Aktualny motyw: Łódź Design Festival 2022

Łódź Design Festival - logo

Mecenas motywu

Płyty betonowe na ścianę – czym się kierować przy ich wyborze?

Artykuł sponsorowany


Odpowiednie wykończenie wnętrz to czynnik, który później będzie decydował o atmosferze naszego mieszkania. Obecnie w aranżacjach panuje moda na surowy, elegancki klimat, w który idealnie wpisują się płyty betonowe. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

W jakiej formie wybrać beton na ścianę?

Ze względu na to, że ściany betonowe są obecnie trendy, mamy coraz większy wybór materiałów, z których możemy je wykonać. Należą do nich: , płytki imitujące beton architektoniczny, tynk imitujący beton, a także panele ścienne. Który z tych materiałów będzie odpowiedni do naszego wnętrza, zależy od kilku czynników.

Płyty betonowe na ścianę – czym się kierować przy ich wyborze

Waga i porowatość materiału

Prawdziwy beton architektoniczny jest dość ciężki, dlatego nie może być montowany na każdej ścianie. W przypadku tych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych nie jest on zalecany lub potrzebne będą dodatkowe wzmocnienia. W takiej sytuacji najlepiej wybrać na przykład na gipsowe imitacje płyt betonowych – są one znacznie lżejsze, a przy tym dużo prostsze w montażu. Jeżeli jednak decydujemy się na prawdziwe płyty z betonu architektonicznego, musimy zwrócić uwagę na ich rozmiary i grubość. Możemy wybrać te z gładką, porwaną lub mocno porowatą strukturą. Natomiast w przypadku wszelkiego rodzaju płyt, które imitują beton, zazwyczaj dostępne są one wyłącznie w jednym wariancie.

Miejsce stosowania betonu

Beton architektoniczny dostępny jest w różnych odmianach, również jako materiał impregnowany, dzięki czemu jest on chroniony przed wodą. Oznacza to, że tego typu płyty możemy stosować również w miejscach narażonych na styczność z tym czynnikiem, czyli w łazienkach i kuchniach. W takich pomieszczeniach możemy stosować również płytki. Natomiast wszelkie zamienniki, czyli płyty imitujące beton, tynk imitujący beton itp. zazwyczaj wykonane są z materiałów, które nie są odporne na wilgoć i wodę.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Beton architektoniczny potrzebuje wytrzymałej ściany, ale jest surowcem odpornym na ścieranie i wilgoć. Tynk imitujący beton ze względu na to, że jest to cienkowarstwowy materiał, będzie odpowiedni do aplikacji na lżejszych ścianach. Jego zalety to fakt, że do złudzenia przypomina naturalny beton i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei płytki imitujące beton architektoniczny idealnie sprawdzą się w kuchniach i łazienkach, ponieważ są odporne na wilgoć i są łatwe w czyszczeniu. Betonowe ściany pasują przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, ale również do pomieszczeń w stylu industrialnym. Beton najlepiej sprawdzi się na dużych, otwartych przestrzeniach – np. na całej dużej ścianie w salonie.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

kryształowy żyrandol wady zalety
Czy kryształowy żyrandol jest praktyczny? Plusy i minusy najmodniejszych modeli

Wiele osób marzy o okazałym, kryształowym żyrandolu we wnętrzu. Faktycznie, jest to wyjątkowy element wyposażenia, który przyciąga wzrok i zachwyca swoim designem. Niemniej warto pamiętać, że tego typu lampa nie jest wolna od wad. Warto znać zarówno plusy, jak i minusy kryształowych żyrandoli.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

odkurzająca dywan kobieta karcher
Domowy odkurzacz piorący, czy warto? Jaki wybrać?

Odkurzacze piorące zyskują coraz większe grono zwolenników. Decyduje o tym przede wszystkim wielofunkcyjność tych urządzeń. Jak działa odkurzacz piorący? Jakie ma zastosowania? Komu się szczególnie przyda? Sprawdź, czy warto kupić odkurzacz piorący do domu.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Z miłości do piękna: płytki gresowe Cerrad x La Mania Home
Z miłości do piękna: płytki gresowe Cerrad x La Mania Home

Włoski szyk i elegancja, czy wibrujące powietrze i energia rodem z Ameryki Południowej? A może tętniące życiem ulice z drapaczami chmur albo rozgrzane słońce zachodzące ponad piaskami pustyni?

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Loft na tapecie
Od cegły do wabi-sabi. Loft na tapecie

Betonowe płyty, drapany tynk, cegła, surowa przecierka – to tylko kilka wzorów tapet utrzymanych w loftowej estetyce, jakie można znaleźć w ofercie Muraspec. Planując związek z loftem we wnętrzu koniecznie trzeba tu zajrzeć.