Biuro wrocławskiego oddziału firmy Tias to przestrzeń różnorodna, obfitująca w niestandardowe rozwiązania. Projektant zachował idealną równowagę między stylem loftowym a nowoczesnym, między naturalnością a elegancją. Duże wyzwanie stanowiło tu rozplanowanie wszystkich funkcji użytkowych na stosunkowo niewielkiej powierzchni, przy jednoczesnym zachowaniu prywatności poszczególnych stref oraz przestronności.
Jak twierdzi Andrzej Nowicki, inwestorzy od samego początku chcieli, by ich nowa siedziba była wyjątkowa, wyróżniająca się na tle konkurencji. Zależało im też na tym, by wywodzący się z różnych kultur klienci czuli się w tym miejscu komfortowo – stąd duża różnorodność przestrzeni, nacisk na komfort i stonowaną, wytrawną elegancję oraz jakość wykorzystanych mebli i materiałów. Zadaniem NOWICKI Design Collective było wsparcie inwestora w kontekście projektu, wybór firm wykonawczych, jak i nadzór nad całym procesem aż do przekazania gotowej powierzchni. Jak mówi Dariusz Obrocki z Tias: – Naszym głównym założeniem było stworzenie atrakcyjnego miejsca pracy, zarówno dla naszych pracowników, jak i klientów. Jesteśmy świadomi tego, że odpowiednio zaprojektowana przestrzeń biurowa ma wielki wpływ na obniżenie stresu i jednocześnie napędza do działania. Podczas spotkań projektowych staraliśmy się stworzyć koncept, który będzie spełniał nasze wymogi estetyczne, jak i będzie wpisywał się w ponadczasowe kanony architektury wnętrz. Udało nam się osiągnąć unikatowe, eklektyczne wnętrze, które idealnie oddaje charakter naszej firmy.
Dużo spotkań, dużo dokumentów
Budynek, w którym zlokalizowana jest siedziba Tias powstał na przełomie lat 2017/2018 w sąsiedztwie osiedla mieszkaniowego, uzupełniając zwarty kompleks urbanistyczny o funkcje usługowe. Biuro mieści się na 2 kondygnacjach o łącznej powierzchni ok. 300 m2. Miały się tu znaleźć stanowiska pracy dla 40 osób, gabinet zarządu, 4 sale spotkań, a także zdublowane na obu piętrach recepcje, łazienki oraz kuchnie. Ponadto specyfika branży, w której funkcjonuje Tias wymaga – pomimo dużych współcześnie możliwości cyfryzacji dokumentów – znacznej ilości szaf i regałów na te tradycyjne, papierowe, które dodatkowo, dla wygody pracowników, powinny znajdować się w bezpośrednim sąsiedztwie stanowisk pracy. Wiele uwagi poświęcono też miejscom spotkań – codziennie odbywa się ich tu wiele, często w tym samym czasie.
Dyskrecja i nowoczesność
Punktem wyjścia do budowania charakteru wnętrza było pozostawienie surowego betonowego sufitu z widocznymi instalacjami wentylacyjnymi oraz okablowaniem. Beton, szkło i lustra dominują w tym wnętrzu, jednak mają wyraźną przeciwwagę w postaci eleganckiego, ciemnego drewna, kamienia, marmuru, onyksu, skóry i miedzi. Dużo też w tym wnętrzu tkanin: tapicerowanych mebli, wykończonych tkaniną paneli ściennych i mięsistych welurowych kotar zapewniających dyskrecję i odpowiednią izolację akustyczną podczas spotkań z klientami. – Biuro cechuje się uniwersalnością, prostotą i funkcjonalnością opartą na liniach i geometrycznych kształtach, podkreślając jego nowoczesność. Pomimo znacznemu zagęszczeniu funkcji w obu lokalach, zachowana została duża otwartość, gdzie światło dzienne jest jednym z najważniejszych elementów dopełniających wnętrze – dopowiada autor projektu, Andrzej Nowicki. Podłogę pokrywają miękkie, tłumiące odgłosy kroków wykładziny. Reprezentacyjny charakter całości podkreślają też wysokiej klasy meble na czele z fotelami biurowymi Mirra 2 i Sayl Herman Miller. Większość biurowego wyposażenia to produkty polskich marek: m.in. Profim, VANK, Maro, Mute Design czy Iker. Jednak obok nich znalazło się wiele mebli na wymiar, wykonanych na indywidualne zamówienie i starannie wykończonych (np. fornirowanych).
Uroczyste powitanie
Jeden z najbardziej zwracających uwagę elementów biura Tias stanowią recepcje. Inwestorowi zależało bowiem na zdecydowanym wyróżnieniu i zaakcentowaniu strefy wejścia. Na 1 piętrze ściana za recepcją została wykonana z onyksu, którego urodę efektownie wydobywa podświetlenie. Piętro wyżej tłem recepcji jest granit – również podświetlony. Obie recepcje mają też dość oryginalne formy: dolna obudowana jest pionowymi lamelami z drewna, górna – osłonięta geometryczną formą z metalu. – Podstawą kolorystyczną biura stanowią barwy inspirowane naturą, biel i czerń oraz odcienie szarości i brązów, stanowiące tło dla dodatków, uzupełnione o akcenty w kolorze czerwieni, błękitu i zieleni w tonacjach głębokich i wyraźnych – opisuje Andrzej Nowicki. Miedziane detale mebli i nowoczesnych w formie opraw oświetleniowych stanowią prostą, acz efektowną dekorację. W łazienkach by osiągnąć efekt spójności z całością wnętrza wykorzystano płytki ceramiczne imitujące kamień.
Siła natury
Jednym z kluczowych założeń w trakcie pracy nad koncepcją było też zaaranżowanie dużej ilości roślin w przestrzeni biura. Jak mówi Dariusz Obrocki: – Czynnik natury mocno wpisuje się w charakter naszej firmy oraz jest podstawą jej key visualu. Nasze hasło „There is always a solution” nawiązuje do siły natury, która mimo spotykanych na swojej drodzy trudności, stara się zawsze piąć się w kierunku słońca. W naszych materiałach reklamowych można zauważyć wiele odniesień do m.in. drzew, które potrafią zachwycać zielenią i witalnością nawet rosnąc na szczycie skały. To metafora naszych usług i ewentualnych problemów klientów, w których zawsze jesteśmy w stanie pomóc z efektywnością i determinacją jaką reprezentuje przyroda. Stąd we wnętrzu mnóstwo imponujących roślin doniczkowych i zielonych ścian – doskonale wpisują się w jego kolorystykę, odprężają, uspokajają. Dariusz Obrocki podkreśla też ich wpływ na dobre samopoczucie pracowników i gości firmy: – Oprócz fenomenalnego efektu dekoracji, wspomniane roślinne aranżacje mają pozytywny wpływ na oczyszczanie i nawilżanie powietrza. Jest to niezwykle istotne w kontekście klimatyzowanych pomieszczeń w naszego biura.
Fot.:Fotomohito;
oprac. na podst.: mat. prasowe Bakata Design