Razem z Elżbietą Laskowską, architektką wnętrz i redaktorką portalu Domni.pl przyglądamy się wnętrzom urządzonym zgodnie z ideą zrównoważonego projektowania. Sprawdzamy, o czym warto pamiętać, wybierając wyposażenie i na co zwrócić uwagę urządzając łazienkę.
Dlaczego zrównoważony design w aranżacji wnętrz zyskuje na popularności?
Przy tworzeniu ekologicznych wnętrz pomaga nam coraz większy wybór produktów i materiałów wykończeniowych, powstałych zgodnie z ideą zrównoważonego procesu projektowania. Producenci odpowiadają na potrzeby coraz bardziej wymagających i świadomych konsumentów, którzy poza produktem samym w sobie zwracają uwagę na całościowy proces produkcji. Istotną kwestią jest ogólne spojrzenie na cały cykl życia produktu – od zużycia niezbędnych surowców do produkcji, kończąc na recyklingu komponentów, następujący po zużyciu danego produktu. Liderzy w branży starają się zoptymalizować poszczególne procesy, zwracają uwagę na zmniejszenie zużycia energii, emisji CO₂, wykorzystanie naturalnych materiałów, dbają o ekologiczne opakowania.
Wzrost popularności zrównoważonego designu znajduje odzwierciedlenie w ofercie wielu sklepów, (takich jak Domni.pl), które specjalizują się w nowoczesnym wyposażeniu. Podczas remontu czy budowy domu, podejmujemy wiele decyzji zakupowych, warto do każdego, nawet najmniejszego zakupu podejść w odpowiedzialny sposób.
Jakie naturalne materiały i wyposażenie wybrać do ekologicznej aranżacji łazienki?
Na ściany i podłogi, chętnie wybieranym przez projektantów wnętrz materiałem, od lat są płytki ceramiczne. Jest to trwały materiał, bazujący na naturalnych surowcach: glince, piasku, pochodzących najczęściej z lokalnych źródeł. Płytki ceramiczne wybieramy na lata, nie odbarwiają się, nie niszczeją, są łatwe do utrzymania w czystości. Jeśli decydujemy się na farby, sięgajmy po certyfikowane produkty, bez lotnych związków organicznych.
Do łazienki warto wprowadzić także naturalne materiały: drewno, kamień, wiklinę. Jeśli decydujemy się na szafkę pod umywalkę, wybierzmy model z kamiennym albo drewnianym blatem. Naturalne materiały: len, bawełna, rattan doskonale sprawdzą się jako dodatki. Jeśli urządzamy łazienkę z oknem, możemy wprowadzić rośliny doniczkowe.
Jak połączyć estetykę z funkcjonalnością w nowoczesnej, ekologicznej łazience?
Bez względu na to, czy urządzamy małą łazienkę, czy przestronny salon kąpielowy warto postawić na nieszablonowe rozwiązania, dostosowane do naszych indywidualnych potrzeb. Tworząc funkcjonalną przestrzeń, zadbajmy o harmonijny dobór kolor płytek, mebli i wyposażenia. W łazienkowych wnętrzach zawsze dobrym wyborem są kolory ziemi, odcienie beżu, stonowane kolory. Łagodne odcienie nie wychodzą z mody, jest to ponadczasowy wybór do wnętrz w każdym stylu.
Projektowanie wnętrz urządzonych zgodnie z ideą zrównoważonego rozwoju niesie ze sobą wiele korzyści. Ekologiczna łazienka to także zmiana naszych nawyków, które kształtują nasze codzienne życie. Drobne przyzwyczajenia w połączeniu z harmonijną aranżacją wnętrz i nowoczesnymi technologiami stworzą zdrową, naturalną przestrzeń.
Serdecznie dziękujemy za inspirującą rozmowę i praktyczne porady.
Zdjęcia zamieszczone w tym materiale są udostępnione za zgodą portalu Domni.pl, któremu przysługują wszelkie prawa do ich wykorzystania.
Artykuł sponsorowany