Aktualny motyw: Okienne stylizacje

Logo anwis mecenas motywu

MECENAS MOTYWU

Królowe coworków: projektując przestrzeń do pracy

Jak dziś projektuje się nowoczesne biura? Co należy uwzględnić i jakie są trudności? Zapraszamy do przeczytania wywiadu z Anną Łoskiewicz, współwłaścicielką i projektantką BEZA Projekt, studia, które zrealizowało dwa bardzo znane projekty przestrzeni coworkingowych: The Nest i Warszawski Ul.

Jak reagujecie na propozycje stworzenia projektów coworków? Za The Nest pojawił się Warszawski Ul. Czy lubicie takie projekty?
Tak, myślę, że to jest dla nas bardzo ciekawy temat i lubimy przestrzenie coworkingowe. To jest poniekąd nowa forma pracy, która odpowiada potrzebom dzisiejszych czasów i faktowi, że jesteśmy bardziej mobilni, mniej przywiązani do biurka. Mówiąc inaczej, jest to taki moment, w którym eksploruje się różne formy pracy i szuka nowych pomysłów – a dla projektantów jest to zawsze ciekawe.

zdjęcia Zofii Strumiłło-Sukiennik i Anny Łoskiewicz-Zakrzewska z BEZA Projekt
Zofia Strumiłło-Sukiennik i Anna Łoskiewicz-Zakrzewska, BEZA Projekt

Skąd pomysł na Warszawski Ul?
Dużą inspiracją była sama historia tego budynku, który jest z lat 30. – to modernistyczna kamienica, której właściciele byli przedwojennymi deweloperami i dużo budowali w Warszawie. To nas zainspirowało. Mieliśmy przez chwilę roboczą nazwę projektu „Sekretne biura Pana Gutta”. Nazwa pochodziła właśnie od właściciela, którego rodzina odzyskała teraz ten budynek. Chcieliśmy trochę nawiązać do takich filmowych klimatów – trochę jak w Mad Men. W przypadku Warszawskiego Ula nie mamy przestrzeni typu open space, tylko gabinety. Poszliśmy w bardziej gabinetowy klimat, trochę w lata 70., ale te lata poniekąd wychodzą od modernizmu i to wszystko się wzajemnie przenika.

Sama kamienica ma pewne detale, które są bardzo ciekawe. Być może nie są one w tej chwili mocno wyeksponowane, ale warto jest je odkryć na nowo i docenić. Na klatce schodowej mamy właśnie lastryko, które ma różne wzory. Już sama ta architektura była dla nas inspirująca.

brązowe wnętrze Warszawski Ul od Beza Projekt biuro z parkietem i drewnianymi drzwiami
Warszawski Ul
brązowe wnętrze Warszawski Ul od Beza Projekt przestrzeń kuchenna z ciemnym blatem i drewnianymi frontami
Warszawski Ul
brązowe wnętrze Warszawski Ul od Beza Projekt drewniane drzwi i ściany w połączeniu z przeszklonymi ścianami
Warszawski Ul

Czy coworkingi w pewien sposób nas zdominują? Czy widać jakąś tendencję, że powstaje coraz więcej takich miejsc? Wiąże się to oczywiście z tym, że nie musimy już być „tu i teraz”, ale pracować wtedy, kiedy chcemy i jak chcemy, bo przecież granice między docieraniem do różnych miejsc też się zacierają. Czy to się przekłada na to, jakich miejsc pracy obecnie poszukujemy?
Wydaje mi się, że jest to na pewno trend, który będzie trwał. Myślę, że istotne jest to, że może on mieć różne formy i czasem fajnym rozwiązaniem jest właśnie pójście w open space i to, że chcemy być razem i rozmawiać z ludźmi. Wydaje mi się też, że nastanie i nieco inny trend w przestrzeni: powstaną takie, które bardziej są gabinetami, zwłaszcza gdy potrzebujemy tej przestrzeni dla siebie. Dobry cowork powinien odpowiadać na różne scenariusze, dawać możliwość pracy w różny sposób. Czasem chcemy być razem a czasem osobno: jest to moim zdaniem istotne zagadnienie, które zawsze powinno być jasno zdefiniowane przy tego typu projektach.

I właśnie jak już przy tym jesteśmy. Jacy użytkownicy według Pani odnajdą się w przestrzeniach coworkingowych? Czy istnieją jakieś rozwiązania związane stricte z integracją użytkowników coworku? Pytam, mając na uwadzę tę jego funkcję, która ma na celu spajać ze sobą freelancerów w jakiś sposób, inicjując wymianę myśli.
To jest na pewno istotny aspekt. My sami też pracowaliśmy w różnych przestrzeniach coworkingowych i na pewno to zawsze w sposób organiczny łączyło się też z tym, że zaczynaliśmy współpracować z tymi osobami, które z nami siedzą – to jest bardzo fajny aspekt coworkingu: naturalnie tworzą się różne połączenia i myślę, że te przestrzenie też muszą uwzględniać możliwość spontanicznych spotkań, czy tego, że pijąc kawę zaczynamy z kimś rozmawiać o jakimś projekcie. I tak naprawdę często się tak dzieje i to jest w sumie fajne, że ta nieformalna strona procentuje relacjami biznesowymi i zleceniami.

niebieskie wnętrze The Nest od Beza Projekt z wygodnymi sofami i małym stolikiem
The Nest

Przyglądając się wnętrzu The Nest od razu widzimy wariacje na temat błękitu, turkusu, odcieni koloru niebieskiego. Warszawski Ul z kolei naprawdę kojarzy się z ulem, mamy tam naturalne drewno, odcienie żółci. Czy komunikacja kolorystyczna ma dla Was konkretne znaczenie w procesie projektowym?
Zawsze te pomysły wychodziły od konkretnej sytuacji, od konkretnego budynku. To nie jest też tak, że my to z góry zakładamy, to się po prostu dzieje w danym momencie i pasuje lub nie. Nie jest i tak, że zawsze trzeba używać kolorów i że to zawsze ma sens. Akurat w przypadku The Nest mieliśmy do czynienia z bardzo jasną przestrzenią – jak tam byliśmy jeszcze w momencie trwania budowy, to bywało, że od białej podłogi i białych ścian słońce odbijało się tak mocno, że wręcz nie dało się wytrzymać. Siłą rzeczy musieliśmy wyciszyć tę przestrzeń: budynek ma okna ze wszystkich stron i to jest trochę tym podyktowane. Chodziło nam też o efekt takiego zanurzenia, efektu, że po przekroczeniu progu The Nest przenosimy się do innego świata i możemy obserwować ten, który pozostawiamy na zewnątrz. Nabieramy wtedy do niego dystansu. Ta ilość okien świetnie się nadaje do obserwacji i sam layout jest taki, że możemy usiąść sobie gdzieś w rogu i mieć widok na Koszyki i na perspektywę ulicy – to też jest bardzo inspirujące i daje nam poczucie, że jesteśmy szefem swojego biznesu. To nas nobilituje, tak jak i te różne fajne perspektywy, te widoki i ta otwartość przestrzeni. To, że możemy zmieniać miejsca: raz mieć właśnie taki super widok, za innym razem być z innej strony i bardziej się schować. To wszystko jest tam możliwe i myślę, że jako użytkownik trzeba się na to trochę otworzyć i to eksplorować, bo jest to na pewno fajne doświadczenie. Jeśli chodzi o Warszawski Ul to tam bardziej, jak mówiłam wcześniej, były inspiracje filmowe. I też jedyną częścią wspólną jest korytarz łączący te officy i siłą rzeczy przez to zależało nam na tym, żeby nie był po prostu taką komunikacją, przez którą szybko przechodzimy, ale żeby można było docenić ten detal i to, że jest to bardziej luksusowa przestrzeń. Doceniamy to będąc w danej przestrzeni. I skoro już tak dużo czasu spędzamy w pracy, uważamy, że warto przebywać w przestrzeni, która buduje raczej pozytywne doświadczenia.

niebieskie wnętrze The Nest od Beza Projekt przestrzeni biurowej z drewnianymi biurkami stołami i krzesłami w open space
The Nest
brązowe wnętrze Warszawski Ul od Beza Projekt nowoczesne oznaczenie pokoi w złotym motywie na drewnianych ścianach
Warszawski Ul

Mówi się, że projektując przestrzeń kreatywną, a do takich na pewno należą coworki, można pozwolić sobie na więcej. I chciałbym spytać o to, jakie zaskakujące połączenia kolorów, materiałów czy struktur znajdziemy w Warszawskim Ulu czy w The Nest? Bo widać już na pierwszy rzut oka, że gdzieś jest nietypowa ściana, czy przypominające plastry miodu elementy na szafkach.
Na pewno te detale są dla nas ważne i lubimy szukać różnych nietypowych materiałów, czy też odwoływać się od jakichś powiedzmy technik, które były kiedyś popularne a teraz już są mniej istotne. To zawsze jest dostosowane do projektu. W Neście mamy np. kafle robione na zamówienie, które są i na barze i przy wejściu. Mamy też autorskie tapety zaprojektowane przez Kasię Korzeniecką, wykładziny, które specjalnie dla nas były rekoloryzowane, po to, żeby dopasować je do całej gamy. Jest to duży wysiłek i duża praca zespołowa, żeby te wszystkie elementy ze sobą zgrać i żeby później w całości ta przestrzeń „działała”.

brązowe wnętrze Warszawski Ul od Beza Projekt łazienka z żółtym blatem i czarną armaturą i dużym owalnym lustrem
Warszawski Ul
niebieskie wnętrze The Nest od Beza Projekt przestrzeń jadalna z wysokim stolikami przy filarach
The Nest

Nie ulega wątpliwości, że oba projekty są spójne i przemyślane.  Natomiast chciałabym spytać, czy pojawiły się w tych przestrzeniach rozwiązania lub produkty, które sprawiły, że Pani serce zabiło mocniej?

Myślę, że na pewno jesteśmy bardzo zadowoleni z korytarza, będącego zazwyczaj przestrzenią, którą traktuje się trochę po macoszemu. Tymczasem tutaj jest to bardzo przyjemny, zwarty element, gdzie fornirowane ściany robią wrażenie. Na pewno dużym wyzwaniem, które uważam, że wyszło fajnie są meblowe systemy: jeden do office, drugi do open space. One tworzą de facto tę przestrzeń i to jest coś, co wyróżnia nasze studio, że my po prostu projektujemy meble i się tego nie boimy i mamy też w tym doświadczenie. Akurat w przypadku Nesta, to akurat dzięki temu udało się tę przestrzeń ergonomicznie zaaranżować. Ona jest bardzo trudna, ma mnóstwo skosów. Wstawienie tam zwykłych biurek spowodowałoby, że pomieszczenie wyglądałoby bardzo dziwnie, nagle byłoby widać, że wszystkie ściany są krzywe i nie ma żadnych kątów prostych. Przez to, że mamy takie zaokrąglone biurka i bardziej obłe formy, nie czujemy tego, że jesteśmy w takiej kanciastej przestrzeni,która nie ma żadnych równoległych ścian, wręcz są one jeszcze połamane pod różnymi kątami, więc było to spore wyzwanie. Zaprojektowanie tych mebli złagodziło efekt, który na początku był trudny i niekorzystny.

niebieskie wnętrze The Nest od Beza Projekt przestrzeń jadalni z okrągłymi stolikami i fotelami na kółkach
The Nest
brązowe wnętrze Warszawski Ul od Beza Projekt korytarz wykończony drewnem żółtym plastikiem i szkłem
Warszawski Ul

Jak już jesteśmy przy meblach, produktach i dodatkach: czy możecie zdradzić na produkty jakich marek postawiliście? O The Nest wiemy, że mamy tam m.in. oświetlenie Chorsa, mamy wykładziny od Carpet Studio. Co jeszcze?
Mamy meble od MDD, bardzo fajne krzesła i projekty Krystiana Kowalskiego. I polscy projektanci i zagraniczni. Mamy lastryko w płytkach, daje to fajny efekt. Mamy tkaniny od polskiej firmy Davis, z nich są szyte wszystkie kotary. Staramy się stawiać na polskie firmy, polskich wykonawców. W Warszawskim Ulu mamy krzesła od Profim.

brązowe wnętrze Warszawski Ul od Beza Projekt biuro z niebieskimi ścianami w zestawieniu z drewnianymi szafami i biurkami
Warszawski Ul

Czy może Pani zdradzić nad czym obecnie pracujecie? Czego mamy wypatrywać?
Na pewno nie mogę wszystkiego zdradzić, ale będzie to powiedzmy kolejna przestrzeń coworkingowo-wspólna. W tej chwili toczą się również prace nad przestrzenią dla dzieci, powiedzmy bardziej jak Centrum Nauki Kopernik w Warszawie, więc to trochę taki nowy, choć bardzo fajny temat dla nas. Jednym słowem, pozostajemy w temacie co-workingu plus pojawią się dziecięce tematy.

Fot.: Beza Projekt, Carpet Studio

Anna Łoskiewcz

Czytaj więcej

Aktualności

czarna ławka z kwietnikiem za oparciem Woden Bench od Maja Ganszyniec
Warsaw Home 2019: od wystaw po stoiska

3, 2, 1, 0! Warsaw Home 2019 właśnie wystartowało, a my podpowiadamy, gdzie w gąszczu atrakcji i stoisk warto zajrzeć.

Aktualności

stolik i kwietnik z kolekcji Splot od Sikorski Supreme Furniture
Projektanci wspierają branżę meblarską: wystawa Trans:Forming Design from Poland

Wystawa „Trans:Forming Design from Poland”, będąca efektem projektu „Design to dobre dla MSP” zostanie zaprezentowana podczas dwóch międzynarodowych imprez targowych – Maison&Objet w Paryżu oraz Warsaw Home. To 10 projektów, które stworzyli znani projektanci we współpracy z polskimi markami meblowymi.

Beza Projekt

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

wyjątkowa złoto-niebieska recepcja
Eleganckie wnętrza według Beza Interiors

Wnętrze agencji reklamowej „Hand Made” zachwyca wyrafinowaną estetyką oraz równowagą kolorów i materiałów.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

czerwony kątownik do łączenia drewna
Beza Projekt przedstawia: Plastry

Kątowniki przypominające plastry z apteczki pierwszej pomocy to pomysł, który stanowi odpowiedź na potrzebę samodzielnego konstruowania i majsterkowania. Autorem jest studio Beza Projekt.

Wnętrza publiczne

Z przestrzeni mieszkalnej w biurową: biuro NOM studio w Łodzi

Wnętrze o powierzchni 45 m2 mieści się w Łodzi przy ul. Tramwajowej 17 b. Składa się z pokoju z aneksem kuchennym, pokoju, łazienki i balkonu. Mieszkanie zostało zaprojektowane z myślą o kameralnym miejscu do pracy i spotkań z klientami. Pokój z aneksem został zaaranżowany na biuro z trzema stanowiskami do pracy dla architektów.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Z wizytą u Jam Kolektyw
W domowym biurze: przytulne wnętrze pracowni architektonicznej

Marszałkowska Dzielnica Mieszkaniowa projektu Józefa Sigalina i Stanisława Jankowskiego, powstała w Śródmieściu Warszawy w latach 1950-1952. Dla Joli Skóry i Anny Olgi Chmielewskiej z JAM KOLEKTYW to część stolicy o szczególnym, sentymentalnym znaczeniu, dlatego ich studio projektowe powstało właśnie tutaj. Pragnąc zachować autorski, osobisty charakter miejsca, same zaprojektowały jego przestrzeń. Duet, ceniony za wyjątkowe projekty wnętrz i autorski język sesji zdjęciowych, pracuje teraz nad…

biura przyszłości

Czytaj więcej

Wnętrza publiczne

Miejski rezerwat. Biuro agentów nieruchomości
Miejski rezerwat. Biuro agentów nieruchomości

Aranżacja biura w Paryżu, które zajmuje ta agencja nieruchomości stanowiła spore wyzwanie aranżacyjne. Pracownia Yemanja podołała temu zadaniu – dzięki temu powstała funkcjonalna przestrzeń inspirowana dżunglą i naturą.

ludzie

BIURA 2.0,jak pandemia wpłynęła na zmianę myślenia
Nowe czasy wymagają nowych rozwiązań: Patricia Urquiola o biurach 2.0

Jak pandemia wpłynęła na zmianę myślenia i korzystania z biur? Na te i inne pytania odpowiada Patricia Urquiola, hiszpańska projektantka i architektka związana z marką Haworth – amerykańskim gigantem w dziedzinie produkcji mebli biurowych na świecie, od grudnia będącym w ofercie marki HOOF.

Carpet Studio

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Finezyjne sploty, czyli nowoczesne tkaniny na podłogach
Finezyjne sploty, czyli nowoczesne tkaniny na podłogach

Bladoszare i bursztynowe, matowe i lśniące, subtelne w swej prostocie i odważne we wzornictwie, klasyczne i abstrakcyjne – szeroki wybór dywanów, pozwala dopasować je do każdego wnętrza. To doskonały kreator przestrzeni, który docenią nasze zmysły.

Wnętrza publiczne

siedziba wirtualnej polski - wzorzysta wykładzina z jasną kanapą i oświetleniem od toma dixona
Nowocześnie, ekologicznie i komfortowo: nowa siedziba Wirtualnej Polski

Nowe biuro WP jest nowoczesne i elastyczne. Zaspokaja i przewiduje przyszłe potrzeby szybko rozwijającej się organizacji. Całość biura zaprojektowana została wspólnie przez Pracownię Architektury i Urbanistyki FBT oraz Fruit Orchard Interior Design. Jednym z założeń projektu było również ponowne wykorzystanie wielu elementów z poprzedniego biura, które w nowej przestrzeni zyskały zupełnie nowe życie.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Francuska elegancja na warszawskiej Ochocie

Apartament w starej kamienicy na warszawskiej Ochocie krył w sobie wiele tajemnic. Darzony ogromnym sentymentem, wymagał jednak remontu, aby odzyskać dawny blask. Po odważnej metamorfozie mieszkanie odzyskało świetność, zachowując swój wyjątkowy charakter.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

nowoczesne wielofunkcyjne wnętrze
Designerska kawiarnia coworkingowa potrzebuje światła. Od Chors

Uwypukla i tuszuje, stwarza warunki do pracy i daje wytchnienie nawet bez zacisznego kącika. Oświetlenie. Zobaczmy, jak pięknie jest przy ulicy Pięknej w Warszawie.

Aktualności

strefa chilouta z zwisającymi zielonymi roślinami oraz wiszącymi hamakami
Nowy cowork na mapie Trójmiasta: Mind Dock na terenie Stoczni Gdańskiej

Na początku września Stocznia Cesarska Development uroczyście otworzyła dawny budynek Dyrekcji Stoczni Gdańskiej. Teraz nadszedł czas na premierę przestrzeni coworkingowej Mind Dock, zlokalizowanej na najwyższych dwóch piętrach budynku.

Aktualności

kilka foteli w miętowym pomieszczeniu z wykładziną i zielonymi roślinami
Domospace, czyli nowa przestrzeń coworkingowa w Domotece

Domoteka stanowi ważne miejsce na warszawskiej mapie miłośników dobrego designu. Klienci mogą zapoznać się z szeroką ofertą produktów do domu. Teraz czeka na nich także otwarta przestrzeń coworkingowa Domospace.

Aktualności

stoisko Customform z eleganckim różowym fotelem obok niedużej czerwonej sofy z przeszyciami bez oparć
Targi w Poznaniu okiem wystawców

Targi MEBLE POLSKA i HOME DECOR za nami. Co pokazały marki i jak ich przedstawiciele podsumowują targi? O komentarz poprosiliśmy wybranych wystawców.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

szara sofa na drewnianych krótkich nogach z pięcioma poduszkami o różnym kolorze i fakturze materiału
Oswajamy zimę: tkaniny do domu

Zimą nie tylko my chcemy otulać się ciepłymi, grubo plecionymi materiałami. Wnętrza naszych mieszkań też lepiej czują się w tekstylnym przybraniu. Jakie tkaniny do domu wybrać tej zimy?

Krystian Kowalski

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

duże loftowe wnętrze z szeroką kanapą z kolorem roku
Barwny tandem we wnętrzach. Inspiracje w odcieniach Pantone

Poczucie stabilizacji i spora dawka optymizmu, tego zdaniem Instytutu Pantone będziemy potrzebowali w 2021 roku i trudno się z tym nie zgodzić. W osiągnięciu życiowej równowagi może nam pomóc aranżacja wnętrza w odcieniach żółtego i szarości.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

sofa w salonie domu w konstancinie płużek studio
Dostojna klasyka i art déco: dom w Konstancinie

Projektowanie według zasady „mniej znaczy więcej”, w oparciu o szlachetne i starannie dobrane wykończenia, najlepsze rzemiosło. Architekt Piotr Płużek stworzył dzięki nim rezydencję, która ma w sobie urok i harmonię odporne na krótkotrwałe mody. Pomogły mu w tym najlepsze inspiracje z historii architektury i crème de la crème wzornictwa od Moooi czy Poliform.

biura

przestrzeń biurowa z niebieskim elementem oraz dużą ilością szary krzeseł oraz biurek
Ewolucja przestrzeni biurowych cz. V: W stronę przedsiębiorstwa sieciowego

Radykalna zmiana w projektowaniu miejsc pracy w XXI wieku możliwa się staje dzięki wielu współistniejącym czynnikom: przemianom społecznym i politycznym, badaniom socjologicznym i dynamicznemu rozwojowi technologii. Zapraszamy na kolejną część cyklu!

trendy

cztery drewniane biurka w open space w nietypowym układzie
Razem i osobno, nisko i wysoko. Elastyczne układy biurek

Elastyczność to pierwsza cecha, jaka przychodzi na myśl w kontekście nowoczesnej przestrzeni biurowej. I wcale nie chodzi o ściany z gumy. Liczą się meble, zwłaszcza te must have każdego biura – czyli biurka. Ostatnio wchodzą one w przeróżne… układy.

Aktualności

Ekologia i design idą w parze – premiera nowości marki Profim
Ekologia i design idą w parze – premiera nowości marki Profim

21 kwietnia w Showroomie Flokk na warszawskim Mokotowie odbyła się premiera wyjątkowego produktu. O nowości marki Profim – krześle Normo – miała okazję opowiedzieć autorka projektu, tworząca w zgodzie z zasadami gospodarki cyrkularnej, designerka Maja Ganszyniec.

Aktualności

Normo. Nowe normy Profim
Normo. Krzesło bez kleju i zszywek, za to zaprojektowane z ogromną świadomością

Wejście Normo na rynek to zupełnie nowe otwarcie dla marki Profim. To pierwsze krzesło zaprojektowane i wyprodukowane w zgodzie z zasadami cyrkularnej gospodarki. Nie chwalimy się tylko certyfikatami, ale wprowadzamy konkretne innowacje

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

wnętrze biura z nowoczesnymi boxami i aneksem kuchennym
Ergonomicznie i swobodnie: human-centered design w biurze

Wolisz chwilę postać w pracy niż krzywić kręgosłup, niewygodnie zgięty przed biurkiem o nieodpowiedniej wysokości? To świetnie, zwłaszcza jeżeli trafiłeś do nowoczesnego biura, którego projektanci wprowadzili w życie założenia human-centered design.