Matowa czerń
Połyskliwa biel została zdetronizowana, chociaż oczywiście nie do końca wyeliminowana, przez matową czerń. Ta w zależności od metrażu łazienki pojawia się w projektach bądź jako dominująca barwa ścian, bądź jako akcent kolorystyczny. Na szczęście obawa przed optycznym zmniejszeniem przestrzeni nie zawsze wygrywa z pragnieniem luksusu, ekstrawagancji i szyku. A taki właśnie charakter nadaje wnętrzu czerń. Dlatego też szczególną popularnością już od dłuższego czasu cieszą czarne płytki – gresowe lub ceramiczne – z fakturą, która na ciemnym tle jest dużo bardziej widoczna niż na jasnym, oraz imitacje kamienia czy marmuru.


Jeżeli we wnętrzach pojawia się biel, to zazwyczaj jest zestawiana właśnie z czernią. Dzięki temu wnętrze staje się wyraziste, kontrastowe, a jednocześnie pozostaje uniwersalne i pozwala na swobodny dobór dodatków. Czerń pojawia się też jako kolor baterii łazienkowych, umywalek czy w obudowie kabiny prysznicowej, nadając całości industrialny charakter.


Matka natura
Wspomniany marmur wpisuje się idealnie również w trend inspirowany naturą. Producenci płytek dokładają wielu starań, aby motywy pojawiające się w ich kolekcjach idealnie odwzorowywały strukturę naturalnego materiału. Dzięki temu wnętrza nabierają wyjątkowego, eleganckiego i ponadczasowego charakteru. Jak wspomnieliśmy, płytki imitujące marmur występują w kolorze czarnym, ale też w białym, i chętnie łączone są ze złotem.


Wśród płytek ceramicznych bezsprzecznie króluje moda na inspiracje naturą – stąd popularność powierzchni przypominających kamień, marmury, trawertyny czy piaskowce
– Wśród płytek ceramicznych bezsprzecznie króluje moda na inspiracje naturą – stąd popularność powierzchni przypominających kamień, marmury, trawertyny czy piaskowce. Dobrym przykładem jest kolekcja Barro, nawiązująca do czarnego marmuru, czy Calacatta, która dokładnie odwzorowuje sieć żyłek Statuario, najpiękniejszej odmiany białego marmuru – potwierdza Justyna Regulska, menedżer ds. wdrożeń kolekcji w Ceramice Paradyż.

Niesłabnącą popularnością cieszą się też imitacje drewna oraz motywy botaniczne. Te drugie występują oczywiście w łazienkach zarówno jako wzór na płytkach, jak i pod postacią żywych roślin, które coraz chętniej umieszczamy we wszystkich pomieszczeniach naszego domu, nie tylko w salonach.




Co ciekawe, inspiracja naturą przejawia się nie tylko w kolorach, wzorach czy fakturach, lecz także w kształtach. Dominujące jeszcze jakiś czas temu formy geometryczne zostały wyparte przez te bardziej obłe, organiczne. Dzięki temu wnętrze nabiera delikatności, sprzyja odprężeniu i poczuciu harmonii.

Oprócz betonowych szarości, motywów roślinnych, naturalnych beżów i brązów producenci coraz śmielej zaczynają proponować kolory
Kolorowe akcenty
Na nasze samopoczucie we wnętrzach, w tym także we wnętrzu łazienki, wpływa obecność koloru. I jak się okazuje, coraz częściej pojawia się on w ofercie producentów ceramiki łazienkowej. Potwierdza to Justyna Regulska: – Oprócz betonowych szarości, motywów roślinnych, naturalnych beżów i brązów producenci coraz śmielej zaczynają proponować kolory. Butelkowa zieleń czy granat to mocne akcenty 2019 roku. Do łask powrócą także pastelowe kolory w ciepłych odcieniach, które wprowadzą więcej pozytywnej energii do domu. Tutaj dobrym przykładem jest kolekcja Martynika, utrzymana w pudrowym odcieniu różu Praline – mówi.
Popularny jest też kolor roku 2019 : Living Coral, który idealnie nadaje się do łazienek, nie tylko ze względu na walory estetyczne, lecz także skojarzenia z naturą i środowiskiem wodnym.



Jeżeli jednak z jakichś powodów nie możemy wprowadzić koloru do wnętrza łazienki na stałe, to warto w tym sezonie postawić chociażby na modne dodatki. Na przykład metaliczne, w kolorze różowego lub żółtego złota czy wspomnianej wcześniej matowej czerni. Dzięki nim można odmienić wygląd całego wnętrza, aby było zgodne z aktualnymi trendami.
