Aktualny motyw: Kuchnia w wersji lux

Mecenas motywu

Szklane meble, czyli widzialno-niewidzialne

Szkło uciekło z laboratorium. Najpierw do gabinetów lekarskich, żeby z czasem położyć swe chłodne macki na meblach codziennych. Zobaczcie, czy szklane znaczy niewidzialne…

Szklany kamień milowy

Do pełnej przejrzystości projektanci dążyli od XIX wieku. Pierwszy szklany budynek pokazano już w 1851 roku na Wielkiej Wystawie w Londynie. Była to wielka, ciągnąca się na ponad pół kilometra szklarnia. Crystal Palace, który zaprojektował Joseph Paxton, stał się kamieniem milowym w nowoczesnej architekturze. Jak widać, kamień milowy także może być szklany.

stare zdjęcie szklanego budynku
The Latest News

Szkło bez żeliwnej konstrukcji to jednak wyższa szkoła jazdy, a raczej projektowania. Wyzwaniu próbowało sprostać wielu, jednak dopiero Carlo Santambrogio i Ennio Arosio, czyli duet Santambrogio, zaprojektowali cały dom ze szkła. Dla Włochów było to naturalne, w końcu na co dzień tworzą szklane meble i dodatki. The Glass House to raczej ciekawostka i dowód, że architektura nie zna granic, niż pomysł na codzienne życie. Nikt jednak nie powiedział, że funkcjonalne szkło we wnętrzach to tylko szyby i detale…

szklany dom w środku
The Glass House, Satambrogio
szklana szafka z robotę w środku
Santambrogio
krzesło z metalwm stelażem i szklanym sferycznym siedziskiem
Atang Tshikare i Okha

Patrzeć czy siedzieć? Szklane sofy i fotele

Szklane sofy nadają się do siedzenia, wiecie? Trzeba zaufać projektantom i uwierzyć, że nie powstały tylko do patrzenia na nie, a tym bardziej przez nie. Wystarczy położyć na nich poduszki… A gdy użyjemy materaca, na takim szklanym meblu można się nawet wyspać…

meble ze szklanymi stelażami
Santambrogio
czarna sofa ze szklaną podstawą
Santambrogio

Szkło oswojone, czyli szklane stoliki i szklane półki

Szklane stoły, a zwłaszcza stoliki kawowe, to już klasyka gatunku. Ich boimy się najmniej, bo zdążyliśmy już do nich przywyknąć. W końcu romans szkła z meblami od tego się zaczął. Szklane blaty nikogo już nie szokują, i znajdziemy je niemal wszędzie. Te bardziej wysmakowane i odważniejsze szklane meble trafiają do koneserów designu, którzy zobaczyli je np. na targach w Mediolanie…

szklany duży okrągły stół
KNOT, Stefano Bigi Studio
szklane meble biurowe w białym open space
Galotti Radice

Stołek z kolekcji Patricii Urquioli Shimmer dla Glass Italia jest szklany, ale zmienia kolor w zależności od kąta patrzenia. W stronę koloru i nietypowego kształtu poszedł też Mario Bellini, projektant stolika kawowego dla Glass Italia.

mały stolik z wielobarwnego szkła
Patricia Urquiola
stolik z jednego giętej tafli szkła
Mario Bellini
dwa fioletowe szklane stoliki
Patricia Urquiola
wielobarwny szklany fotel
Germans Ermičs, Fot. Giulia Piermartiri

Pełna transparentność chyba już się nieco opatrzyła, dlatego oprócz kolorowych szklanych mebli widzimy te nie całkiem przezroczyste. Jak stół Piero Lissoniego.

duży kwadratowy szklany stoli
Piero Lissoni

Od szklanych stołów bardziej oczywiste są dziś tylko szklane półki w lodówce czy kredensie. Jednak są też szklane półki, których mało kto się spodziewa i mało kto potrafi określić ich kolor…

półka ze szklanych tafli
Patricia Urquiola

Szklane meble mogą się podobać, ale nie każdy się na nie odważy. Tych, którym podoba się jedynie „szklany look”, zadowolą meble projektowane przez Dona McCollina i Maureena Bryana z żywic, tynków i metali oraz drewna. Żywice mają to coś, czego szukamy w nieprzezroczystym kolorowym szkle.

kilka stołków ze szklanymi kolorowymi siedziskami
McCollin Bryan

Fot. i oprac. na podstawie:
Patricia Urquiola, Satambrogio, Stefano Bigi Studio, Dezeen, The Latest News, Leibal, Sight Unseen, Ravensbourne

Aktualności

wyjątkowe zielony stołek i stolik od Wicker
Granty na dizajn – projekt, który odmienia polskie wzornictwo

10 polskich firm branży meblarskiej otrzymało wsparcie profesjonalnych projektantów i design managerów. W rezultacie wielomiesięcznej współpracy, koordynowanej przez CODE Design, powstało 10 unikalnych kolekcji mebli.

Wyposażenie

Wszystko zaczyna się od dwóch desek

Adepci meblarstwa z Rycotewood Furniture przy City of Oxford College w Wielkiej Brytanii stworzyli serię mebli do przechowywania z wykorzystaniem czerwonego dębu amerykańskiego. Dzięki zastosowaniu różnorodnych technik obróbki, uzyskano przepiękne meble oraz inne niecodzienne przedmioty.

Wyposażenie

eleganckie nowoczesne biuro Balance od VOX
Tutaj dobrze się pracuje. Patenty do biura

Inwestycja w biurowe wnętrza jest tak samo istotna jak w nowoczesny sprzęt komputerowy, flotę samochodów, czy pakiety socjalne. Szeroka i wysokiej jakości oferta mebli oraz produktów aranżacyjnych dostępnych na rynku sprawia, że nowocześnie zaaranżowane biuro nie musi być tylko domeną wielkich korporacji. Co więcej, może powstać bez generalnego remontu. I być po prostu praktyczne.

Wyposażenie

dwie ściany w salonie z białą sofą jako domowa biblioteka pełna książek
Czytelnicza enklawa, czyli domowa biblioteka

Snobistyczny kaprys czy najzwyklejsza potrzeba w domu, w którym się czyta? Domowa biblioteka nie pojawia się w każdym wnętrzu, a jeżeli się pojawia, to nieprzypadkowo.

sofy i narożniki

Czytaj więcej

Wyposażenie

zielony zestaw wypoczynkowy Monday od Gala Collezione zielona sofa obok zielonego fotela przy pomarańczowej pufie
Klasyczna elegancja, czyli zestaw 3+2+1 w salonie

Jeśli kryterium wyboru mebla do salonu są przede wszystkim walory estetyczne (modna linia, przyciągający wzrok design i wizualna lekkość) oraz komfort, a dodatkowe funkcje (takie jak na przykład rozkładanie do spania) schodzą na dalszy plan, warto zdecydować się na zestaw 3+2+1. Dlaczego? Tego typu zestawy dają bardzo duże możliwości aranżacyjne, począwszy od tradycyjnego połączenia fotela z sofą, aż po dowolną konfigurację złożoną z kilku elementów.

Wyposażenie

System modułowy Karato od Gala Collezione niebieski narożnik w szarym salonie z biała zabudową kominka
W poszukiwaniu indywidualnego stylu: systemy modułowe

Nie lubimy być tacy sami – uwielbiamy różnić się od innych pod względem wyglądu, ubrań, które zakładamy, czy wnętrz, w których mieszkamy. W przypadku tych ostatnich oprócz całej gamy dodatków i elementów wykończeniowych mamy do dyspozycji coraz więcej innych rozwiązań sprzyjających wyrażaniu swojego ja. Wśród nich są m.in. tapicerowane systemy modułowe.

stoły i stoliki

Czytaj więcej

Wyposażenie

cztery wersje kolorystyczne modułowych szafek Blokk od Bozzetti
Mebel idealny dla architekta. Bozzetti i setki możliwości

Meble modułowe dają pewną swobodę aranżacyjną. A jeśliby tak do modułowości dodać możliwość personalizacji mebli? Wtedy uzyskamy np… 2640 kombinacje jednego stolika. Zobaczmy, jak robi to Bozzetti.

Wyposażenie

zestaw Moon Plate od Tre Product czarny i biały talerz z 3 sztućcami na czarnym blacie
Świąteczne prezenty cz. 9: funkcjonalnie i wygodnie dzięki Tre

Jeśli nadal nie macie pomysłów na gwiazdkowe podarunki, ponownie przybywamy z pomocą! W ramach cyklu z pomysłami, które możecie wykorzystać podczas świątecznych przygotowań lub zakupów, tym razem pokazujemy Wam propozycje, które wybraliśmy wspólnie ze Studio Rygalik i marką Tre.