Święta to czas, gdy na plan pierwszy wysuwają się detale. Urokliwa zastawa, ładnie ubrany stół, zachęcający by się rozgościć i po prostu być razem. W tym roku trendy w dekoracji stołu wskazują na to, że powinno być naturalnie, dlatego na stole położymy żywe rośliny i cięte gałązki, np. ostrokrzewu lub jemioły, ale również szyszki, czy wieńce.

Arzberg, kolekcja Ramo
Hutschenreuther, kolekcja bombek Shiny Gold

Ceramika z myślą o świętach

Najprościej jest kupić cały zestaw. Wówczas wszystkie jego elementy będą do siebie pasować. Obok całościowych konceptów, jak premierowa dekoracja kolekcji „Aida” marki Rosenthal, sprawdzą się również dodatki.

Rosenthal, Aida
Rosenthal, Aida
Rosenthal, Aida

Na naczyniach dedykowanym świątecznemu ucztowaniu pojawiają się motywy czerwonej poinsecji, czyli betlejemskiej gwiazdy albo ostrokrzewu. Wszystko to w gustownej oprawie: eleganckiej bieli przełamanej kolorami świąt: czerwienią i zielenią. Zdobią one powierzchnię kubków, talerzy i salaterek, które sprawdzą się na stole nie tylko od święta.

Rosenthal
Rosenthal
Rosenthal

Świąteczne akcenty można zastąpić po prostu zwykłą elegancją.

Niech za przykład posłużą kolekcje TAC od Rosenthala czy Sofia z Polskiej Fabryki Porcelany w Ćmielowie i Chodzieży.  

Rosenthal, kolekcja TAC w wersji białej i Palazzo Roro
Rosenthal, kolekcja TAC
Rosenthal, kolekcja TAC
Polska Fabryka Porcelany Ćmielów, kolekcja Sofia
Polska Fabryka Porcelany Ćmielów, kolekcja Sofia

Siła detalu i dodatków

Oprócz tego, na stole mogą znaleźć się i inne świąteczne dodatki, np. jak szopka, czy śnieżna kula będąca pozytywką albo figurki aniołków. Sprawdzą się zwłaszcza w zestawieniu z elementami roślinnymi. W końcu  święta to czas, w którym znów stajemy się dziećmi, czego dowodem jest radość z podarowanych i otrzymanych prezentów, wspólnych spotkań, niepowtarzalnych zapachów… Lampiony, śnieżne kule-pozytywki czy bożonarodzeniowa szopka od marki Lenox pomogą stworzyć wyjątkową atmosferę i cieszyć się magią zimowego czasu.

Lenox, szopka
Lenox, śnieżna kula z pozytywką
Rosenthal
Rosenthal

Pamiętajmy jednak, że święta to nie tylko stół. Świąteczne akcenty, w formie bombek świetnie sprawdzą się również wtedy, gdy wstaniemy od stołu i zbierzemy się przy choince.

Hutschenreuther, kolekcja bombek Shiny Gold
Manufaktura w Bolesławcu
Manufaktura w Bolesławcu

Fot.: Rosenthal, Polska Fabryka Porcelany w Ćmielowie, Manufaktura w Bolesławcu, Lenox, Arzberg, Hutschenreuter