Aktualny motyw: Przestrzenna doskonałość – powierzchnie meblowe

Mecenas motywu

Szklane meble, czyli widzialno-niewidzialne

Szkło uciekło z laboratorium. Najpierw do gabinetów lekarskich, żeby z czasem położyć swe chłodne macki na meblach codziennych. Zobaczcie, czy szklane znaczy niewidzialne…

Szklany kamień milowy

Do pełnej przejrzystości projektanci dążyli od XIX wieku. Pierwszy szklany budynek pokazano już w 1851 roku na Wielkiej Wystawie w Londynie. Była to wielka, ciągnąca się na ponad pół kilometra szklarnia. Crystal Palace, który zaprojektował Joseph Paxton, stał się kamieniem milowym w nowoczesnej architekturze. Jak widać, kamień milowy także może być szklany.

stare zdjęcie szklanego budynku
The Latest News

Szkło bez żeliwnej konstrukcji to jednak wyższa szkoła jazdy, a raczej projektowania. Wyzwaniu próbowało sprostać wielu, jednak dopiero Carlo Santambrogio i Ennio Arosio, czyli duet Santambrogio, zaprojektowali cały dom ze szkła. Dla Włochów było to naturalne, w końcu na co dzień tworzą szklane meble i dodatki. The Glass House to raczej ciekawostka i dowód, że architektura nie zna granic, niż pomysł na codzienne życie. Nikt jednak nie powiedział, że funkcjonalne szkło we wnętrzach to tylko szyby i detale…

szklany dom w środku
The Glass House, Satambrogio
szklana szafka z robotę w środku
Santambrogio
krzesło z metalwm stelażem i szklanym sferycznym siedziskiem
Atang Tshikare i Okha

Patrzeć czy siedzieć? Szklane sofy i fotele

Szklane sofy nadają się do siedzenia, wiecie? Trzeba zaufać projektantom i uwierzyć, że nie powstały tylko do patrzenia na nie, a tym bardziej przez nie. Wystarczy położyć na nich poduszki… A gdy użyjemy materaca, na takim szklanym meblu można się nawet wyspać…

meble ze szklanymi stelażami
Santambrogio
czarna sofa ze szklaną podstawą
Santambrogio

Szkło oswojone, czyli szklane stoliki i szklane półki

Szklane stoły, a zwłaszcza stoliki kawowe, to już klasyka gatunku. Ich boimy się najmniej, bo zdążyliśmy już do nich przywyknąć. W końcu romans szkła z meblami od tego się zaczął. Szklane blaty nikogo już nie szokują, i znajdziemy je niemal wszędzie. Te bardziej wysmakowane i odważniejsze szklane meble trafiają do koneserów designu, którzy zobaczyli je np. na targach w Mediolanie…

szklany duży okrągły stół
KNOT, Stefano Bigi Studio
szklane meble biurowe w białym open space
Galotti Radice

Stołek z kolekcji Patricii Urquioli Shimmer dla Glass Italia jest szklany, ale zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia. W stronę koloru i nietypowego kształtu poszedł też Mario Bellini, projektant stolika kawowego dla Glass Italia.

mały stolik z wielobarwnego szkła
Patricia Urquiola
stolik z jednego giętej tafli szkła
Mario Bellini
dwa fioletowe szklane stoliki
Patricia Urquiola
wielobarwny szklany fotel
Germans Ermičs, Fot. Giulia Piermartiri

Pełna transparentność chyba już się nieco opatrzyła, dlatego oprócz kolorowych szklanych mebli widzimy te nie całkiem przezroczyste. Jak stół Piero Lissoniego.

duży kwadratowy szklany stoli
Piero Lissoni

Od szklanych stołów bardziej oczywiste są dziś tylko szklane półki w lodówce czy kredensie. Jednak są też szklane półki, których mało kto się spodziewa i mało kto potrafi określić ich kolor…

półka ze szklanych tafli
Patricia Urquiola

Szklane meble mogą się podobać, ale nie każdy się na nie odważy. Tych, którym podoba się jedynie „szklany look”, zadowolą meble projektowane przez Dona McCollina i Maureena Bryana z żywic, tynków i metali oraz drewna. Żywice mają to coś, czego szukamy w nieprzezroczystym kolorowym szkle.

kilka stołków ze szklanymi kolorowymi siedziskami
McCollin Bryan

Fot. i oprac. na podstawie:
Patricia Urquiola, Satambrogio, Stefano Bigi Studio, Dezeen, The Latest News, Leibal, Sight Unseen, Ravensbourne

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Trzy twarze polimerowego szkła
Trzy twarze polimerowego szkła, czyli kolekcja powierzchni meblowych REHAU

Tradycyjne szkło bywa kapryśne – bo choć piękne i szlachetne, jest też delikatne i trudne w utrzymaniu czystości. Jednak szkło niejedno ma imię, o czym przekonuje nas marka REHAU wraz ze swoimi nowymi kolekcjami laminatów szklanych RAUVISIO. Oto nadchodzi doskonałe połączenie funkcjonalności i naturalnej elegancji.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Sofy modułowe, czyli gratka dla architekta
Sofy modułowe, czyli gratka dla architekta

Pełna swoboda kompozycji, przydatne funkcje dodatkowe i pasujące do siebie moduły, pozwalające bawić się ostateczną formą mebla, to główne powody, dla których tak wielu projektantów wnętrz proponuje teraz swoim klientom systemy modułowe. Najnowsze kolekcje Gala Collezione: Look, Idylla czy Loogia, z miejsca podbiły rynek, stanowiąc genialne rozwiązanie dla tych, którzy potrzebują mebli „skrojonych na miarę”.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Potrafią więcej: nowoczesne meble wielofunkcyjne do małych mieszkań
Potrafią więcej: nowoczesne meble wielofunkcyjne do małych mieszkań

Regał, który jest kwietnikiem, szafka nocna, która zadba o nasze zdrowie, lampka-ładowarka, czy łóżka chowane w szafie. Oto wielofunkcyjne meble do zadań specjalnych, które nie tylko pasują do małej przestrzeni, ale właściwie do każdego wnętrza. Dzięki nim zyskamy nie tylko dodatkową przestrzeń, ale i coś więcej.

Aktualności

MAGAZIF NEWS #23
MAGAZIF NEWS #23

W tym odcinku nie zabraknie kolorów, jak również ciekawych rozwiązań do domu i biura. Zaprosimy Was także na wystawę i ciekawy cykl webinarów.

sofy i narożniki

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

narożnik do małych pomieszczeń magazif
Narożnik do małych pomieszczeń: kilka praktycznych wskazówek

Małe przestrzenie mieszkalne mogą być wyzwaniem, ale z pewnością nie musisz w ich przypadku rezygnować ze swoich aspiracji związanych z aranżacją pięknego wnętrza. Istnieje wiele sposobów na stylizację małego salonu, aby efektywnie wykorzystać przestrzeń, którą dysponujesz.

trendy

Letni charakter aranżacji wnętrz
Letni charakter aranżacji wnętrz. Jak urządzić salon na lato?

Domowy salon w letniej odsłonie to miejsce pełne życia i ciepła. Najprostszym sposobem na wprowadzenie odpowiedniej dla tej pory roku aranżacji, będzie zainwestowanie w tekstylia i dekoracje. Dla tych, którzy pragną mieć wakacyjny klimat w domu przez cały rok i lubią mieć wszystko dopięte jest na ostatni guzik, proponujemy również zmiany w umeblowaniu.

stoły i stoliki

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Inny wymiar drewna: stoły z żywicą epoksydową
Inny wymiar drewna: stoły z żywicą epoksydową

Połączenie żywicy i drewna wydaje się naturalne. Jednak gdy spojrzymy na to, w jaki sposób żywica epoksydowa wtapia się w blaty, rozdziela deski i inkrustuje powierzchnie, odkryjemy nowy wymiar drewna.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Bożonarodzeniowy stół – zwykły na co dzień, niezwykły od święta
Bożonarodzeniowy stół – zwykły na co dzień, niezwykły od święta

Piękny wystrój stołu to magiczny akcent, który sprawia, że świąteczny posiłek zamienia się z eleganckiej kolacji w najczęściej wspominane spotkanie w roku. Oprócz bliskości i dawania prezentów, Boże Narodzenie koncentruje się także na wspólnym posiłku – a pięknie udekorowany stół może stać się tak samo ważny, jak będąca symbolem świąt choinka.