Aktualny motyw: Łódź Design Festival 2022

Łódź Design Festival - logo

Mecenas motywu

Bożonarodzeniowe origami: oryginalne ozdoby z papieru

Sztuka składania papieru przyszła do nas z Dalekiego Wschodu. Gdy zaadaptujemy ją do naszych potrzeb, powstanie niezwykłe połączenie tradycji i nowoczesności. Bożonarodzeniowe ozdoby origami to propozycja na te święta!

Święta od progu, czyli bożonarodzeniowy wieniec i girlanda

Choć w Polsce tradycja ozdabiania drzwi wejściowych wieńcami nie ma zbyt wielu zwolenników, warto jednak zdecydować się na tę formę dekoracji, gdyż jest niezwykle efektowna i już od progu wprawia w przyjemny, świąteczny nastrój.

Nowoczesny świąteczny wieniec może być zarówno oryginalną ozdobą, jak i zabawnym prezentem

Nowoczesny świąteczny wieniec może być zarówno oryginalną ozdobą, jak i zabawnym prezentem. Jest to dość prosta propozycja, do której przygotowania potrzeba tylko kleju, nożyczek, papieru i sznurka. Do jego wykonania można wykorzystać dostępne w internecie szablony wieńca oraz dzwoneczków w dwóch rozmiarach, przeznaczonych do wydrukowania na domowej drukarce. Po przygotowaniu i wycięciu szablonów, wystarczy postępować z bardzo prostymi instrukcjami, aby po niewielkim wkładzie pracy własnej doczekać się naprawdę fajnego rezultatu!

Papierowy, geometryczny wieniec świąteczny, SkyGoodies

Kolejnym elementem dekoracyjnym, podpatrzonym u naszych zachodnich sąsiadów, są girlandy. Wśród nich znajdziemy bardzo ciekawy i dość awangardowy przykład papierowej, przestrzennej konstrukcji, która może z powodzeniem stać się dekoracją np. schodów.

Bożonarodzeniowa, przeskalowana girlanda, The House that Lars built
Przeskalowana, jak ciepły, zimowy sweter – z pewnością zwróci uwagę gości! Z tą girlandą sezon na jemiołę, jagody i liście ostrokrzewu możemy uznać za (naprawdę uroczyście) otwarty!
Girlanda, detal, The House that Lars built
Girlanda, detal, The House that Lars built

Do jej wykonania potrzebnych jest zaledwie kilka narzędzi: pistolet na klej, czerwony papier kolorowy, nożyczki, papier pakowy, brystol w dwóch odcieniach zieleni. Na brystolu rysujemy liście ostrokrzewu we właściwym dla nas rozmiarze, a następnie używamy je jako szablonu na obu kolorach brystolu. Papier pakowy zwijamy w długi rulon i skręcamy. Będzie on bazą, na której umieszczone zostaną za pomocą kleju na gorąco papierowe liście i jagody. Później zostaje już tylko umieszczenie girlandy, za pomocą sznurka, w dowolnie wybranym przez nas miejscu.

Girlanda, The House that Lars built

Z pewnością nie jest to rozwiązanie dla każdego. Ten odważny design świąteczny wymaga zaangażowania oraz odrobiny umiejętności, aby ciekawemu projektowi nie nadać infantylnego charakteru. Zawsze jednak możemy znacznie zmniejszyć jego skalę i wykonać niewielką girlandę, którą zawiesimy na miniaturowym drzewku lub rozłożymy fantazyjnie wokół wigilijnych potraw!

Papierowe ozdoby na prezenty

Papierowe ozdoby bożonarodzeniowe to nie tylko dekoracja świąteczne drzwi wejściowych lub schodów. Warto zadbać również o estetykę opakowań prezentów, nawet jeśli miałby to być najmniejszy drobiazg. Przykładem są m.in. gwiazdy wykonane z papierowych, biało-czerwonych rurek. Do jej wykonania potrzebne będą: papier pakowy, rurki papierowe przecięte na pół oraz sznurek kuchenny.

Gwiazda wykonana z papierowych, biało-czerwonych słomek, Splash of Something

Po zapakowaniu prezentu w papier, nawlekamy połowy słomek na sznurek kuchenny, a następnie formujemy z nich pięciokątną gwiazdę. W jaki sposób? Najlepiej ilustruje to powyższy rysunek.

Gwiazda wykonana z papierowych, biało-czerwonych słomek, potrzebne materiały, Splash of Something
Sposób wykonania słomkowej gwiazdy, Splash of Something
Co więcej, gwiazdki wykorzystane do dekoracji opakowania można również wykorzystać jako zawieszkę na choinkę, element girlandy czy świątecznego łańcucha!

Prezenty można opakować bez użycia kleju i taśmy? Tak! Co więcej, gwiazdki wykorzystane do dekoracji opakowania można również wykorzystać jako zawieszkę na choinkę, element girlandy czy świątecznego łańcucha! To bardzo uniwersalne rozwiązanie. I do tego dziecinnie proste!

Papierowe ozdoby choinkowe

A teraz bardziej tradycyjnie, choć nadal z lekką nutką nowoczesności w formie: ozdoby choinkowe. Małe trójwymiarowe dzieła sztuki, które mogą zawisnąć na bożonarodzeniowym drzewku, stanowią jedną z najczęściej wybieranych elementów dekoracyjnych do własnoręcznego wykonania. Przemawia za tym wyborem ich prostota oraz uniwersalność.

Papierowe, trójwymiarowe ozdoby choinkowe, Smallful

Propozycją wykonania ozdób choinkowych są przestrzenne, geometryczne bombki z wizerunkiem mikołaja, renifera czy skrzata. Są one o tyle łatwo do wykonania, gdyż można skorzystać z gotowych szablonów, które w prosty sposób można skleić. Jedyne czego potrzebujemy to papier, sznurek i klej.

I na koniec – bijące ciepłym blaskiem światełka! Lampki, nie tylko choinkowe, ale wykorzystywane również do dekoracji ścian, stołów czy elementów aranżacji wnętrza (także poza sezonem świątecznym) także mogą zostać wykonane, oczywiście częściowo, z papieru. Mówiąc konkretniej: papierowe osłonki żarówek. Tutaj przyda się więcej precyzji i umiejętność składania origami, ponieważ konstrukcja lampionów opiera się na precyzji ich wykonania.

Papierowe lampiony origami z instrukcją, Brigitte
Własnoręcznie wykonane dekoracje bożonarodzeniowe to z pewnością najprostszy sposób na unikalny świąteczny wystrój

Własnoręcznie wykonane dekoracje bożonarodzeniowe to z pewnością najprostszy sposób na unikalny świąteczny wystrój. Jednocześnie jest to jedno z najtańszych rozwiązań. Pod warunkiem, że odpowiednio wcześniej przygotujemy się do jego realizacji, zaopatrując w odpowiednie materiały i… czas.

Papierowe lampiony origami, detal, Brigitte
Niech przygotowywanie świątecznych dekoracji, stanie się pretekstem do przebywania ze sobą i rozmów

Tak, to zdecydowanie towar deficytowy, zwłaszcza w okresie gorących przedświątecznych przygotowań. Jest jednak rozwiązanie tego problemu: niech przygotowywanie świątecznych dekoracji, stanie się pretekstem do przebywania ze sobą i rozmów, o zbliżających się świętach, o rodzinnych tradycjach z nimi związanych, a może także o przygotowywanych niegdyś w naszych rodzinnych domach ozdobach świątecznych?

A dla wyjątkowo zabieganych, którzy chcą porozmawiać już przy wigilijnym stole, przypomnimy, że niektóre z proponowanych dekoracji można zakupić. Niech będzie to jednak ostateczność.

ludzie

Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.III
Miłośnicy vintage, gromadziciele historii cz.III: Misja ratunkowa dla mebli retro

Kasia Szyszko długo przekonywała się do stylistyki lat 60. i 70., którą znała z rodzinnego domu i do której nie chciała wracać. Aż tu nagle pojawiła się w jej życiu muszelka – krzesło, które skradło jej serce i odczarowało PRL w jej głowie.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Co łączy włoski makaron z polskim kilimem?
Co łączy włoski makaron z polskim kilimem?

Zaprojektowany przez Piotrka Niklasa kilim Rapallo to pierwszy z kilimów Splot zainspirowany spotkaniem Przemka Cepaka – twórcy marki Splot – z Justyną Kosmalą – legendarną już warszawską restauratorką.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Jak zrobić makramę? Makramowy kwietnik krok po kroku
Jak zrobić makramę? Makramowy kwietnik krok po kroku

Kwietnik z makramy to świetna i naprawdę prosta do wykonania ozdoba wnętrza, która po latach wraca do łask. Świetnie wpisuje się w stylistyki, będące na topie, jak choćby boho czy vintage. Jak zrobić makramowy kwietnik? Okazuje się, że nie jest to trudne.

Aktualności

Wycinaj i wcinaj. Piernikowa kolekcja mebli IKEA na święta
Wycinaj i wcinaj. Piernikowa kolekcja mebli IKEA na święta

Domek z piernika udekorowany lukrem i posypkami to idealny wypiek na święta Bożego Narodzenia. A gdyby tak pójść o krok dalej i poza piernikowym domkiem mieć także meble? IKEA stworzyła zestaw Gingerbread Höme, dzięki któremu możemy sami konstruować jadalne meble.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Wybierz się w podróż dookoła świata z najnowszym zestawem LEGO Ideas Globus
Podróż za jeden uśmiech i 2,5 tysiąca elementów. Nowy zestaw LEGO Ideas Globus

Czas wyruszyć po przygodę. Grupa LEGO przedstawia zestaw LEGO Ideas Globus, który z pewnością pobudzi wyobraźnię fanów klocków do podróżowania po świecie, odkrywania nowych miejsc i kolekcjonowania wspomnień.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Jak ubrać choinkę?
Jak ubrać choinkę?

W stylu boho, w stylu skandynawskim a może glamour? Niezależnie od stylu, w jakim przygotowujemy nasz dom na Boże Narodzenie, jest pewien magiczny składnik, bez którego nie wyobrażamy sobie świąt. To choinka. I to właśnie ona w pewien sposób narzuca nam pozostałe aranżacje i tworzy rodzinną atmosferę. Jak ubrać choinkę, by przyciągała wzrok i pasowała do wnętrza?

Święta Bożego Narodzenia

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Bożonarodzeniowy stół – zwykły na co dzień, niezwykły od święta
Bożonarodzeniowy stół – zwykły na co dzień, niezwykły od święta

Piękny wystrój stołu to magiczny akcent, który sprawia, że świąteczny posiłek zamienia się z eleganckiej kolacji w najczęściej wspominane spotkanie w roku. Oprócz bliskości i dawania prezentów, Boże Narodzenie koncentruje się także na wspólnym posiłku – a pięknie udekorowany stół może stać się tak samo ważny, jak będąca symbolem świąt choinka.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Świąteczne ozdoby - bombki i dekoracje świąteczne
Świąteczne ozdoby – bombki i dekoracje świąteczne

W grudniu czas mija wyjątkowo szybko. Niebawem święta. Niezależnie od tego, z kim oraz jak zamierzamy je spędzić, warto zadbać o ich magiczną oprawę. Zobaczcie świąteczne ozdoby i dekoracje świąteczne, które sprawią, że poczujemy Święta Bożego Narodzenia i ich niepowtarzalny klimat.