Mogą stanowić świetne dopełnienie pełnego blichtru wnętrza

Są wśród zasłon te o iście arystokratycznych korzeniach. Mowa o zasłonach okiennych z luksusowych tkanin istniejącej od XIX wieku brytyjskiej firmy Cole & Son. Firma specjalizuje się w produkcji tapet ściennych, które znajdują nabywców w Pałacu Buckingham, Białym Domu czy różnych luksusowych apartamentach, jednak oprócz tapet produkuje wszystko, w co można „ubrać” wnętrze. A więc tkaniny obiciowe, tkaniny na ozdobne poduszki i tkaniny na zasłony. Te ostatnie mogą stanowić świetne dopełnienie pełnego blichtru wnętrza. Mocny efekt uzyskamy szczególnie przy bogato zdobionych zasłonach do salonu w głębokim kolorze, które nie kontrastują z resztą wystroju ani nie tonują mocnych akcentów na ścianie… Zobaczcie, jak nowoczesna zasłona może stać się przedłużeniem tapety ściennej.

zielona kanapa i niebieski fotel
Tkanina Palm Jungle Cole & Son – zasłona, poduszka, tapeta; Rajapur Velvet – fotel; Versailles Grand – sofa

Tu dzieje się naprawdę dużo, ale nikt przy zdrowych zmysłach nie dostrzeże kiczu w bogactwie z kolekcji Icons Fabric. Stolik kawowy () ma tak wymyślną podstawę, że w połączeniu z licznymi printami wokół mógłby otrzeć się o przesadę… Ale się nie otarł – dzięki łagodzącemu wrażenie przepychu szklanemu blatowi, który nieco schładza to kipiące ornamentami wnętrze. Chłodna morska kolorystyka również nie przytłacza, mimo że barwy są intensywne i głębokie.

Zasłona czy firana? Nowoczesne zasłony do salonu

A może dwa w jednym? Tkanina KAMIDA z kolekcji Momentum vol.3 od firmy Harlequin jest półprzezroczysta i dlatego doskonale pełni funkcję zasłony w przejściu. Niby zasłania, a jednak nie do końca. Pięknie wyznacza granicę, ale nie przytłacza.

stolik na tle szarej tapety i zasłony
Nowoczesne zasłony do salonu KAMIDA, Harlequin Momentum vol.3
białe krzesło marmurowy stoliczek na tle szarej tapety i zasłony
Nowoczesne zasłony do salonu VIVO, Harlequin Momentum Sheers & Structures 3

Cieniowane zasłony okienne

Luksusowe może być również bardzo subtelne, wręcz eteryczne – tak jak cieniowane zasłony z kolekcji Lillaea, zaprojektowanej dla firmy Harlequin przez Clarissę Hulse. Idealne zasłony do sypialni.

brązowe łóżko dywan i czarny zegar
Meadow Grass, Harlequin Lillaea Fabrics
zielona kanapa czarny stolik z ksiązkami na dywanie na tle zielonych zasłon
Meadow Grass Ocean, Harlequin Lillea Fabrics

Ozdoba okna – zasłony jak malowane

Zasłony również mogą być „artystyczne”! Bo jak inaczej nazwać inspirowane abstrakcjonizmem tkaniny Hepworth od Zoffany? Barwne plamy tworzą kompozycję nazwaną na cześć jednej z głównych przedstawicielek tego nurtu w sztuce, rzeźbiarki Barbary Hepworth.

kolorowy obraz
Hepworth, Zoffany The Muse
żółta kanapa rózowe pufy czarny stolik
Hepworth, Zoffany The Muse

Z kolei tkanina Wyndham od Zoffany to hołd oddany artyście Wyndhamowi Lewisowi. Orientalne kwiaty gingko zostały namalowane nieco abstrakcyjnie, można się zatem pokusić o nazwanie motywu florystyczno-geometrycznym. Zasłony stanowią ciepły akcent dzięki swojej organicznej formie.

brązowa kanapa stolik i czerwone pufy na niebieski dywanie
Wyndham, Zoffany
brązowa tapeta
Wyndham, Zoffany
Luksusowe i modne zasłony to przede wszystkim eleganckie tkaniny

Jak widać, luksusowe i modne zasłony to przede wszystkim eleganckie tkaniny. Miękkie i mięsiste lub przeciwnie – śliskie, delikatne i ulotne, ale zawsze najwyższej jakości. Często ręcznie robione i ręcznie malowane.

Fot. i oprac. na podst.:
Style Library, Azurro Design