Projekt tego 72-metrowego apartamentu powstał z myślą o młodych, aktywnych właścicielach – pasjonatach szybownictwa i podróży. Ich mieszkanie miało stać się nie tylko azylem, ale także przestrzenią do pracy, nauki oraz celebrowania czasu z bliskimi. Apartament jest zlokalizowany w centrum Bydgoszczy, z panoramicznym widokiem na rzekę Brdę.


Pierwotny układ funkcjonalny nie sprzyjał stworzeniu otwartej strefy dziennej. Kluczowym założeniem projektu było więc jej powiększenie – zrezygnowano z jednego z pomieszczeń, aby zaaranżować wielofunkcyjną przestrzeń odpowiadającą na potrzeby domowników.
Dzięki wyburzeniu jednej ze ścian uzyskano więc otwartą przestrzeń dzienną z wyraźnie zdefiniowanymi, ale subtelnie przenikającymi się strefami: kuchnią z jadalnią, częścią wypoczynkową i domowym biurem. Udało się to osiągnąć poprzez odpowiednie ustawienie mebli i zastosowanie przepierzenia w formie regału, bez mocnych podziałów. Istotnym założeniem projektu było także wydzielenie komfortowego miejsca do pracy (w strefie dziennej) – w tym wypadku to zabudowa biurka zintegrowana z biblioteczką pozwoliła harmonijnie wkomponować tę funkcję w całość aranżacji.
Hol prowadzący do części prywatnej potraktowany został jako integralna część strefy dziennej, aby nie dominował, ściany i drzwi ukryte w jego obrębie zostały pomalowane na jednolity, neutralny kolor, co nadało mu subtelny charakter, stał się tłem dla reszty wnętrza.


Łazienka, utrzymana w spójnej stylistyce z resztą wnętrza, bazuje na beżach przełamanych satynowymi, błękitnymi płytkami w formie cegiełki. Fornir czeczotowy zastosowany na zabudowie meblowej łączy to pomieszczenie wizualnie z resztą apartamentu. Sypialnia pełni nie tylko funkcję wypoczynkową – to również dodatkowe miejsce do pracy. Dominują tu stonowane kolory oraz błękit, a tapeta z motywem chmur nawiązuje bezpośrednio do pasji właścicieli.
Największym wyzwaniem było stworzenie spójnej, harmonijnej przestrzeni – zarówno pod względem funkcjonalnym, jak i materiałowym – z jednoczesnym zachowaniem odrębnych stref odpowiadających stylowi życia, przyzwyczajeniom i zainteresowaniom mieszkańców. Osiągnięto to dzięki meblom projektowanym na wymiar oraz powielaniu się materiałów i kolorów w każdym pomieszczeniu projektowanego wnętrza.



Motywy nieba i szybowania
Inspiracją do projektu była pasja właścicieli do latania szybowcami, oczywistym stało się, że wspólnie z właścicielami architekci chcieli przemycić w projekcie motywy związane z niebem. Motywy nieba, lekkości, obłoki i błękit zostały wprowadzone w sposób subtelny – bez dosłowności, miały lekko nawiązywać do motywu przewodniego. – Wybraliśmy fornir czeczotowy z rysunkiem przypominającym obłoki, organiczne kształty mebli, lekkie, zaoblone lampy oraz tapetę w motyw chmur marki Cole & Son. Również do motywu nieba nawiązują delikatne frezy, ażurowe meble i miękkie linie – mówią architekci.
Wybór materiałów był podyktowany chęcią stworzenia ponadczasowej przestrzeni. Bazę stanowią szlachetne i naturalne materiały: dębowa podłoga, fornir czeczotowy w zabudowie meblowej, ruchome meble z litego drewna, kamienny blat kuchenny oraz szkło ornamentowe w kuchni i łazience – wszystko to buduje przytulny, delikatny klimat. Królują tu jasne, stonowane barwy: biele, beże, szarości i błękity, uzupełnione mocniejszymi akcentami kolorystycznymi – burgundem, granatem i kobaltem – które dodają wnętrzu energii i dynamiki.


Wyposażenie apartamentu to przemyślany miks polskich i skandynawskich marek. Sercem strefy dziennej jest stół marki BoConcept, idealny do wspólnego celebrowania chwil z bliskimi oraz wygodna, organiczna sofa polskiego producenta Optisofa wraz ze stolikiem kawowym marki Tamo. Szczególną uwagę poświęcono zaprojektowaniu oświetlenia – zespołowi projektowemu zależało na delikatnym, rozproszonym świetle, które buduje nastrój i jednocześnie wydziela poszczególne strefy. Wykorzystano oświetlenie główne o miękkim świetle marki Flos, dekoracyjne lampy marki New Works, &Tradition, stojącą, efektowną lampę Labra oraz designerską lampę marki Halo Edition od studia Mandalaki, która jest uosobieniem zabawy światłem, inspirowaną kolorami natury, wnosi do wnętrza dynamikę, kolory oraz odnosi się do motywu przewodniego wnętrza – nieba.
































Baza produktów
Inne ciekawe eventy
MAT KUBAJ – „W Środku”


Prezentacja kolekcji w Muzeum Sztuki Nowoczesnej

Lake Como Design Festival 2025

Oskar Zięta – „Interferencje”
