Plastikowe dodatki odnajdą się w każdym wnętrzu. Niektóre będą stać w salonie i co rusz mrugać do nas plastikowym oczkiem, inne pozostaną poważne i dystyngowane. Gdzieś pomiędzy nimi są na przykład designerskie wazony, jak ten od Kartella. Mario Bellini zaprojektował wazon Shanghai, który wykonano z tworzywa sztucznego i pokryto metalicznym wykończeniem. Do wyboru mamy miedź lub złoto, które dodają blasku i wprowadzają metaliczny powiew luksusu.

Shanghai, Kartell
Shanghai, Kartell
Shanghai, Kartell
Stoliki kawowe Shanghai, Kartell

Z tworzywa PPM zrobiono też inne wazony, np. zaprojektowany przez Christophe’a Pilleta wazon Shibuya, który po zdjęciu pokrywy może służyć za misę, albo przezroczysty „wazon w wazonie” Shine. Kolekcja Shine Kartella cała wykonana jest z tworzywa sztucznego, które wygląda niczym prawdziwy kryształ.

Wazon Shibuya, Kartell
Kolekcja Shine, Kartell

Koń, jaki jest, każdy widzi. Plastikowy!

Konik na biegunach. Tę klasyczną dziecięcą zabawkę Kartell również zinterpretował na swój sposób – na wskroś nowoczesny. Materiał, z którego ją wykonano, to oczywiście poliwęglan. Forma została zredukowana do minimum. Nie mamy tu żadnych detali ani zbędnych zdobień, ale wiadomo, że przezroczysty kawałek plastiku to odświeżona wersja kultowej zabawki. I tak przecież „koń, jaki jest, każdy widzi”.

H-Horse, Kartell

Jeżeli już jesteśmy przy koniach, to zobaczmy, że siłą niektórych projektów wcale nie jest „wariacja na temat” konia czy luźne nawiązanie widoczne jedynie w zarysie mebla. W przypadku ekscentrycznych lamp właśnie dbałość o szczegóły, czyli mówiąc wprost: koniowatość konia robi wrażenie. Do wykonania lampy użyto włókna szklanego, poliestru i czarnej tkaniny na abażur oraz czarnego marmuru jako podstawkę.

Lampa Horse, King Home
Lampa Horse, King Home

Domowe gadżety plastiku

Zwierzęta i przeróżne postaci śmiało sobie poczynają również na stole i w jego okolicach. Te z tworzywa sztucznego i w jaskrawych kolorach są wyjątkowo odważne i nie boją się ożywiać otoczenia.

Misa Furbo, Federica Perazzoli i Daniele Innamorato dla ALESSI
Podajnik na ręczniki papierowe Bunny & Carrot, Stefano Giovannoni dla ALESSI

Plastikowych pomocników znajdziemy dosłownie wszędzie. Szczególnie chętnie potrzymają to i owo – a to butelkę, a to parasol…

Stojak na wino Noè, Giulio Iacchetti dla ALESSI
Gazetnik Kartell
Stojak na parasole QeeBoo Killer

Jak widać, tworzywa sztuczne wciąż mają się dobrze w naszych domach i przybierają najróżniejsze wcielenia. Od kryształów przez oszczędne w formie gadżety po ekscentryczne kolorowe zwierzęta. Bo plastik może wszystko!

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Kartell, ALESSI, King Home, QeeBoo