
W celu adaptacji tradycyjnego budownictwa architekci ze Studio Razavi Architecture przeanalizowali zabytkowe budynki regionu, aby znaleźć nowoczesny sposób na reinterpretację lokalnego stylu pod względem kubatury, materiałów i konkretnych detali. Wykorzystano podstawę chaty, która ma powierzchnię 200 m² i jest wykonana z betonu wylewanego na miejscu, jej historyczny wygląd oraz charakter stajni i warsztatów. Drewniane skrzynie położone nad solidną podstawą są ułożone naprzemiennie, co chroni je przed warunkami atmosferycznymi w tym klimacie.
Gotowy projekt domu? Zobacz, dlaczego warto warto!

W przeciwieństwie do zewnętrznej przejrzystości, kolejność przestrzeni wewnętrznych tworzy przyjemne napięcie: przestrzenie mieszkalne stają się wyższe i jaśniejsze z każdym piętrem, wpuszczając coraz więcej światła i widoków. Punktem kulminacyjnym jest najwyższe piętro: w salonie z kominkiem, sięgające od podłogi do sufitu panoramiczne okno otacza śnieżny krajobraz w zimie i oferuje zapierający dech w piersiach widok na góry. Sypialnie z łazienkami są na pierwszym piętrze. Wewnątrz ściany pokryte są drewnianymi panelami, które tworzą przytulną i ciepłą atmosferę. Akcenty stanowi kuchnia wykończona w matowej czerni oraz starannie dobrane do tego miejsca meble.


Do łazienek i sauny architekci wybrali połączenie drewna i dużych, ciemnych płyt z naturalnego kamienia. Precyzyjne układy powierzchni grają z iluzją optyczną między światłem a ciemnością, ciepłem a zimnem.

Bio projektu
-
- Projekt: Studio Razavi Architecture
- Lokalizacja: Manigod / Francja
- Powierzchnia: 200 m2
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Dornbracht i Alape