Koncepcja corporate wellness rozprzestrzeniła się już na wszystkie duże korporacje, bo dbanie o pracowników jest dla nich zwyczajnie opłacalne. Przemęczony pracownik nie jest ani kreatywny, ani skuteczny, ani tym bardziej przywiązany do firmy, w której pracuje, a pracownik, który zaczyna mieć problemy zdrowotne w związku z wykonywaną pracą… Chyba nie trudno zgadnąć, jak bardzo jest jej oddany. Część z Was zresztą zapewne nie musi zgadywać, bo sama jest w takiej sytuacji. Najlepszym, co może spotkać pracownika dużej firmy, jest zadbanie o jego zdrowie. Fizyczne i psychiczne. Spójrzmy, co można robić w biurach, żeby nabrać sił pomiędzy kolejnymi zadaniami i spojrzeć na problemy świeżym okiem…

kolorowe hamaki przy czarnej tablicy w biurze
Biuro GoldenLine

Drzemka w pracy

Można na przykład się zdrzemnąć. Obowiązkowa japońska inemuri, czyli krótka drzemka zalecana nawet przez Ministerstwo Zdrowia, zaczęła być akceptowana również na Zachodzie. Oprócz specjalnych salonów wyciszenia w siedzibach firm zaczęły się pojawiać na przykład kapsuły do spania.

leżanka z półokrągłą kopułą
Kapsuła do drzemki w miejscu pracy EnergyPod od Metronaps
fotel z okrągłą kapsułą do odpoczynku
Kapsuła do drzemki w miejscu pracy EnergyPod od Metronaps

Strefa relaksu w biurze – gry i zabawy

Wygodne siedziska i pufy otulą, a hamaki swoim kołysaniem ukoją skołatane nerwy, jednak w nowoczesnym biurze możemy również dobrze się bawić. Stoły do gry w piłkarzyki i stoły bilardowe (oraz np. minipola golfowe) zaczynają być standardowym wyposażeniem miejsc pracy, ale nie brak też rozrywek, które pozwalają na większe szaleństwo.

recepcja dużej firmy z niebieskim stołem
FOX Architects, Ron Blunt
strefa relaksu w dużym biurze
Shiyue Media, CUN Design
człowiek skaczący w biurze
Projekt Ekimetrics, Vincent & Gloria Architectes, fot. Arnaud Schelstraete
duża zjeżdżalnia w małym pokoju
Kreatywne biuro Sii ze zjeżdżalnią

Mowa o huśtawkach i zjeżdżalniach, a nawet ściankach wspinaczkowych. Trochę fizycznego wysiłku pozwoli odpocząć umysłowi na tyle, że z łatwością wróci do rozwiązywania skomplikowanych problemów. W trakcie pracy zresztą też nie trzeba siedzieć na czymś typowo biurowym. Tam, gdzie kreatywność jest w cenie, krzesło komputerowe z powodzeniem zastąpi… rower.

niebieski stół do pingponga obok trawiastej ściany
Biuro Comcast, tétris
stół do bilarda obok dużej sofy w miejscu relaxu
Biuro HL Tech, tétris
kula z białą dużą poduszką w holu
Biuro CA Technologies, tétris
hamaki z zielonymi poduszkami obok rowerów
Biuro Sage
sala konferencyjna w metalowym biurowcu
Mazlo, Graham Baba Architects
ściana wspinaczkowa w wysokim biurze
Zagg Inc, Vertical Solutions

Fot. i oprac. na podstawie:
Sii, Metronaps, FOX Architects, Vincent & Gloria Architectes, GoldenLine, tétris, Sage, Vertical Solutions, Graham Baba Architects