dekoracja okien praktycznie w każdym pomieszczeniu, szczególnie że dostępne są tkaniny w bardzo różnych kolorach.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Nowoczesne żaluzje drewniane i zasłony– gdzie sprawdzi się ten duet?
Nowoczesne żaluzje drewniane i zasłony – gdzie sprawdzi się ten duet?

To zestawienie na pierwszy rzut oka wydaje się nietypowe, ale zastanawiają się nad nim zarówno miłośnicy nowoczesnych rozwiązań, jak i tradycyjnych dekoracji. Kto powiedział, że albo trzeba zrezygnować z żaluzji na rzecz zasłon, albo postawić na zasłony ewentualnie w towarzystwie firanki, ale zapomnieć wtedy o żaluzjach?

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Jak dobrać żaluzje drewniane?
Jak dobrać żaluzje drewniane?

Historia żaluzji drewnianych sięga już starożytności. Zastosowanie miały podobne do czasów dzisiejszych. Były wykorzystywane do ograniczenia nasłonecznienia pomieszczeń jak i do zasłaniania okien przed obcymi. Dzisiejsze żaluzje znacznie się różnią od osłon starożytnych mimo że wykonane są z tego samego materiału – z drewna.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

bz0277 Powrót do przeszłości VINTAGE ANTYK, klasyczna kolekcja karniszy
Powrót do przeszłości w paryskim wydaniu: karnisze, podłoga w jodełkę…

Im więcej wokół nas zaawansowanych technologii, wirtualnej rzeczywistości, tym bardziej tęsknimy za czymś namacalnym, rzeczywistym, prawdziwym. W domach zmęczeni już jesteśmy stalą i szkłem. W naszych czterech kątach pragniemy podziwiać rysunek słojów naturalnego drewna, fantazyjne użylenie kamienia. Tęsknimy za uważnością rzemiosła i autentycznością sztuki. Chcemy, by meble budziły miłe skojarzenia, a dekoracje tworzyły przytulną atmosferę. W zaaranżowaniu komfortowego wnętrza, które da nam…

Inne

Jak dbać o trawnik po zimie? Regeneracja trawnika przed sezonem
Jak dbać o trawnik po zimie? Regeneracja trawnika przed sezonem

Trawnik po zimie bywa osłabiony i często zniszczony przez mróz. Wczesną wiosną jest idealny moment na wykonanie zabiegów pielęgnacyjnych, które pomogą mu wrócić do pełni sił. Dzięki temu, że pielęgnacja trawnika będzie odpowiednia będzie zachwycał przez całe lato.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

salon na lato
Przemień swój taras w letni salon

Jak wygląda Twój wymarzony taras? Zainspiruj się naszymi pomysłami na wybór mebli ogrodowych i dodatków, dzięki którym wyczarujesz miejsce, idealnie odpowiadające swoim marzeniom.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Rolety dzień noc w salonie: czy pasują do każdego wnętrza
Rolety dzień noc w salonie: czy pasują do każdego wnętrza?

Rolety dzień noc w salonie to sposób na stworzenie ciekawej aranżacji pomieszczenia. Takiego, w którym spokojnie odpoczniesz nawet w bardzo słoneczne dni. Jakie zalety rolet dzień noc daje się wskazać i czy to rozwiązanie dla każdego?

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Rolety materiałowe wolnowiszące - szeroka gama okiennych możliwości
Rolety materiałowe wolnowiszące – szeroka gama okiennych możliwości

Spędzając ostatnie miesiące w domach, na pewno mieliśmy ochotę coś w nich zmienić. Mamy sposób na szybką i stosunkowo tanią metamorfozę każdego pomieszczenia. Wystarczą odpowiednie dodatki np. rolety materiałowe wolnowiszące, zabawa kolorami i strukturami, by poczuć się w swoim mieszkaniu jak w zupełnie nowym miejscu. Sprawdźcie sami!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Żaluzje i rolety elektryczne: komfort sterowania
Żaluzje i rolety elektryczne: komfort sterowania

Spośród wielu sposobów sterowania wewnętrznymi osłonami okiennymi coraz większym zainteresowaniem cieszą się modele elektryczne i bateryjne. Wspólnie z firmą ANWIS prezentujemy możliwości ich zastosowania w domowej przestrzeni.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Choinka przy oknie z wieńcem
W ogniu przygotowań: jak ozdobić okno na święta Bożego Narodzenia

Okna w święta mogą zachwycać nie tylko czystością, ale również świąteczną aranżacją. O tym, na jakie ozdoby postawić oraz jakie stylizacje okienne wybrać, aby w naszych wnętrzach zagościł świąteczny nastrój, rozmawiamy z Agnieszką Gołębiewską z ANWIS.