Aktualny motyw: Łódź Design Festival 2021

Łódź Design Festival - logo

Mecenas motywu

Wybieramy wannę do łazienki – na co zwrócić uwagę?

W erze minimalizmu i praktycyzmu coraz częściej w naszych łazienkach królują kabiny prysznicowe, które są oczywiście funkcjonalnym rozwiązaniem, jednak relaksująca kąpiel jest możliwa tylko i wyłącznie w wannie. Dlatego nie warto z niej rezygnować, nawet w mniejszych łazienkach. Żeby móc się rozkoszować takimi kąpielami, musimy po prostu dobrać wannę do naszych indywidualnych potrzeb i możliwości, co wiąże się z odpowiednim dopasowaniem jej kształtów i rozmiarów. Jaki mamy w tym zakresie wybór i na co warto postawić?

Rozmiar wanny i jej kształt

O ile kształtów wanien jest kilka i zazwyczaj są to po prostu wanny okrągłe, prostokątne lub narożne różniące się nieco designem (np. opływowe kształty lub proste krawędzie, standardowe ranty wanny lub bardzo cienkie ścianki itd.), to rozmiarów wanien jest wiele i to, na jaki się zdecydujemy, zależy od dwóch czynników. Pierwszym, a zarazem najważniejszym, jest wielkość samej łazienki. Jeśli jest mała, to z oczywistych względów nie zmieścimy w niej dużej wanny. Jednak wcale nie musi być to tragedią. Kluczowym elementem będzie tutaj odpowiednie umieszczenie wanny.

Może być tak, że pomimo małej powierzchni, uda nam się zamontować całkiem funkcjonalną i nie taką najmniejszą wannę narożną, taką jak np. Yukon, która za sprawą swojej nowoczesnej konstrukcji może zachować wymiary 160×90 cm, a dzięki sprytnie ściętemu brzegowi, doskonale nadaje się do mniejszych łazienek.

biała wolnostojąca wanna z zawieszonym ciemnym ręcznikiem oraz złotą półeczką

Uniwersalne pod względem rozmiarów wanny to zazwyczaj te, mierzące 160×70 cm czy 170×75 cm. Wanny Riho dostępne są jednak w o wiele bardziej zróżnicowanej wielkości, np. 180×80 cm, 150×70 cm czy nawet 190×90 cm. Dzięki tylu opcjom możemy znaleźć zarówno małą wannę, jak i całkiem sporą, dedykowaną do bardzo dużych łazienek czy po prostu stworzoną dla wysokich osób, które chcą zażywać kąpieli w komfortowych warunkach.

Wanna w zabudowie czy wolnostojąca?

Ważną kwestią przy wyborze wanny jest to, czy zdecydujemy się na wannę wolnostojącą, czy w zabudowie. Oba rozwiązania mają swoje plusy i minusy. Wanna wolnostojąca zajmuje nieco mniej miejsca i tego typu konstrukcje odznaczają się często ciekawym wzornictwem (np. wanna wolnostojąca Riho o ultra cienkich krawędziach). Co istotne, można je postawić nawet na środku łazienki wraz z wolnostojącą baterią wannową.

Natomiast wanny w zabudowie (np. wanna riho Linares z nogami) stają się spójnym elementem aranżacji, pozwalając na dyskretne ukrycie wszystkich elementów hydraulicznych i zastosowanie takich rozwiązań jak bateria nawannowa. Pamiętać trzeba jednak o tym, że niesie to ze sobą dodatkowe koszty w postaci obudowy wanny. Wybór konkretnego rozwiązania jest zatem kwestią bardzo indywidualną, zależną od naszego gustu, a także budżetu.

biała wanna z chromowanym wolnostojącym kranem obok w dużym pokoju kąpielowym

A co z tym prysznicem?

No tak, codzienna kąpiel w wannie to nie jest najbardziej praktyczne rozwiązanie. Prysznic pozwala na wzięcie szybkiej kąpieli i nic tego nie zmienia. Jednak wanna wcale nie wyklucza możliwości korzystania z błyskawicznego natrysku. Nic nie stoi na przeszkodzie, aby zamontować przy wannie panel prysznicowy i z niego korzystać. Jest to bardzo powszechne rozwiązanie, które pozwala na posiadanie wanny i prysznica w jednym. Wystarczy tylko jeszcze założyć zasłonki prysznicowe lub specjalne przegrody prysznicowe na wannę i otrzymujemy niezwykle praktyczne połączenie wanny i prysznica!

Fot. i oprac. na podst.: 
mat. prasowe Viverto

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Mekka dla zmysłów: nowoczesna, funkcjonalna i piękna łazienka w zasięgu ręki
Mekka dla zmysłów: nowoczesna, funkcjonalna i piękna łazienka w zasięgu ręki

Bez względu na to, czy spędzamy w niej krótszą, czy dłuższą chwilę łazienka staje się coraz ważniejszym punktem na mapie domowej przestrzeni. Łazienki dawno przestały być tylko i wyłącznie małymi pomieszczeniami, pozwalającymi na szybkie zadbanie o higienę. Coraz częściej służą nam do relaksu, medytacji, pełnią rolę domowego spa, działając w służbie efektywnego odpoczynku.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

betonowe kolorowe umywalki
Łazienka na nowo: kolorowe umywalki betonowe

Mówi się, że życie jest zbyt krótkie, aby żyć w nudnych wnętrzach. Tym, co ożywi przestrzeń jest niewątpliwie armatura. Zobaczcie umywalki, które zostały wykonane z nietypowego materiału: betonu. Daleko mu jednak do surowości, wszak ta została okrzesana dzięki pięknym pigmentom.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

biała wanna wolnostojąca na szarej ścianie w łazience
Wanna wolnostojąca, czyli wyznacznik stylu i luksusu

Właściwa aranżacja łazienki powinna obejmować nie tylko potrzebę realizacji funkcji higienicznych, ale też zapewnić domownikom odpowiednio wysoki poziom komfortu. Zastanówmy się, jak wanna wolnostojąca wpływa na charakter łazienki, a przy okazji spróbujmy znaleźć odpowiedź na pytanie, czy jest to rozwiązanie odpowiednie dla każdego?

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

wanna zabudowana półkami na książki w jasnej łazience
Eksponować czy wkomponować? Zabudowana wanna

Pomysłów na łazienkę możemy mieć kilka, ale często samo wyciągnięcie miarki ostudza nasz zapał. Za mało miejsca? Wyszukany kształt? Przecież każda wanna może być piękna i funkcjonalna.