Lepsza łazienka, lepsze życie

Geberit logo

MECENAS

Płyty betonowe na ścianę – czym się kierować przy ich wyborze?

Artykuł sponsorowany


Odpowiednie wykończenie wnętrz to czynnik, który później będzie decydował o atmosferze naszego mieszkania. Obecnie w aranżacjach panuje moda na surowy, elegancki klimat, w który idealnie wpisują się płyty betonowe. Czym kierować się przy ich wyborze? Podpowiadamy.

W jakiej formie wybrać beton na ścianę?

Ze względu na to, że ściany betonowe są obecnie trendy, mamy coraz większy wybór materiałów, z których możemy je wykonać. Należą do nich: , płytki imitujące beton architektoniczny, tynk imitujący beton, a także panele ścienne. Który z tych materiałów będzie odpowiedni do naszego wnętrza, zależy od kilku czynników.

Płyty betonowe na ścianę – czym się kierować przy ich wyborze

Waga i porowatość materiału

Prawdziwy beton architektoniczny jest dość ciężki, dlatego nie może być montowany na każdej ścianie. W przypadku tych wykonanych z płyt kartonowo-gipsowych nie jest on zalecany lub potrzebne będą dodatkowe wzmocnienia. W takiej sytuacji najlepiej wybrać na przykład na gipsowe imitacje płyt betonowych – są one znacznie lżejsze, a przy tym dużo prostsze w montażu. Jeżeli jednak decydujemy się na prawdziwe płyty z betonu architektonicznego, musimy zwrócić uwagę na ich rozmiary i grubość. Możemy wybrać te z gładką, porwaną lub mocno porowatą strukturą. Natomiast w przypadku wszelkiego rodzaju płyt, które imitują beton, zazwyczaj dostępne są one wyłącznie w jednym wariancie.

Miejsce stosowania betonu

Beton architektoniczny dostępny jest w różnych odmianach, również jako materiał impregnowany, dzięki czemu jest on chroniony przed wodą. Oznacza to, że tego typu płyty możemy stosować również w miejscach narażonych na styczność z tym czynnikiem, czyli w łazienkach i kuchniach. W takich pomieszczeniach możemy stosować również płytki. Natomiast wszelkie zamienniki, czyli płyty imitujące beton, tynk imitujący beton itp. zazwyczaj wykonane są z materiałów, które nie są odporne na wilgoć i wodę.

Jaki materiał będzie najlepszy?

Beton architektoniczny potrzebuje wytrzymałej ściany, ale jest surowcem odpornym na ścieranie i wilgoć. Tynk imitujący beton ze względu na to, że jest to cienkowarstwowy materiał, będzie odpowiedni do aplikacji na lżejszych ścianach. Jego zalety to fakt, że do złudzenia przypomina naturalny beton i jest odporny na uszkodzenia mechaniczne. Z kolei płytki imitujące beton architektoniczny idealnie sprawdzą się w kuchniach i łazienkach, ponieważ są odporne na wilgoć i są łatwe w czyszczeniu. Betonowe ściany pasują przede wszystkim do nowoczesnych wnętrz, ale również do pomieszczeń w stylu industrialnym. Beton najlepiej sprawdzi się na dużych, otwartych przestrzeniach – np. na całej dużej ścianie w salonie.

Inne

minimalistyczne łóżko z zielonym zagłówkiem render ikona
Ekologiczna sypialnia – jak ją urządzić?

Przeciętny dorosły człowiek spędza w sypialni około 9 godzin dziennie. Jest to więc jedno z najważniejszych pomieszczeń w całym naszym domu. Dlatego też nie tylko powinieneś upewnić się, że czujesz się komfortowo w swoim pokoju sypialnym, ale również spróbować uczynić go tak ekologicznym, jak to tylko możliwe.

Inne

jak dbać o meble z drewna meble drewniane
Jak dbać o meble z drewna?

Drewniane meble to jedne z najbardziej wytrzymałych modeli, które zachowują swój doskonały wygląd na długie lata. Jeśli chcesz, aby tak się stało, należy o nie odpowiednio zadbać.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Francuski styl we wnętrzu - jakie tapety wybrać
Francuski styl we wnętrzu – jakie tapety wybrać?

Francuskie wnętrza łączą w sobie doskonałe wyczucie smaku i niewymuszoną, lekką elegancję. Właśnie w takich wnętrzach nie może zabraknąć wysublimowanej tapety, która doda pomieszczeniom oryginalnego charakteru. Jakie tapety wpiszą się we wnętrza urządzone w stylu francuskim? Sprawdźmy!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Mekka dla zmysłów: nowoczesna, funkcjonalna i piękna łazienka w zasięgu ręki
Mekka dla zmysłów: nowoczesna, funkcjonalna i piękna łazienka w zasięgu ręki

Bez względu na to, czy spędzamy w niej krótszą, czy dłuższą chwilę łazienka staje się coraz ważniejszym punktem na mapie domowej przestrzeni. Łazienki dawno przestały być tylko i wyłącznie małymi pomieszczeniami, pozwalającymi na szybkie zadbanie o higienę. Coraz częściej służą nam do relaksu, medytacji, pełnią rolę domowego spa, działając w służbie efektywnego odpoczynku.