Aktualny motyw: Łazienki inspirowane modą

Logo Tubądzin

Mecenas motywu

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Siedząc w skupieniu po osiem i więcej godzin – zanurzeni w internetowych zasobach i kontaktując się z całym światem – zdajemy się nie zauważać, co się w tym czasie dzieje w naszym organizmie. Do pierwszego bólu, który potem zwykle nas już nie opuszcza. Wybierając fotel obrotowy myślimy o tym, żeby był wygodny i niedrogi, a to za mało. Fotel nie może być tylko jakiś. Musi być ergonomiczny.

Początki ergonomii z polskim akcentem

Nauka o ergonomii nie wzięła się znikąd, ale jej początki zdecydowanie wyprzedziły modele pracy charakterystyczne dla społeczeństwa informacyjnego. Co ciekawe samą nazwę wprowadził i wymyślił polski naukowiec –  profesor fizyki, botaniki, zoologii i ogrodnictwa oraz uczestnik powstania listopadowego – Wojciech Jastrzębowski. Był 1857 rok, kiedy napisał on książkę „Rys ergonomji czyli nauki o pracy, opartej na prawdach poczerpniętych z Nauki Przyrody”. Nazwę wywiódł z greckich słów ergon (praca) i nomos (prawa). Naukowiec troszczył się wówczas o warunki pracy w przemyśle wiążąc je już wtedy z produktywnością. A kiedy zaczyna się historia ergonomicznego fotela? Nawet wcześniej, bo w 1775 roku. Pierwszy model zawdzięczamy trzeciemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Thomasowi Jeffersonowi. Był on nie tylko mężem stanu, ale również architektem i archeologiem. Humanistą. Pisząc Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych uznał, że niewygodnie siedzi mu się na krześle Windsor-Chair-245×400 i nie może się w nim swobodnie poruszać. Wprowadził do niego poprawki, które pozwalały mu obracać się na krześle wokół własnej osi. Kółka do fotela wymyślił z kolei Karol Darwin, ale fotel obrotowy, już zbliżony do współczesnego, pojawił się dopiero w 1968 roku, a jego projektantem był Wilfred Dauphin.

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Fotel ergonomiczny, czyli jaki?

Fotel to narzędzie pracy. Podstawowe, jeśli pracujemy przy biurku. Jego historia jest odzwierciedleniem zmian zachodzących w stylu życia i modelach pracy. W pełni ergonomiczne krzesło obrotowe projektowane jest przy współpracy z fizjoterapeutami i ma na celu nie tylko wspierać nas w byciu kreatywnymi, ale również zapobiegać konsekwencjom wynikającym z wielogodzinnego siedzenia przy biurku. Po czym je poznać? Ergonomiczny fotel obrotowy jest wyposażony w szereg funkcji, które możemy swobodnie dopasowywać do siebie. Najważniejsze jest przy tym to, aby spełniał on indywidualne potrzeby.  – Naprawdę świetny jest ten fotel, w których czujemy się wygodnie. Na tyle, na ile pozwala nam pozycja siedząca. Zdrowo, z pełną swobodą ruchu i nie tylko w zakresie przód – tył, ale praktycznie bez ograniczeń, w każdą stronę. Tak, jakbyśmy siedzieli na piłce. Jeśli chcemy mieć coś dobrego – zainwestujmy właśnie w taki fotel. – mówi Sławomir Polit z showroomu SITMO, który na co dzień pomaga dopasowywać fotele do potrzeb zarówno home office, jak i biurowych. Showroom mieści się w Łodzi, gdzie na 470 m2 prezentuje najlepsze i najnowocześniejsze modele krzeseł i biurek do pracy.

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Fotel do pracy. Czy wiemy, czego szukamy?

Studiując wyniki wielu badań związanych z dolegliwościami, z jakimi borykają się pracownicy umysłowi, zauważyć można, że – bez względu na kraj i narodowość – są bardzo podobne:

  • chroniczny ból pleców i ramion
  • nieprawidłowe krążenie krwi objawiające się mrowieniem w kończynach i ich wychłodzeniem
  • przyrost masy ciała
  • problemy trawienne
  • zmniejszona koncentracja i zmęczenie

Powody tego stanu są dwa: nieodpowiednio dobrany fotel obrotowy oraz brak ruchu. Tymczasem z doświadczenia Sławomira Polita z SITMO wynika, że – nie wiedzieć dlaczego – zadowalamy się byle czym. – Według naszych wieloletnich już spostrzeżeń, mamy dość wąską wiedzę na temat tego, czym jest ergonomiczny fotel, a nawet dlaczego on taki jest. – mówi Sławek Polit z SITMO. Fotel ergonomiczny to nie ten, który ma kółka i pozwala dopasowywać pod siebie wysokość siedziska, a ten wyposażony w wiele optymalizujących rozwiązań. Tych, które pozwalają na odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego, ustawienie podłokietników, przybranie zdrowej postawy podczas pracy, odchylić się do tyłu oraz poruszać w każdą stronę. Ciało nie cierpnie, umysł mniej się męczy.

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Wellsitting, czyli podparcie dla zdrowej postawy

Kilka lat temu firmy Reebok i CENSUSWIDE przeprowadziły międzynarodowe badania, których celem było przyjrzenie się całemu życiu przeciętnego człowieka pod kątem rutynowych, najczęściej powtarzanych czynności. Siedzenie – okazało się – zajmuje nam 29,75% życia. To, gdyby zliczyć ok. 7709 dni! Ile z tego czasu „wysiadujemy” przy biurku przed monitorem komputera? Można się domyślić, że większość. W tym świetle inwestycja w dobry, ergonomiczny fotel wybrany z namysłem i przy wsparciu profesjonalistów nabiera zupełnie innego znaczenia. Jakość, a nie jakoś!

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

W łódzkim showroomie SITMO dostępnych jest od ręki wiele modeli wysokiej klasy, profesjonalnych foteli ergonomicznych. Do biura i do home office. Showroom zapewnia przy tym rzadką możliwość, jaką jest wypożyczenie krzesła do domu na dwa dni, dzięki której możemy się tylko upewnić o słuszności swojego wyboru. Zespół stworzył również e-book, który zawiera podstawowe informacje na temat tego, czym się kierować szukając dla siebie odpowiedniego podparcia do pracy wraz z pakietem prostych ćwiczeń. Można je wykonywać przy biurku. Zajmują kilka minut, a potrafią rozgrzać i zapobiec wielu problemom zdrowotnym. SITMO propaguje tym samym ideę wellsitting: solidnego podparcia dla zdrowej postawy dla pracy w pozycji siedzącej.

Darmowy e-book jest do pobrania pod tym adresem:

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe SITMO

Wnętrza publiczne

Minimalizm adaptacyjny w kijowskim biurze Ruslan Baginskyi
Minimalizm adaptacyjny w kijowskim biurze Ruslan Baginskyi

Wnętrze zaprojektowane dla ukraińskiej marki nakryć głowy Ruslan Baginskyi nie przypomina tradycyjnego biura. Czuć w nim duchy przeszłości, których wcale nie starano się ukryć pod nieskazitelną warstwą tynku.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Ergonomiczne biuro: efektywność i większy komfort pracy
Ergonomiczne biuro: efektywność i większy komfort pracy

Wielogodzinna praca w skupieniu nie musi odbywać się wyłącznie w pozycji siedzącej. Gdy zadbasz o swoje zdrowie, inwestując w ergonomiczne stanowisko pracy, nie tylko wzrośnie twoja wydajność, ale też kreatywność osiągnie poziom, o jakim użytkownik klasycznego biurka może tylko pomarzyć. Zobacz, czego potrzebujesz!

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

ciemna restauracja z drewnianą konstrukcją na ścianach oraz suficie
Przestrzeń, która zaostrza apetyt cz. VI: Jedzmy ze smakiem

Choć zmysłu smaku projektant nie może bezpośrednio zaprząc do swojej pracy, to jednak smak wiąże się z odczuwaniem piękna i właśnie na to pracują wszystkie zmysły. W ostatniej części cyklu będzie trochę ciekawostek na jego temat, ale przede wszystkim mamy dla Was podsumowanie całego cyklu.

Aktualności

ikona magazif news odcinek 20
MAGAZIF NEWS #20

W najnowszym odcinku MAGAZIF NEWS stawiamy na funkcjonalność: zabieramy Was do praktycznie urządzonej kuchni i pokażemy przydatne osłony okienne. Poza tym, nie zabraknie wnętrz zaaranżowanych w zgodzie z naturą.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

home office w domu obido magazif
Home office – jak przygotować w mieszkaniu przestrzeń do pracy?

Praca zdalna to dla wielu osób marzenie. Gdy jednak czasy zmusiły nas na przeniesienia się z pracą do własnych mieszkań dosłownie z dnia na dzień, wiele osób nie było przygotowanych, by efektywnie pracować w swoich czterech kątach. Nic nie jest jednak stracone, by przygotować wygodną i wspierającą pracę przestrzeń.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Aktywne przestrzenie pracy
Aktywne przestrzenie pracy: well-being w biurze i poza nim – co radzą eksperci?

Praca wypełnia większość naszego dnia. Pracujemy z biura, z domu, w trybie hybrydowym. Miejsc jej wykonywania przybywa. Każde z nich jest mniej lub bardziej komfortowe, co odbija się na naszym ciele i zdrowiu. Nie trzeba jednak wielu środków, by miejsce pracy zamienić w przestrzeń nam przyjazną.

Aktualności

supersalone 2021 ikona salon i strefa living
supersalone 2021: salon / strefa living – relacja wideo z targów w Mediolanie

Jak targi w Mediolanie, to i meble! Zobaczcie najlepsze i najciekawsze propozycje na naszej przebieżce wideo – jak urządzić salon, który stanie się funkcjonalnym miejscem do życia?

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

zestawienie zdjęcia Romana Modzelewskiego na fotelu RM58 obok czerwonego fotela w nowej aranżacji
Ikony designu. Fotel RM58 Romana Modzelewskiego

Choć powstał w PRL-u, to jego forma pozostaje niezwykle nowoczesna. To jeden z najbardziej rozpoznawalnych foteli polskiego wzornictwa. Projekt unikatowy w skali światowej. Co takiego ma w sobie fotel RM58 Romana Modzelewskiego?

meble biurowe

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Więcej niż krzesło. Projekt w duchu mobilności i wielozadaniowości
Więcej niż krzesło. Projekt w duchu mobilności i wielozadaniowości

Czy krzesło może być czymś więcej niż tylko krzesłem? To pytanie sprzyjało stworzeniu projektu, który ma wiele zastosowań. Niby to siedzisko, ale nie tylko.

ludzie

BIURA 2.0,jak pandemia wpłynęła na zmianę myślenia
Nowe czasy wymagają nowych rozwiązań: Patricia Urquiola o biurach 2.0

Jak pandemia wpłynęła na zmianę myślenia i korzystania z biur? Na te i inne pytania odpowiada Patricia Urquiola, hiszpańska projektantka i architektka związana z marką Haworth – amerykańskim gigantem w dziedzinie produkcji mebli biurowych na świecie, od grudnia będącym w ofercie marki HOOF.