W drugiej połowie 2018 roku, po obserwacji trendów, które zostały zaprezentowane na różnych targach poświęconych wzornictwu, takich jak Tendence we Frankfurcie, Salone del Mobile w Mediolanie, czy relatywnie młodych Warsaw Home w Polsce, okazało się, że nie ma już jednego, konkretnego i dominującego trendu. To jego brak staje się głównym nurtem. Można wręcz mówić o „trendzie bez trendów”.
Włączamy kolory
Jako baczny obserwator włoskiego designu myślę, że można wskazać kilka dróg estetycznych, po których będziemy się poruszać w 2019 roku: od organicyzmu po powrót do klasyki, a także czystego, prostego stylu, minimalizmu i zabawę z fantastyką.
Bez względu na obrany kierunek i styl, elementy wystroju przenikają się z przestrzenią, kreując odpowiednią atmosferę za pomocą nowych nasyconych kolorów w palecie różu/czerwieni, szarości/zieleni – petrolio
Bez względu na obrany kierunek i styl, elementy wystroju będą się przenikały z przestrzenią, kreując odpowiednią atmosferę za pomocą nowych nasyconych kolorów w palecie różu/czerwieni, szarości/zieleni – petrolio. Mówimy tu m.in o jednym z kolorów roku w kategorii Home – Night Watch, czyli ciepłym i żywym odcieniu zieleni, odwołującym się do uroku silnej i obezwładniającej natury.
Jestem również ciekaw, jakie inspiracje przyniesie kolor roku Pantone 2019, czyli Living Coral.


Historia i natura
Powrót do klasyki w najbliższych miesiącach będzie można zaobserwować dzięki reedycji, czyli pracy nad obiektem z przeszłości, który zostaje z dużą starannością przekształcony. Oznacza to, że obiekt klasyczny zostaje poddany pewnej restylizacji, jak miało to miejsce na przykład w przypadku fotela rokoko w wersji Mendiniego.
To wyszukiwanie „ikon” dominuje przede wszystkim w elementach inspirowanych estetyką skandynawską, a to ze względu na ich minimalizm i dopasowanie do wymiarów dzisiejszych przestrzeni. Podążamy w stronę mebli cechujących się wielofunkcyjnością, elastycznością i będących swego rodzaju rekonstrukcją artystyczną, gdzie lekkie drewno, szkło, beton, kamień i naturalne tkaniny, takie jak len i wełna, współistnieją w harmonii.




Odkrywanie na nowo
Krzesła, stoły i przedmioty stają się unikatowymi obiektami, kiedy dostrzegamy ich wartość narracyjną. Jest to ponowne odkrycie rzemieślniczych technik i doświadczeń. Skóra, marmur, mosiądz, wypolerowane metale i złoto są materiałami, które już od jakiegoś czasu powracają do świata wnętrz. Z pewnością będą popularne również w 2019 roku, w parze z rzemieślniczą i precyzyjną obróbką sprawiającą, że są to nie tylko obiekty, które będziemy podziwiać wzrokiem, ale i takie, które dzięki wykonaniu z niezwykłych materiałów będą oddziaływały na zmysł dotyku. Do głosu dojdzie sensoryka.





Kicz czy nie kicz?
Fantastyka to kolejna dość wyraźna tendencja, inspirowana współczesnymi zjawiskami ze świata filmu i mody. Ceramika, tkaniny, dywany, ale przede wszystkim tapety ścienne przynoszą nam obrazy renesansowych rycerzy, średniowiecznych smoków, egzotycznych ptaków, Madonny i wyolbrzymione na afrykańskich batikach elementy natury i flory. Ta etniczność będzie coraz bardziej obecna we wzornictwie w nadchodzącym roku.


Idąc dalej: jeśli trend to brak trendu, trendem możemy określić wszystko to, co znajduje uznanie w oczach odbiorców i co im się po prostu podoba. To założenie pozostawia projektantom ogromną przestrzeń na kreatywne rozwiązania i stosowanie nieoczywistych połączeń form i materiałów.
z jęz. włoskiego przełożyła: Kamila Wierzbicka