Aktualny motyw: Łazienki inspirowane modą

Logo Tubądzin

Mecenas motywu

Szklane meble, czyli widzialno-niewidzialne

Szkło uciekło z laboratorium. Najpierw do gabinetów lekarskich, żeby z czasem położyć swe chłodne macki na meblach codziennych. Zobaczcie, czy szklane znaczy niewidzialne…

Szklany kamień milowy

Do pełnej przejrzystości projektanci dążyli od XIX wieku. Pierwszy szklany budynek pokazano już w 1851 roku na Wielkiej Wystawie w Londynie. Była to wielka, ciągnąca się na ponad pół kilometra szklarnia. Crystal Palace, który zaprojektował Joseph Paxton, stał się kamieniem milowym w nowoczesnej architekturze. Jak widać, kamień milowy także może być szklany.

stare zdjęcie szklanego budynku
The Latest News

Szkło bez żeliwnej konstrukcji to jednak wyższa szkoła jazdy, a raczej projektowania. Wyzwaniu próbowało sprostać wielu, jednak dopiero Carlo Santambrogio i Ennio Arosio, czyli duet Santambrogio, zaprojektowali cały dom ze szkła. Dla Włochów było to naturalne, w końcu na co dzień tworzą szklane meble i dodatki. The Glass House to raczej ciekawostka i dowód, że architektura nie zna granic, niż pomysł na codzienne życie. Nikt jednak nie powiedział, że funkcjonalne szkło we wnętrzach to tylko szyby i detale…

szklany dom w środku
The Glass House, Satambrogio
szklana szafka z robotę w środku
Santambrogio
krzesło z metalwm stelażem i szklanym sferycznym siedziskiem
Atang Tshikare i Okha

Patrzeć czy siedzieć? Szklane sofy i fotele

Szklane sofy nadają się do siedzenia, wiecie? Trzeba zaufać projektantom i uwierzyć, że nie powstały tylko do patrzenia na nie, a tym bardziej przez nie. Wystarczy położyć na nich poduszki… A gdy użyjemy materaca, na takim szklanym meblu można się nawet wyspać…

meble ze szklanymi stelażami
Santambrogio
czarna sofa ze szklaną podstawą
Santambrogio

Szkło oswojone, czyli szklane stoliki i szklane półki

Szklane stoły, a zwłaszcza stoliki kawowe, to już klasyka gatunku. Ich boimy się najmniej, bo zdążyliśmy już do nich przywyknąć. W końcu romans szkła z meblami od tego się zaczął. Szklane blaty nikogo już nie szokują, i znajdziemy je niemal wszędzie. Te bardziej wysmakowane i odważniejsze szklane meble trafiają do koneserów designu, którzy zobaczyli je np. na targach w Mediolanie…

szklany duży okrągły stół
KNOT, Stefano Bigi Studio
szklane meble biurowe w białym open space
Galotti Radice

Stołek z kolekcji Patricii Urquioli Shimmer dla Glass Italia jest szklany, ale zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia. W stronę koloru i nietypowego kształtu poszedł też Mario Bellini, projektant stolika kawowego dla Glass Italia.

mały stolik z wielobarwnego szkła
Patricia Urquiola
stolik z jednego giętej tafli szkła
Mario Bellini
dwa fioletowe szklane stoliki
Patricia Urquiola
wielobarwny szklany fotel
Germans Ermičs, Fot. Giulia Piermartiri

Pełna transparentność chyba już się nieco opatrzyła, dlatego oprócz kolorowych szklanych mebli widzimy te nie całkiem przezroczyste. Jak stół Piero Lissoniego.

duży kwadratowy szklany stoli
Piero Lissoni

Od szklanych stołów bardziej oczywiste są dziś tylko szklane półki w lodówce czy kredensie. Jednak są też szklane półki, których mało kto się spodziewa i mało kto potrafi określić ich kolor…

półka ze szklanych tafli
Patricia Urquiola

Szklane meble mogą się podobać, ale nie każdy się na nie odważy. Tych, którym podoba się jedynie „szklany look”, zadowolą meble projektowane przez Dona McCollina i Maureena Bryana z żywic, tynków i metali oraz drewna. Żywice mają to coś, czego szukamy w nieprzezroczystym kolorowym szkle.

kilka stołków ze szklanymi kolorowymi siedziskami
McCollin Bryan

Fot. i oprac. na podstawie:
Patricia Urquiola, Satambrogio, Stefano Bigi Studio, Dezeen, The Latest News, Leibal, Sight Unseen, Ravensbourne

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Więcej niż krzesło. Projekt w duchu mobilności i wielozadaniowości
Więcej niż krzesło. Projekt w duchu mobilności i wielozadaniowości

Czy krzesło może być czymś więcej niż tylko krzesłem? To pytanie sprzyjało stworzeniu projektu, który ma wiele zastosowań. Niby to siedzisko, ale nie tylko.

Aktualności

Emily w Paryżu otoczona designem
Emily w Paryżu otoczona designem

Pod koniec grudnia 2021 roku na serwisie streamingowym Netflix pojawił się 2. sezon serialu “Emily w Paryżu”. W produkcji biura odzwierciedlające osobowość ich właścicieli, paryska kawalerka, czy też inspirujące wnętrza w stylu art déco. Postanowiliśmy przyjrzeć się im nieco bliżej.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Potrafią więcej: nowoczesne meble wielofunkcyjne do małych mieszkań
Potrafią więcej: nowoczesne meble wielofunkcyjne do małych mieszkań

Regał, który jest kwietnikiem, szafka nocna, która zadba o nasze zdrowie, lampka-ładowarka, czy łóżka chowane w szafie. Oto wielofunkcyjne meble do zadań specjalnych, które nie tylko pasują do małej przestrzeni, ale właściwie do każdego wnętrza. Dzięki nim zyskamy nie tylko dodatkową przestrzeń, ale i coś więcej.

Aktualności

MAGAZIF NEWS #23
MAGAZIF NEWS #23

W tym odcinku nie zabraknie kolorów, jak również ciekawych rozwiązań do domu i biura. Zaprosimy Was także na wystawę i ciekawy cykl webinarów.

sofy i narożniki

Czytaj więcej

Inne

Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem
Jak ustawić narożnik w salonie z aneksem?

Salon z aneksem kuchennym to rozwiązanie popularne od wielu lat. Dzięki takiemu układowi pomieszczenia nie tracimy przestrzeni na ściany działowe, a pokój dzienny staje się wielofunkcyjnym centrum domu. Narożnik może być idealnym wyposażeniem salonu tego typu. Pytanie jednak, jak ustawić go w takim wnętrzu w zależności od jego wymiarów?

Aktualności

supersalone 2021 ikona salon i strefa living
supersalone 2021: salon / strefa living – relacja wideo z targów w Mediolanie

Jak targi w Mediolanie, to i meble! Zobaczcie najlepsze i najciekawsze propozycje na naszej przebieżce wideo – jak urządzić salon, który stanie się funkcjonalnym miejscem do życia?

stoły i stoliki

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Bożonarodzeniowy stół – zwykły na co dzień, niezwykły od święta
Bożonarodzeniowy stół – zwykły na co dzień, niezwykły od święta

Piękny wystrój stołu to magiczny akcent, który sprawia, że świąteczny posiłek zamienia się z eleganckiej kolacji w najczęściej wspominane spotkanie w roku. Oprócz bliskości i dawania prezentów, Boże Narodzenie koncentruje się także na wspólnym posiłku – a pięknie udekorowany stół może stać się tak samo ważny, jak będąca symbolem świąt choinka.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

kanapa ze stolikiem kawowym
Stolik kawowy do salonu w stylu industrialnym – który będzie najlepszy?

Styl industrialny jest bardzo popularną formą aranżacji wnętrz. Wykorzystuje się go dzisiaj nie tylko w loftach, z którymi jest najczęściej kojarzony, ale również w małych mieszkaniach. A jak dobrać idealny stolik kawowy do takiej przestrzeni?