Aktualny motyw: Okienne stylizacje

Logo anwis mecenas motywu

MECENAS MOTYWU

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Siedząc w skupieniu po osiem i więcej godzin – zanurzeni w internetowych zasobach i kontaktując się z całym światem – zdajemy się nie zauważać, co się w tym czasie dzieje w naszym organizmie. Do pierwszego bólu, który potem zwykle nas już nie opuszcza. Wybierając fotel obrotowy myślimy o tym, żeby był wygodny i niedrogi, a to za mało. Fotel nie może być tylko jakiś. Musi być ergonomiczny.

Początki ergonomii z polskim akcentem

Nauka o ergonomii nie wzięła się znikąd, ale jej początki zdecydowanie wyprzedziły modele pracy charakterystyczne dla społeczeństwa informacyjnego. Co ciekawe samą nazwę wprowadził i wymyślił polski naukowiec –  profesor fizyki, botaniki, zoologii i ogrodnictwa oraz uczestnik powstania listopadowego – Wojciech Jastrzębowski. Był 1857 rok, kiedy napisał on książkę „Rys ergonomji czyli nauki o pracy, opartej na prawdach poczerpniętych z Nauki Przyrody”. Nazwę wywiódł z greckich słów ergon (praca) i nomos (prawa). Naukowiec troszczył się wówczas o warunki pracy w przemyśle wiążąc je już wtedy z produktywnością. A kiedy zaczyna się historia ergonomicznego fotela? Nawet wcześniej, bo w 1775 roku. Pierwszy model zawdzięczamy trzeciemu prezydentowi Stanów Zjednoczonych, Thomasowi Jeffersonowi. Był on nie tylko mężem stanu, ale również architektem i archeologiem. Humanistą. Pisząc Deklarację niepodległości Stanów Zjednoczonych uznał, że niewygodnie siedzi mu się na krześle Windsor-Chair-245×400 i nie może się w nim swobodnie poruszać. Wprowadził do niego poprawki, które pozwalały mu obracać się na krześle wokół własnej osi. Kółka do fotela wymyślił z kolei Karol Darwin, ale fotel obrotowy, już zbliżony do współczesnego, pojawił się dopiero w 1968 roku, a jego projektantem był Wilfred Dauphin.

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Fotel ergonomiczny, czyli jaki?

Fotel to narzędzie pracy. Podstawowe, jeśli pracujemy przy biurku. Jego historia jest odzwierciedleniem zmian zachodzących w stylu życia i modelach pracy. W pełni ergonomiczne krzesło obrotowe projektowane jest przy współpracy z fizjoterapeutami i ma na celu nie tylko wspierać nas w byciu kreatywnymi, ale również zapobiegać konsekwencjom wynikającym z wielogodzinnego siedzenia przy biurku. Po czym je poznać? Ergonomiczny fotel obrotowy jest wyposażony w szereg funkcji, które możemy swobodnie dopasowywać do siebie. Najważniejsze jest przy tym to, aby spełniał on indywidualne potrzeby.  – Naprawdę świetny jest ten fotel, w których czujemy się wygodnie. Na tyle, na ile pozwala nam pozycja siedząca. Zdrowo, z pełną swobodą ruchu i nie tylko w zakresie przód – tył, ale praktycznie bez ograniczeń, w każdą stronę. Tak, jakbyśmy siedzieli na piłce. Jeśli chcemy mieć coś dobrego – zainwestujmy właśnie w taki fotel. – mówi Sławomir Polit z showroomu SITMO, który na co dzień pomaga dopasowywać fotele do potrzeb zarówno home office, jak i biurowych. Showroom mieści się w Łodzi, gdzie na 470 m2 prezentuje najlepsze i najnowocześniejsze modele krzeseł i biurek do pracy.

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Fotel do pracy. Czy wiemy, czego szukamy?

Studiując wyniki wielu badań związanych z dolegliwościami, z jakimi borykają się pracownicy umysłowi, zauważyć można, że – bez względu na kraj i narodowość – są bardzo podobne:

  • chroniczny ból pleców i ramion
  • nieprawidłowe krążenie krwi objawiające się mrowieniem w kończynach i ich wychłodzeniem
  • przyrost masy ciała
  • problemy trawienne
  • zmniejszona koncentracja i zmęczenie

Powody tego stanu są dwa: nieodpowiednio dobrany fotel obrotowy oraz brak ruchu. Tymczasem z doświadczenia Sławomira Polita z SITMO wynika, że – nie wiedzieć dlaczego – zadowalamy się byle czym. – Według naszych wieloletnich już spostrzeżeń, mamy dość wąską wiedzę na temat tego, czym jest ergonomiczny fotel, a nawet dlaczego on taki jest. – mówi Sławek Polit z SITMO. Fotel ergonomiczny to nie ten, który ma kółka i pozwala dopasowywać pod siebie wysokość siedziska, a ten wyposażony w wiele optymalizujących rozwiązań. Tych, które pozwalają na odpowiednie podparcie odcinka lędźwiowego, ustawienie podłokietników, przybranie zdrowej postawy podczas pracy, odchylić się do tyłu oraz poruszać w każdą stronę. Ciało nie cierpnie, umysł mniej się męczy.

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Wellsitting, czyli podparcie dla zdrowej postawy

Kilka lat temu firmy Reebok i CENSUSWIDE przeprowadziły międzynarodowe badania, których celem było przyjrzenie się całemu życiu przeciętnego człowieka pod kątem rutynowych, najczęściej powtarzanych czynności. Siedzenie – okazało się – zajmuje nam 29,75% życia. To, gdyby zliczyć ok. 7709 dni! Ile z tego czasu „wysiadujemy” przy biurku przed monitorem komputera? Można się domyślić, że większość. W tym świetle inwestycja w dobry, ergonomiczny fotel wybrany z namysłem i przy wsparciu profesjonalistów nabiera zupełnie innego znaczenia. Jakość, a nie jakoś!

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

W łódzkim showroomie SITMO dostępnych jest od ręki wiele modeli wysokiej klasy, profesjonalnych foteli ergonomicznych. Do biura i do home office. Showroom zapewnia przy tym rzadką możliwość, jaką jest wypożyczenie krzesła do domu na dwa dni, dzięki której możemy się tylko upewnić o słuszności swojego wyboru. Zespół stworzył również e-book, który zawiera podstawowe informacje na temat tego, czym się kierować szukając dla siebie odpowiedniego podparcia do pracy wraz z pakietem prostych ćwiczeń. Można je wykonywać przy biurku. Zajmują kilka minut, a potrafią rozgrzać i zapobiec wielu problemom zdrowotnym. SITMO propaguje tym samym ideę wellsitting: solidnego podparcia dla zdrowej postawy dla pracy w pozycji siedzącej.

Darmowy e-book jest do pobrania pod tym adresem:

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe SITMO

Wnętrza publiczne

Z przestrzeni mieszkalnej w biurową: biuro NOM studio w Łodzi

Wnętrze o powierzchni 45 m2 mieści się w Łodzi przy ul. Tramwajowej 17 b. Składa się z pokoju z aneksem kuchennym, pokoju, łazienki i balkonu. Mieszkanie zostało zaprojektowane z myślą o kameralnym miejscu do pracy i spotkań z klientami. Pokój z aneksem został zaaranżowany na biuro z trzema stanowiskami do pracy dla architektów.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Z wizytą u Jam Kolektyw
W domowym biurze: przytulne wnętrze pracowni architektonicznej

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa projektu Józefa Sigalina i Stanisława Jankowskiego, powstała w Śródmieściu Warszawy w latach 1950-1952. Dla Joli Skóry i Anny Olgi Chmielewskiej z JAM KOLEKTYW to część stolicy o szczególnym, sentymentalnym znaczeniu, dlatego ich studio projektowe powstało właśnie tutaj. Pragnąc zachować autorski, osobisty charakter miejsca, same zaprojektowały jego przestrzeń. Duet, ceniony za wyjątkowe projekty wnętrz i autorski język sesji zdjęciowych, pracuje teraz nad…

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Modne aranżacje wnętrz na 2022 rok
Modne aranżacje wnętrz na 2022 rok

Każdego roku obserwujemy nowe trendy, które dominują na rynku aranżacji wnętrz – zarówno te dotyczące kolorystyki, jak i te związane z designem. Przyjrzyjmy się z grubsza, jakie meble i ogólne trendy do naszych domów i biur przynosi 2022 rok.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

ciemna restauracja z drewnianą konstrukcją na ścianach oraz suficie
Przestrzeń, która zaostrza apetyt cz. VI: Jedzmy ze smakiem

Choć zmysłu smaku projektant nie może bezpośrednio zaprząc do swojej pracy, to jednak smak wiąże się z odczuwaniem piękna i właśnie na to pracują wszystkie zmysły. W ostatniej części cyklu będzie trochę ciekawostek na jego temat, ale przede wszystkim mamy dla Was podsumowanie całego cyklu.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Mała łazienka – duże wyzwanie
Mała łazienka – duże wyzwanie. Architektki z pracowni WZ Studio radzą, jak urządzić niewielką przestrzeń

Mała łazienka to duże wyzwanie aranżacyjne, z którym musi zmierzyć się większość z nas. Musimy w niej zmieścić wszystkie strefy użytkowe, a dodatkowo zapewnić komfort i bezpieczeństwo. Jak zatem urządzić niedużą przestrzeń, by była nie tylko estetyczna, ale i funkcjonalna? Z pomocą przyjdzie wyposażenie z oferty marek Geberit i Koło.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Ergonomiczne biuro: efektywność i większy komfort pracy
Ergonomiczne biuro: efektywność i większy komfort pracy

Wielogodzinna praca w skupieniu nie musi odbywać się wyłącznie w pozycji siedzącej. Gdy zadbasz o swoje zdrowie, inwestując w ergonomiczne stanowisko pracy, nie tylko wzrośnie twoja wydajność, ale też kreatywność osiągnie poziom, o jakim użytkownik klasycznego biurka może tylko pomarzyć. Zobacz, czego potrzebujesz!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

czarna ściana z napisami kredowymi i czerwonymi świecącymi sercami
Walentynki pełne designu: pomysły od serca

Zwyczajne kwiaty i czekoladki wydają Ci się banalne? A może chcesz, aby walentynkowy nastrój został z Wami na dłużej? Zobacz meble i dodatki inspirowane… miłością!

Aktualności

supersalone 2021 ikona salon i strefa living
supersalone 2021: salon / strefa living – relacja wideo z targów w Mediolanie

Jak targi w Mediolanie, to i meble! Zobaczcie najlepsze i najciekawsze propozycje na naszej przebieżce wideo – jak urządzić salon, który stanie się funkcjonalnym miejscem do życia?

meble biurowe

Czytaj więcej

Aktualności

Normo. Nowe normy Profim
Normo. Krzesło bez kleju i zszywek, za to zaprojektowane z ogromną świadomością

Wejście Normo na rynek to zupełnie nowe otwarcie dla marki Profim. To pierwsze krzesło zaprojektowane i wyprodukowane w zgodzie z zasadami cyrkularnej gospodarki. Nie chwalimy się tylko certyfikatami, ale wprowadzamy konkretne innowacje

Aktualności

Utuli podczas pracy. Oto najbardziej zrównoważone krzesło na świecie
Utuli podczas pracy. Oto najbardziej zrównoważone krzesło na świecie

Przy produkcji HAG Tion udało się użyć aż 71-75% materiałów pochodzących z recyklingu. Na ten moment to najprawdopodobniej najbardziej zrównoważone krzesło na świecie.