Aktualny motyw: Łódź Design Festival 2022

Łódź Design Festival - logo

Mecenas motywu

Wydrukuj sobie donicę

Druk 3D to nie tylko gładkie, lśniące kształty z plastiku. Okazuje się, że można drukować również… z drewna. Tak robi studio Minimum Design.

Oczywiście czyste drewno nie jest wystarczająco plastyczne, żeby używać go jako jedynego materiału w drukarkach 3D. Ale gdy połączyć naturalne włókna drewniane z bioplastikiem, którego bazę stanowi skrobia kukurydziana, otrzymuje się tzw. drewno PLA, które można formować. Na przykład w… osłonkę na donicę.

2 beżowe donice z druku 3D
Drewniane osłonki wydrukowane w 3D / contemporist.com
donice z drukarki 3D
Drewniane osłonki wydrukowane w 3D / contemporist.com

3D w wersji eko

Można by powiedzieć, że to małe oszustwo, bo osłonki nie są drewniane, a drewnopodobne, jednak nie wszyscy wiedzą, że one nie tylko wyglądają jak naturalne drewno i nie tylko są identyczne w dotyku. One również pachną! Są również biodegradowalne, więc daleko im do tworzyw sztucznych, blisko za to do ekotrendów.

kaktusy w donicach z drukarki 3D
Drewniane osłonki wydrukowane w 3D / contemporist.com
kaktusy w osłonkach 3D
Drewniane osłonki wydrukowane w 3D / etsy.com

Doniczki mają geometryczne kształty inspirowane origami i misterną siatkę linii oraz rowków – to przewaga technologii 3D nad klasyczną obróbką drewna. Każda jest skrojona, a raczej wydrukowana na miarę. Można zamówić osłonkę idealnie dopasowaną do donicy, rozmiar nie gra tu roli.

kaktus w osłonce z druku 3D
Osłonka od Minimum Design wydrukowana z drewna PLA / etsy.com

Oprac. na podst.:
etsy.com
contemporist.com

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Doniczka, która rośnie wraz kwiatem
Doniczka, która rośnie wraz kwiatem

Przyzwyczailiśmy się, że otaczają nas przedmioty, którym forma dana jest raz na zawsze. Tymczasem w naturze wszystko ewoluuje. Obiekty też powinny.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

trzy szare małe doniczki na zioła ze złotymi i zielonymi paskami
Świeże zioła w kuchni – z czym to się je?

Czy można wyobrazić sobie włoską kuchnię bez kilku listków świeżej bazylii? Albo meksykańskie burrito pozbawione obfitej porcji drobno posiekanej kolendry? A gdyby tak te zielone „smaczki” mieć zawsze pod ręką, świeże i pachnące?

Aktualności

pancerz bojowy na tle napisu zortrax
Druk 3D w pracy projektanta: spotkanie prasowe

Czym jest druk 3D i jak sprawdza się w branżach: produkcyjnej, wzorniczej i motoryzacyjnej? O tym rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego przez Zortrax.

Aktualności

Domoteka zaprasza na Zielony Domomarket
Domoteka zaprasza na Zielony Domomarket

Od kilku sezonów możemy obserwować znaczący wzrost zainteresowania zielenią i roślinami we wnętrzach. Nowe rozwiązania dekoracyjne i architektoniczne z udziałem flory będzie można poznać już 25 i 26 marca w organizowanych przez Domotekę targach roślin i dodatków do wnętrz.

trendy

Feng shui we wnętrzach. Jak urządzać wnętrza zgodnie z zasadami
Feng shui we wnętrzach. Jak urządzać wnętrza zgodnie z zasadami chińskiej filozofii feng shui?

Większość z Was zapewne słyszała o starożytnej chińskiej filozofii zwanej Feng Shui, która stała się bardzo popularna wśród projektantów wnętrz i dekoratorów. Zobaczmy, co tak naprawdę oznacza i sprawdźmy, jak projektować harmonijne przestrzenie zgodnie z najważniejszymi zasadami koncepcji feng shui.

rośliny we wnętrzach

Czytaj więcej

Wnętrza publiczne

Design w zgodzie z naturą - ekologiczne wnętrza hotelu
Green & clean – bardzo zielone i ekologiczne wnętrza hotelu Mercure

Mercure Katowice Centrum to kolejny zielony punkt na mapie miasta. Usytuowany tuż przy dworcu PKP hotel, stał się żywą wizytówką Katowic. Proekologiczne rozwiązania w połączeniu z komfortem wnętrz to zasługa warszawskiej pracowni architektonicznej Tremend. Co stoi za sukcesem projektu w kolejnej udanej realizacji?

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Ogród zimowy: jak zrobić go krok po kroku?
Ogród zimowy: jak zrobić go krok po kroku?

Ogród zimowy ma wiele zalet – kluczową jest to, że pozwala na uprawę najbardziej wymagających gatunków roślin (np. roślin tropikalnych). Dzięki odpowiedniej konstrukcji ogrodu zimowego oraz znajomości odpowiednich rozwiązań miejsce to pozwoli cieszyć się roślinnością przez cały rok. Jak stworzyć takie miejsce? Budowa ogrodu zimowego nie jest trudna, jednak musi być przemyślana.