Aktualny motyw: Systemy modułowe
Gala Collezione

MECENAS MOTYWU

Wydrukuj sobie donicę

Druk 3D to nie tylko gładkie, lśniące kształty z plastiku. Okazuje się, że można drukować również… z drewna. Tak robi studio Minimum Design.

Oczywiście czyste drewno nie jest wystarczająco plastyczne, żeby używać go jako jedynego materiału w drukarkach 3D. Ale gdy połączyć naturalne włókna drewniane z bioplastikiem, którego bazę stanowi skrobia kukurydziana, otrzymuje się tzw. drewno PLA, które można formować. Na przykład w… osłonkę na donicę.

2 beżowe donice z druku 3D
Drewniane osłonki wydrukowane w 3D / contemporist.com
donice z drukarki 3D
Drewniane osłonki wydrukowane w 3D / contemporist.com

3D w wersji eko

Można by powiedzieć, że to małe oszustwo, bo osłonki nie są drewniane, a drewnopodobne, jednak nie wszyscy wiedzą, że one nie tylko wyglądają jak naturalne drewno i nie tylko są identyczne w dotyku. One również pachną! Są również biodegradowalne, więc daleko im do tworzyw sztucznych, blisko za to do ekotrendów.

kaktusy w donicach z drukarki 3D
Drewniane osłonki wydrukowane w 3D / contemporist.com
kaktusy w osłonkach 3D
Drewniane osłonki wydrukowane w 3D / etsy.com

Doniczki mają geometryczne kształty inspirowane origami i misterną siatkę linii oraz rowków – to przewaga technologii 3D nad klasyczną obróbką drewna. Każda jest skrojona, a raczej wydrukowana na miarę. Można zamówić osłonkę idealnie dopasowaną do donicy, rozmiar nie gra tu roli.

kaktus w osłonce z druku 3D
Osłonka od Minimum Design wydrukowana z drewna PLA / etsy.com

Oprac. na podst.:
etsy.com
contemporist.com

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Doniczka, która rośnie wraz kwiatem
Doniczka, która rośnie wraz kwiatem

Przyzwyczailiśmy się, że otaczają nas przedmioty, którym forma dana jest raz na zawsze. Tymczasem w naturze wszystko ewoluuje. Obiekty też powinny.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

trzy szare małe doniczki na zioła ze złotymi i zielonymi paskami
Świeże zioła w kuchni – z czym to się je?

Czy można wyobrazić sobie włoską kuchnię bez kilku listków świeżej bazylii? Albo meksykańskie burrito pozbawione obfitej porcji drobno posiekanej kolendry? A gdyby tak te zielone „smaczki” mieć zawsze pod ręką, świeże i pachnące?

Aktualności

pancerz bojowy na tle napisu zortrax
Druk 3D w pracy projektanta: spotkanie prasowe

Czym jest druk 3D i jak sprawdza się w branżach: produkcyjnej, wzorniczej i motoryzacyjnej? O tym rozmawiano podczas spotkania zorganizowanego przez Zortrax.

Inne

ogród przydomowy od czego zaczać i jak założyć magazif
Od czego zacząć tworzenie ogrodu?

Nawet mały ogród cieszy oko i stwarza niepowtarzalną przestrzeń do spotkań z rodziną i znajomymi lub po prostu leniwego relaksu po dniu ciężkiej pracy i stresu. Jak jednak zrealizować to marzenie? Co ma największe znaczenie na etapie projektowania oraz przeprowadzania pracy? Oto jak założyć ogród krok po kroku!

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Królestwo zieleni – jak wyeksponować rośliny w mieszkaniu
Zieleń udomowiona – połącz rośliny z nowoczesnymi żaluzjami drewnianymi

Domowa dżungla jest jednym z najmodniejszych trendów ostatnich lat, który nieprędko odejdzie do lamusa. Różnego rodzaju rośliny doniczkowe zaczynają dominować nie tylko w domach, ale i w firmach oraz pomieszczeniach użyteczności publicznej. Nowoczesne żaluzje drewniane nie tylko idealnie współgrają z bujną roślinnością, ale także dostarczają odpowiednią ilość światła słonecznego, którą można samodzielnie dozować zgodnie z potrzebami.

rośliny we wnętrzach

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Enklawa spokoju
Natura wypoczynku: przestronna enklawa z zieloną ścianą

W domu pod Warszawą, bliskim naturze, trzyosobowa rodzina znajduje wytchnienie i radość obcowania z nowoczesną architekturą i najlepszym designem. Wnętrza autorstwa pracowni Modeko.Studio uspokajają, wyciszają i sprzyjają wypoczynkowi. Nie przytłaczają zbyt wieloma elementami. Są minimalistyczne, ale nie zimne i nieprzytulne, lecz ciepłe i przyjazne. Proste formy, naturalne materiały, stonowane barwy, zieleń – zapewniają domownikom dobre samopoczucie.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

rośliny w słoikach
Leśna alchemia – jak zrobić las w słoiku lub ogród w słoiku?

Skąd się wziął las w słoiku? Pewien sprytny botanik wymyślił kiedyś dobry sposób przewożenia roślin z odległych stron świata. Był XIX wiek i podróż statkiem trwała miesiącami. Dziś mamy wiek XXI i kilka równie sprytnych pomysłów na stworzenie lasu w szkle.