Warsaw Home & Contract

Warsaw Home Logo

MECENAS MOTYWU

Fotel 366 Józefa Chierowskiego – klasyka w nowych szatach i jego kolorowe oblicza

Pora pożegnać brązy i ciemne zielenie, z którymi kojarzą się meble tapicerowane z PRL. Ikona designu zachwyca na nowo ‒ w szalonej feerii barw.

Luksus to nie jest pierwsze słowo, które przychodzi nam do głowy, gdy myślimy o wyposażeniu mieszkań w PRL. A jednak w designie tego okresu co najmniej kilkukrotnie udało się dotknąć istoty tego, czym jest prawdziwy luksus ‒ obcowaniem na co dzień z doskonale zaprojektowanym, funkcjonalnym przedmiotem, który jest dostępny dla każdego. Flagowym przykładem takiego myślenia o projektowaniu jest fotel 366 Józefa Chierowskiego.

Nazwisko znane każdemu: Józef Chierowski

Józef Chierowski urodził się w 1927 roku. Ukończył studia na Wydziale Architektury Wnętrz wrocławskiej Państwowej Wyższej Szkoły Sztuk Plastycznych, po czym pozostał na swoim wydziale, by wykładać przedmioty z zakresu projektowania wnętrz, sprzętu oraz detalu. Do jego osiągnięć należały m.in. projekty Wojewódzkiej Biblioteki Publicznej we Wrocławiu oraz wnętrz Zakładu Elektronicznej Techniki Obliczeniowej, gdzie produkowane były komputery Odra. Chierowski specjalizował się we wzornictwie przemysłowym, a jego ścieżka zawodowa była związana z Dolnośląskimi Fabrykami Mebli w Świebodzicach. To właśnie tam powstał fotel 366, dzięki któremu nazwisko Józefa Chierowskiego jest rozpoznawalne do dziś. Fotel Chierowskiego, niekwestionowany przebój polskiego designu, pierwszy raz zjechał z taśmy produkcyjnej w 1962 roku i od tej pory było tylko lepiej ‒ przez kolejne 20 lat sprzedano ponad 500 000 jego egzemplarzy.

Fotel 366: status ikony

Idea fotela 366 narodziła się po pożarze w Dolnośląskich Fabrykach Mebli w Świebodzicach, w którym spaleniu uległa większość hal produkcyjnych i maszyn. Potrzebny był mebel, który szybko i niewielkim kosztem nadrobiłby straty. Chierowski świetnie wpisał się w oczekiwania dyrekcji wraz ze swoją propozycją.

pomarańczowy i żółty fotel 366 dwa niebieskie fotele 366

Piękny, ale bezbarwny

W tym pasującym do każdego wnętrza, prostym i stylowym meblu pierwsze skrzypce gra wygięte tapicerowane siedzisko. Świetnie wyglądałoby w mocnych, nasyconych barwach, ale o tym Polacy do 1989 roku nie mogli się przekonać, gdyż decydenci wysokiego szczebla dbali o to, by żaden wyrazisty kolor nie przyspieszył bicia serc obywateli. Na obiciach mebli królowały odcienie brązu i bordo, a szczytem ekstrawagancji była ciemna zieleń. Fotel 366 nie był wyjątkiem.

Triumf koloru

Na szczęście dziś możemy powetować sobie moralne straty z nawiązką ‒ za sprawą marki 366 Concept nowy „Chierek” może trafić do naszego domu z jednym z blisko stu kolorów tapicerki. Projektanci puścili wodze fantazji, zdając sobie sprawę, że zmiana barwy i rodzaju obicia całkowicie odmienia oblicze 366.

fotele i stoliki w aranżacji wnętrza dziecka z misiem przy fotelu 366 trzy fotele 366 przy małym stoliku
Może być dokładnie taki, jak sobie zamarzymy!

Fotel na miarę naszych marzeń szyty

Jeśli zdecydujemy się zaprosić nowego „Chierka” do siebie, na stronie 366 Concept sami wybierzemy dla niego pasujące przyodzienie. Może być dokładnie taki, jak sobie zamarzymy! Zawadiacki, a zarazem przytulny ‒ w miękkiej, gładkiej tkaninie o odcieniach mocnej żółcieni, różu czy lila. Czasem inspiruje się brytyjską tradycją i ubiera w jodełkowy tweed lub kontrastową pepitkę. Miewa też arystokratyczne aspiracje, odziany w luksusowy, gruby aksamit. We wszystkich tych odsłonach mu do twarzy, a my możemy bez drżenia serca umościć się w nim z filiżanką kawy, gdyż użyte przez 366 Concept nowoczesne tkaniny są wyjątkowo łatwe w czyszczeniu.

kobieta leżąca sofie w stylu 366 szare fotele we wnętrzu dzieci siedzące na fotelach 366

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe 366 Concept

366 Concept

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Fotel 366 Józefa Chierowskiego - kultowy mebel PRL-u
Ikony designu. Fotel 366 Józefa Chierowskiego – kultowy mebel PRL-u

Mały, kompaktowych rozmiarów fotel, który kilka dekad temu podbijał salony to jeden z tych mebli, które dziś przeżywają renesans. Model 366 projektu Józefa Chierowskiego to chyba najbardziej znana ikona polskiego wzornictwa. Poznaj jego historię.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

w kreatywnym wnętrzu CLAY.WARSAW
CLAY.WARSAW: przestrzeń do kreowania

W postindustrialnej przestrzeni przedwojennego budynku przy ul. Burdzińskiego 5 w Warszawie powstało CLAY.WARSAW – wypełniona polskim designem przestrzeń, służąca twórczej realizacji pomysłów kreatywnych. Zajrzyjmy do środka.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?
Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Siedząc w skupieniu po osiem i więcej godzin – zanurzeni w internetowych zasobach i kontaktując się z całym światem – zdajemy się nie zauważać, co się w tym czasie dzieje w naszym organizmie. Do pierwszego bólu, który potem zwykle nas już nie opuszcza. Wybierając fotel obrotowy myślimy o tym, żeby był wygodny i niedrogi, a to za mało. Fotel nie może być tylko jakiś. Musi być ergonomiczny.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

zestawienie zdjęcia Romana Modzelewskiego na fotelu RM58 obok czerwonego fotela w nowej aranżacji
Ikony designu. Fotel RM58 Romana Modzelewskiego

Choć powstał w PRL-u, to jego forma pozostaje niezwykle nowoczesna. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych foteli polskiego wzornictwa. Projekt unikatowy w skali światowej. Co takiego ma w sobie fotel RM58 Romana Modzelewskiego?

ikony designu

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Fotel Chic Lounge od Profim: ikony designu
Fotel Chic Lounge od Profim: ikony designu

Kultowy fotel Chic Lounge powstał w 2018 roku na podstawie projektu znakomitego francuskiego designera Christophe’a Pillet. To już trzeci, po Chic oraz Chic Air, model stworzony przez projektanta specjalnie dla marki Profim. Po kilku latach od wejścia na rynek mebel wciąż cieszy się popularnością i uznaniem. Nagradzany na międzynarodowych konkursach Red Dot Award w kategorii Produkt Design 2019 i German Design Award 2020 w kategorii „Excellent Product Design”, zaskakuje przemyślaną formą i…

Wideo

kadr z filmu MAGAZIF TRENDY 01 - 10 desinerskich i nowoczesnych lamp i żyrandoli
MAGAZIF TRENDY #1 – Oświetlenie: designerskie i nowoczesne lampy i żyrandole

W MAGAZIF TRENDY pokażemy Wam zestawienia mebli, oświetlenia i dodatków, które według redakcji portalu MAGAZIF.com powinien zobaczyć i poznać każdy miłośnik dobrego wzornictwa. Pierwszy odcinek poświęcamy oświetleniu: zobaczcie oryginalne lampy i nowoczesne żyrandole.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Przyjdź, dotknij i posłuchaj. Matowa kolekcja mebli od REHAU
Przyjdź, dotknij i posłuchaj. Matowa kolekcja mebli od REHAU na Warsaw Home

Nowa, matowa kolekcja mebli z powierzchniami, które działają na zmysły oraz wysmakowane połączenia faktur i głębia koloru. To wszystko prowokuje do rozmów o niezwykłej sile wzornictwa i nowoczesnych rozwiązań. O koncepcjach wzorniczych w nawiązaniu do nowej kolekcji REHAU opowie podczas targów Warsaw Home & Contract dr Krystyna Łuczak-Surówka, ekspertka w dziedzinie designu.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

meble do jadalnia czym warto się kierować przy ich wyborze
Meble do jadalni – czym warto się kierować przy ich wyborze?

Jadalnia — to tutaj toczy się duża część naszego życia — codziennie spożywamy posiłki i spotykamy się z naszymi przyjaciółmi i rodziną. Tym ważniejsze jest, aby była ona miejscem, w którym będziemy czuć się komfortowo. Czym kierować się wybierając do niej meble?

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Retro czy nowoczesność? W tym mieszkaniu nie trzeba wybierać

Nowoczesne i z charakterem. Utrzymane w stonowanych barwach, ale jednocześnie kipiące energią. Z duszą, ale praktyczne i dostosowane do potrzeb lokatorów. Tak prezentuje się mieszkanie w Łodzi, w którym historia spotyka się z teraźniejszością. Jakie tajemnice skrywa?

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

wnętrze salonu w drewnie oraz niebieskich barwach oraz starą drewnianą podłogą
Eklektyczne wnętrze w centrum Wrocławia od JASNO

6-piętrowe budynki o prostej bryle to śmiały i wizjonerski projekt powojennego modernizmu, który powstał mimo peerelowskich, betonowych ograniczeń. Właśnie w nich mieści się mieszkanie.