Aktualny motyw: Łódź Design Festival 2022

Łódź Design Festival - logo

Mecenas motywu

Szybki skok do przyszłości – inteligentny dom dla każdego?

Internetowi asystenci, domy sterowane za pomocą głosu to przykłady unowocześnień, które niedługo staną się codziennością. Jeśli chcemy iść z duchem czasu, powinniśmy zastanowić się nad przekształceniem swojego domu w smart house. Jakie warunki trzeba spełnić, by taka modyfikacja była możliwa? Zapytaliśmy ekspertów.

Jeśli zdecydujemy się na to, by nasz dom stał się inteligentnym centrum dowodzenia, powinniśmy pamiętać, że dotyczy to wielu różnych elementów i systemów. Sterowanie ogrzewaniem, włącznikami świateł i monitoring to tylko niektóre funkcjonalności oferowane przez firmy zajmujące się montowaniem systemów sterowania dla inteligentnego domu. Eksperci z FIBARO i IB SYSTEMS w wywiadzie dla MAGAZIFu wyjaśniają, co należy zrobić, aby w naszym domu pojawiły się nowoczesne systemy.

Od czego powinniśmy zacząć, jeśli planujemy unowocześnić swój dom i zamontować w nim odpowiednie systemy zarządzające? Czy w związku z takim przekształceniem domu konieczne jest tworzenie nowych instalacji i systemów, czy można przerobić i zmodyfikować już istniejące?
IB SYSTEMS: Jeżeli planujemy unowocześnić swój dom i zamontować w nim różne systemy zarządzające, warto przede wszystkim skonsultować się z fachowcami, którzy doradzą, jakie inteligentne funkcje można zrealizować w danym domu przy jak najmniejszym nakładzie finansowym. Obecnie na rynku mamy bardzo dużo rozwiązań bezprzewodowych i mimo że nie są one tak stabilne jak systemy przewodowe, to jednak wykorzystując je, można w prosty i dość niedrogi sposób rozszerzyć funkcjonalność naszego domu bez konieczności kucia tynków. Dlatego też w większości przypadków nie trzeba tworzyć nowych instalacji, tylko za pomocą bezprzewodowych modułów zmodyfikować te już istniejące.

FIBARO: Sytuacja wygląda różnie w zależności od typu systemu. Jeżeli mamy do czynienia z systemem bezprzewodowym, możemy bez trudu wprowadzić funkcje inteligentnego domu. Montujemy wtedy za włącznikami specjalne moduły. W przypadku systemów standardowych, czyli przewodowych musimy przerobić całą instalację.
Wprowadzając funkcje inteligentnego domu, zazwyczaj zaczyna się od sterowania światłem. Jest to najprostsza, a zarazem najbardziej efektywna funkcjonalność.

Systemy Inteligentnego domu – Fibaro
Oświetlenie kuchni – Fibaro

Jak planować osieciowienie inteligentnego domu?
FIBARO: W przypadku systemu bezprzewodowego nie potrzeba żadnego ogólnego, całościowego osieciowienia. Ważne jest natomiast osieciowienie niektórych sprzętów, takich jak głośniki, systemy poboczne – audio, video. Jeśli chodzi o systemy sterowania światłem, automatyczne podlewanie czy ogrzewanie to osieciowienie jest zbędne.

Najważniejsza zasada, jaką się kierujemy przy tworzeniu projektów mówi o tym, że lepiej mieć kilka przewodów za dużo niż o jeden za mało

IB SYSTEMS: Jeżeli decydujemy się na wykonanie inteligentnej instalacji w nowo budowanym domu, warto zaplanować jego odpowiednie okablowanie. Najlepiej już na etapie projektu warto skonsultować wszystko z fachową firmą, której przedstawiciele pomogą dobrać odpowiedni sprzęt, a także wykonają projekt okablowania takiego budynku według wymagań klienta. Eksperci mogą też zaproponować dodatkowe, nowoczesne rozwiązania. Najważniejsza zasada, jaką się kierujemy przy tworzeniu takich projektów mówi o tym, że lepiej mieć kilka przewodów za dużo niż o jeden za mało.

Systemy do automatycznego otwierania okien – Fibaro

Na którym etapie projektowania domu powinniśmy uwzględnić wprowadzenie nowoczesnych rozwiązań i systemów zarządzających?
FIBARO: W tej kwestii istnieje kilka możliwości. Rzecz jasna zdarzają się klienci, którzy o tym zapomnieli na etapie projektu i budowy domu. Taka sytuacja nie stanowi jednak dla nas problemu, gdyż obecnie zamontowanie i wdrożenie praktycznie wszystkich funkcji inteligentnego domu jest możliwe już po zakończeniu jego budowy. Problem stanowić może jedynie zamontowanie nietypowych włączników dotykowych, które mają całkowicie inną instalację. W przypadku systemów audio i sterowania głośnikami zajmujemy się tym na końcu. Zdarza się, że dany projektant nie przewiduje unowocześnień, jak choćby multiroomu, na etapie  projektowania. Istnieją co prawda głośniki bezprzewodowe, jednak nie jestem zwolennikiem takiego rozwiązania. Uważam, że dużo lepiej wyglądają głośniki, które np. wbudowane w sufit pozostaną niewidoczne. Istnieje też możliwość wprowadzenia „głośników niewidzialnych”, czyli takich, które montuje się za specjalną ścianą.

IB SYSTEMS: Tak jak wcześniej wspomniałem, jeżeli planujemy wykonanie inteligentnej instalacji w domu, który dopiero powstaje, warto już na etapie adaptacji projektu przez architekta skonsultować się z fachową firmą, która wykona odpowiedni projekt. Pozwoli to inwestorom zaoszczędzić czas, pieniądze i nerwy.

Oświetlenie w inteligentnym domu – Fibaro

Jakie produkty i usługi są obecnie, Państwa zdaniem, najpopularniejsze?
FIBARO: Na pewno produktem top jest sterowanie światłem. Praktycznie wszyscy klienci są zainteresowani tego rodzaju rozwiązaniami. Na drugim i trzecim miejscu pod względem popularności należy wymienić systemy zwiększające bezpieczeństwo, jak monitoring oraz symulacja obecności. Kiedy wyjeżdżamy na wakacje, możemy ustawić opcję symulacji obecności i wtedy, w odpowiednich momentach zapala się światło w różnych pomieszczeniach. Kolejną popularną funkcją jest sterowanie roletami. Wydaje się, że klienci chyba najczęściej wybierają właśnie automatyczne sterowanie roletami i światłem. Jednym kliknięciem, a nawet zdalnie możemy podnieść lub opuścić rolety. Tę funkcję można ustawić też automatycznie – gdy wszyscy domownicy opuszczą dom, wtedy rolety opuszczają się automatycznie. Klienci często proszą też o automatyczną funkcję podlewania roślin.

Popularne, choć nie tak często spotykane są również: wideodomofon, sterowanie telewizorem i głośnikami. Z rzeczy dosyć istotnych, o których również warto wspomnieć jest zarządzanie ogrzewaniem. To rozwiązanie pozwala na sporą oszczędność, powiem nawet więcej, że można zaoszczędzić bardzo dużo: w ciągu roku nawet do kwoty trzech czynszów na ogrzewanie.

Jeśli chodzi o wspomniany już monitoring, to klienci przeważnie montują ten zewnętrzny, jednak zdarza się, że proszą także o wewnętrzny (przeważnie w formie jednej kamery zamontowanej w strategicznym miejscu np. przy wejściu). Są jednak tacy, którzy instalują monitoring we wszystkich pomieszczeniach, nawet w garderobie. Kamery zewnętrzne mogą być skierowane również na dowolny obszar posiadłości, dzięki czemu właściciel ma pełną kontrolę nad tym, co dzieje na jej terenie. Czasami klienci montują kamery w pokoju dziecięcym. Wtedy zdarza się, że wprowadzamy kamerkę z możliwością mówienia, jak również z głośnikiem. Dla niektórych jest to rodzaj wirtualnej niani.

Myślę, że monitoring może także skutecznie odstraszyć złodzieja. Możemy zamontować systemy podczerwieni, które zawierają linie bezpieczeństwa. Gdy linie te zostaną przecięte, a system włączy się, automatycznie uruchamiają się inne funkcje – może włączyć się światło lub zraszacz. W związku z tym właściciel od razu wie, że ktoś znajduje się na jego terenie i może interweniować. Nawet jeżeli złodziej ma kominiarkę i nie można go rozpoznać, zazwyczaj ucieknie, jeżeli zobaczy, że na działce uruchamiane są pewne systemy. Prewencja w tym przypadku działa bardzo dobrze.

IB SYSTEMS: Zdecydowanie najpopularniejszymi rozwiązaniami w nowoczesnych domach jest inteligentne sterowanie ogrzewaniem w każdym pomieszczeniu osobno. Domownik może ustawić sobie dla każdego pomieszczenia inną temperaturę, a system sam będzie tę temperaturę kontrolował. Pozwala to zaoszczędzić pieniądze oraz daje duży komfort dla domowników. Oczywiście bardzo popularną usługą jest też możliwość sterowania wszystkimi instalacjami poprzez aplikację na smartfona czy iphona z dowolnego miejsca na świecie z dostępem do internetu. Klient będąc nawet na wakacjach czuje się komfortowo mogąc zobaczyć, czy w jego domu nie dzieje się nic niepokojącego.

Zarządzanie inteligentnym domem za pomocą smartfona – Fibaro
Urządzenia sterujące inteligentnym domem – Fibaro

Jakie są aktualne trendy na rynku nowoczesnych technologii związane z inteligentnym domem?
FIBARO: Jeśli chodzi o rynek polski, najbardziej na topie jest sterowanie głosowe. Google zapowiedziało, że rozwiązania tego typu (przypominające wirtualnego asystenta) pojawią się niebawem w różnych innych językach, nie tylko angielskim. Wiem, że są już testerzy, którzy sprawdzają te rozwiązania i funkcje w polskiej wersji językowej.

Klient wybierający nowoczesne systemy chce jak najmniej czasu poświęcać na obsługę domu i cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi

IB SYSTEMS: W nowoczesnych domach instaluje się coraz więcej urządzeń poprawiających jakość życia (np. oczyszczacze powietrza, nawilżacze, rekuperatory, różne systemy grzania i chłodzenia domu). Każde z tych urządzeń wymaga obsługi, zmiany ustawień nawet kilka razy w tygodniu. Przy klasycznej instalacji domownik mógłby się pogubić, co i kiedy ma zmieniać. Dlatego warto mieć jeden spójny system, który sam będzie kontrolował temperaturę czy jakość powietrza i automatycznie uruchamiał odpowiednie urządzenia. Wg mnie są to aktualne trendy na rynku nowoczesnych rozwiązań. Zwłaszcza, że klient wybierający nowoczesne systemy chce jak najmniej czasu poświęcać na obsługę domu i cieszyć się czasem spędzonym z bliskimi. Coraz częściej na rynek wchodzi również sterowanie domem za pomocą głosu i myślę, że to będzie kolejny trend na rynku nowoczesnych rozwiązań.

Możliwości inteligentnego domu – IB Systems
Opcje i możliwości inteligentnego domu – IB Systems

Fot.: IB Systems, FIBARO

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

nowoczesne gniazdko na pilota od Fibaro
Funkcjonalność, bezpieczeństwo i realne oszczędności: poznaj możliwości inteligentnych gniazdek na pilota

Dzięki najnowocześniejszym technologiom dla domu nasze życie może stać się jeszcze przyjemniejsze i bardziej komfortowe. Szerokie możliwości i rozwiązania, jakie oferują nam smart systemy, to znakomite rozwiązanie dla tych z nas, którzy chcieliby zautomatyzować przestrzeń swojego domu i sprawić, że będzie wychodziła naprzeciw naszym oczekiwaniom. Od czego zacząć?

trendy

salon z szarym stolikiem i sofą na tle otwartej kuchni
Systemy smart, czyli jak zamienić tradycyjny dom w taki rodem z NASA

Dziś, w XXI wieku, kiedy każdy z nas używa smartfonów, samochody mają zaawansowane systemy wspomagania kierowcy, gdy Elon Musk razem z Tesla Motors pracuje nad w pełni autonomicznym samochodem, a smart TV wypiera z rynku tradycyjne kablówki, często zapominamy o tym, że technologia może, a nawet powinna zagościć również w naszych domach.

inteligentny dom

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Nowoczesna stodoła pełna elegancji i technologicznych smaczków
Nowoczesna stodoła: 500-metrów pełnych elegancji i technologicznych smaczków

Onieśmiela skalą, zaskakuje formą i zachwyca rozwiązaniami. Łączy monumentalną architekturę z monochromatycznym i eleganckim wnętrzem. Ten dom w warszawskim Wilanowie jest dowodem na to, jak bardzo projekt wnętrza może zależeć od architektury budynku.

Aktualności

magazif news 35 ikona
MAGAZIF NEWS #35

Drewniane polskie meble, nowość, która pomoże w stworzeniu inteligentnego domu, nagrody Miesa van der Rohe, a także akcje architektów i projektantów dla Ukrainy – oto tematy najnowszego odcinka MAGAZIF NEWS.

oświetlenie

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

kryształowy żyrandol wady zalety
Czy kryształowy żyrandol jest praktyczny? Plusy i minusy najmodniejszych modeli

Wiele osób marzy o okazałym, kryształowym żyrandolu we wnętrzu. Faktycznie, jest to wyjątkowy element wyposażenia, który przyciąga wzrok i zachwyca swoim designem. Niemniej warto pamiętać, że tego typu lampa nie jest wolna od wad. Warto znać zarówno plusy, jak i minusy kryształowych żyrandoli.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

lampa podłogowa w salonie
Jak wybrać lampę podłogową do salonu lub sypialni?

Lampa podłogowa to modne i stylowe oświetlenie, które doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przestronnych wnętrzach. Dobra lampa podłogowa to nie tylko źródło światła, ale także i dekoracja. Najczęściej takie oświetlenie można spotkać w nowoczesnych salonach i sypialniach. Jaką lampę wybrać i na co zwrócić uwagę?