Podłogi mają w sobie ogromny potencjał – odpowiednio zaaranżowane wprowadzają przytulną atmosferę, zakotwiczają przestrzeń i określają jej charakter.
Tkaniny dywanowe dodają ciepła, w szczególności podłogom cementowym, marmurowym i drewnianym. Można je także wykorzystać do oddzielenia powierzchni spełniających w domu określone funkcje, np. salonu, jadalni czy przedpokoju. Jest to szczególnie przydatne w apartamentach typu studio lub w większych pokojach.
Elegancja utkana na krosnach
Samarth oferuje niepowtarzalne, tkane ręcznie z wysokogatunkowej wełny i jedwabiu, dywany prosto z Indii. Puszyste, miękkie i grube są dziełem utalentowanych artystów pochodzących ze stanu Uttar Pradesh.


Z Indii pochodzi również najnowsza kolekcja marki RugVista. Unikalny styl wełnianych wzorów Barchi/Moroccan Berber wywodzi się od plemion berberyjskich z Afryki Północnej. Domieszka etnicznego charakteru idealnie zrównoważy aranżację nowoczesnego wnętrza i ociepli industrialną stylistykę.
Jeśli chcesz kupić ręcznie tkane indyjskie dywany sprawdź ofertę Arte.pl.

Ziegler Ariana to z kolei dzieło afgańskich rękodzielników. Co istotne, dla ekolubnych i nie tylko, wysokiej jakości wełna jest kolorowana naturalnymi, bo roślinnymi barwnikami.

Sztuka tworzenia
Do wytwarzania perskich dywanów Kom Kork używana jest wyłącznie wełna ścinana z szyi owiec. Można ją prząść na szczególnie cienkie, a jednocześnie trwałe nici, dzięki czemu uzyskuje się bardzo zwarty splot. Wystarczy spojrzeć na niebanalne wzornictwo, aby docenić misterną pracę rąk, wymagającą artystycznego kunsztu.

Osoby, które lubią się wyróżniać, z pewnością nie przejdą obojętnie obok kolekcji Astro. To dwanaście dywanów o nietypowych kształtach prezentujących wszystkie znaki zodiaku.

Dywany z motywem roślinnym to z kolei propozycja na jesienno-zimową chandrę. Są tkane ręcznie metodą tuftowania, co sprawia, że runo jest wysokie i miękkie.


Z pomocą dywanika Black Ink Rug stworzymy natomiast tajemniczą, dyskretną aranżację. Ten nowoczesny i elegancki decor wykonany jest w 100% z jedwabiu.

Z kolei projekt tkaniny Valencia zainspirowała letnia wycieczka do upalnego i kolorowego miasta w Hiszpanii. Mocną i kolorową Walencję przedstawioną w neutralnych barwach, odważnie przełamuje ciepły odcień żółci. Dywan jest ręcznie tuftowany z jedwabiu botanicznego i doskonale wpisuje się w aktualne trendy.

Indyjska marka The Rug Republic, tworzy dywany wykorzystując tkaniny z recyklingu. Najnowsza kolekcja Hyrax zaskakuje kolorystyką i wzornictwem.

Dywan Graham z klasycznym wzorem w czarne romby i puszystą fakturą to propozycja zwłaszcza do wnętrz minimalistycznych.

Kolejny dywan to nie lada gratka dla amatorów stylu eko. Został wykonany w 100% z plastikowych butelek pochodzących z recyklingu, a następnie przetworzonych w bardzo drobne włókna. Ralph jest dostępny w różnych rozmiarach i kolorach, a można go używać zarówno w pomieszczeniach, jak i w wersji outdoorowej: na balkonach czy tarasach.
Kolekcja Ultrasoft francuskiego producenta Balsan to synonim elegancji – zadowoli zwłaszcza tych, którzy szczególnie cenią sobie miękkość pod stopami. Łączy wyraziste kolory z pudrowymi odcieniami i jasnymi akcentami.
Włoskie dywany Nerocuoio wytwarzane są ręcznie przez mistrzów szycia ze skóry. Powstają z dbałością o każdy detal.

Ponadczasowe wzornictwo
Eichholtz proponuje szeroką gamę dywanów o ponadczasowym wyglądzie: okrągłe, kwadratowe lub prostokątne, w naturalnych odcieniach lub monochromatycznym wzornictwie, ręcznie tuftowane lub tkane z wełny, wiskozy, poliestru czy juty.
Naturalny wygląd, klasyczny wzór w jodełkę i odcień kości słoniowej sprawiają, że dywan Herringbone sprawdzi się w niemal każdym wnętrzu. Pod wpływem światła błyszczy, jak jedwab.

Przypominający wypukłego wafla dywan Crown, w kolorze srebrnego piasku, tworzy subtelną, dwukolorową teksturę na podłodze. Ręcznie tkany z włosia wiskozowego, jest też bardzo wygodny do siedzenia.

Rozwijając w salonie lub sypialni dywan Checker, wprowadzimy do wnętrza naturę w czystej postaci.

Alternatywą dla dywanu może być wykładzina, szczególnie, jeśli jest produkowana ze szczególną dbałością o środowisko. Powstające we współpracy z artystami dywany EGE, posiadają certyfikat cradle to cradle. Można je spotkać w galeriach, muzeach, na festiwalach, a często to właśnie one same są ciekawymi eksponatami.
Ich różnorodność wzornicza i struktura pozwalają osiągnąć niezwykłe efekty aranżacyjne.

Modułowe kompozycje
Z nową kolekcją Highline Tiles & Planks, EGE Carpet, pojawiły się płytki dywanowe w trzech różnych, ale pasujących do siebie rozmiarach, dzięki czemu możemy uzyskać zupełnie nowe, niespodziewane płaszczyzny i kompozycje. Zastosowanie różnych wzorów wykładzin pomaga określić charakter stref, nawet w przestrzeni pozbawionej innego rodzaju podziałów.


Natura we wnętrzu może mieć teraz zupełnie nowy wymiar, a dokładnie 3D. Miłośnicy przyrody, z pewnością zechcą zatrzymać ją u siebie na dłużej. W końcu iglaki to jedne z nielicznych drzew, które nie tracą liści przez cały rok.

We wnętrzach w stylu vintage, rustykalnym czy prowansalskim, sprawdzi się wykładzina Halbmond.
Wybierając idealny dywan do wnętrza naszego domu, powinniśmy wziąć pod uwagę tkaninę, z jakiej został wykonany.
Ręcznie tkany wełniany dywan najlepiej sprawdzi się w jadalni i sypialni, gdzie natężenie ruchu jest stosunkowo małe. Z kolei w salonie czy przedpokoju, gdzie jest ono zdecydowanie większe, sprawdzą się tkaniny z bardziej wytrzymałych włókien, np. sizalu. W przypadku schodów postawmy na dywan z niskim włosiem – gładką powierzchnię będzie zdecydowanie łatwiej wyczyścić.
Fot.: Samarth Home Design, Rug Vista, Carpet Studio, Newmor, Carpets& More, Rug’s Society, The Rug Republic, Balsan, Nerocuoio, Eichholtz