Aktualny motyw: Luksusowy taras na Lato

czarny logotyp Spensen mecenasa motywu Luksusowy taras na MAGAZIF.com

Mecenas Motywu

Ewolucja przestrzeni biurowych cz. V: W stronę przedsiębiorstwa sieciowego

Radykalna zmiana w projektowaniu miejsc pracy w XXI wieku możliwa się staje dzięki wielu współistniejącym czynnikom: przemianom społecznym i politycznym, badaniom socjologicznym i dynamicznemu rozwojowi technologii.

Zanim do tego dochodzi, przez ostatnie dekady XX wieku w biurach panuje monotonia. Jeszcze nikt nie myśli o nich jako o miejscach, które mają zapewniać warunki do kreatywnej pracy czy, że ich wygląd wpływa na wizerunek firmy. Już jednak zbliża się społeczeństwo wiedzy. Już komputery przejmują rolę innych urządzeń biurowych i już wiadomo, że Internet zmieni świat. Nie tylko technologicznie, ale również socjologicznie. Zapraszamy do lektury cyklu, którego partnerem jest firma CONSIDO.


przestrzeń do pracy z zielonymi, niebieskimi i czerwonymi krzesłami przy dużych oknach
Google Dublin

Przeczytaj również poprzednie części naszego cyklu: , , oraz


Hierarchia drży w posadach

Najpierw jest piramida potrzeb Maslowa już w latach 40. XX wieku, która zwraca uwagę na potrzeby wyższego rzędu człowieka i otwiera pole do dyskusji na ten temat. Później powstają nowe teorie organizacji pracy. Znaczący wpływ wywierają m.in. poglądy i dokonania nurtu, którego jednym z przedstawicieli jest Chris Argyris, amerykański biznesmen i profesor Uniwersytetu Harvarda. Twierdzi on, że: „(…) człowiek od dzieciństwa po wiek dojrzały przeżywa pewien proces od dużej zależności po ukształtowanie się autonomicznej osobowości, co doprowadza do wniosku, iż tradycyjne struktury organizacyjne muszą być postrzegane jako demotywujące i hamujące”. To poglądy, które sprawiają, że tradycyjna, kostyczna struktura hierarchiczna przedsiębiorstw drży w posadach, a Internet i jego rozwój przyspieszają powstanie nowego światopoglądu potwierdzającego istnienie rozproszonej inteligencji. Jak grzyby po deszczu pojawiają się nowe teorie zarządzania, z których tzw. całkowicie rezygnuje z przekonania, że ktoś musi kierować innymi, żeby biznes się rozwijał. Że wszyscy mamy zdolność samoorganizowania i brania odpowiedzialności za swoją pracę, co wręcz pobudza naszą kreatywność. Pojawia się również manifest agile, czyli deklaracja zasad dla zwinnych metod tworzenia oprogramowania, gdzie nacisk położony jest na zespołowość i wzajemne zaufanie. Samo słowo „zwinny” gra tu kluczową rolę i wpływa znacząco na sposób projektowania przestrzeni pracy.

metalowo szklana konstrukcja w biurowcu ze strefą odpoczynku z zieloną szarą kanapą i kolorowymi krzesłami
Steelcase

Wśród teoretyków, ale zarazem praktyków należy również wymienić Franka Duffy’ego, brytyjskiego architekta, który żywi przekonanie, że do projektowania współczesnych miejsc pracy należy zaprzęgnąć nie sam design, ale również najnowsze osiągnięcia socjologii i technologii. Mało tego, że potrzebni są ludzie, którzy w równym stopniu są architektami, jak i specjalistami w zakresie zarządzania. Reasumując, powstają nowe definicje pracy, pracownika i środowiska pracy. I tym samym rodzi się nowy model projektowania przestrzeni pracy.

Ergonomia!

Rośnie rola projektantów, których zadaniem staje się nie tyle dobrać odpowiednie meble, co zaprojektować biuro w taki sposób, by sprzyjało ono kreatywności i komunikacji. Odzwierciedlało potrzeby pracowników wiedzy i było nośnikiem pozytywnego wizerunku firmy. Ergonomia jako nauka rozwija się już w XIX wieku, ale dopiero w obecnym tysiącleciu zaprzęgnięta zostaje na całego do tworzenia optymalnych rozwiązań pracowniczych. Bo jest ku temu pilna potrzeba. Bo pracownik zyskuje podmiotowość i uwagę, a nawet troskę. Stół z regulowaną wysokością to wynalazek sprzed kilkudziesięciu lat, ale dopiero obecnie stosowany jest powszechnie w biurach, w których dominuje praca siedząca.

metalowe biurko w czarnych odcieniach z możliwością regulacji
Biurko z regulowaną wysokością w stylu vintage

Prototyp fotela obrotowego z kolei można odnaleźć studiując życiorys Karola Darwina, który podobno jako pierwszy wpada na to, by przymocować do krzesła kółka. Dopiero jednak od kilkunastu lat fotel staje się w pełni ergonomiczny, bo – znowu – jest taka potrzeba. Ergonomiczny, czyli taki, który pozwala indywidualnie dopasować go do swoich upodobań i cech anatomicznych. Zmieniają się też kolory biura. Stają się jasne, a ciężkie biurka zastępowane są funkcjonalnymi zestawami blatów i szafek. Często białych. I następuje powrót do idei Bürolandschaft: przestrzeni jasnych, z dostępem do naturalnego światła i roślinnością, które mają poprawić samopoczucie pracowników.

nowoczesny fotel do biura z srebrną konstrukcją oraz dwoma panelami pod plecy
Fotel Xilium, Nowy Styl

Pomieszczenia open space są na różne sposoby „przełamywane” poprzez design. Wprowadza się ścianki i przegrody akustyczne, boksy i budki do pracy w ciszy. I wreszcie – pojawiają się strefy coworkingowe. Do relaksu, do pracy inaczej niż przy biurku i do kreatywnych spotkań. Kolorowe, nawiązujące wizualnie do rozwiązań stosowanych w domach. Często wyposażone w urządzenia do ćwiczeń lub z grą, która pozwala na chwilę się odprężyć. Zmienić pozycję, wyczyścić umysł. To w gruncie rzeczy realizowanie metodologii wypracowanej przez największą amerykańską pracownię architektoniczną Gensler, która zaczyna od zadania sobie pytania, co pracownik robi w biurze? Pracuje w skupieniu, pracuje w zespole, je, uczy się, odpoczywa, nawiązuje relacje społeczne. Przestrzeń biura współcześnie odzwierciedla właśnie te czynności.

przestronny gabinet z powierzchnią szklą oraz szaro białymi meblami i wykładziną
Fotel Xilium, Nowy Styl

Przedsiębiorstwa sieciowe

W XVIII wieku po raz pierwszy dochodzi do oddzielenia się miejsc w których pracujemy od tych, w których mieszkamy. Dzisiejsze realia, ale również zmiany, jakie nieustannie zachodzą zarówno w stylu życia, jak i pracy powodują, że granice między home, a office ponownie się zacierają. Coraz to nowe, coraz mniejsze i coraz pojemniejsze nośniki informacji, nowe sposoby przesyłania danych i możliwość komunikowania się z jednego miejsca z całym światem: nie ma już barier dla pracy na odległość. Nie ma już nawet uzasadnienia dla otrzymanej w spadku po XIX wieku pracy w standardowym, 8-godzinnym cyklu. Pojawiają się trendy, takie jak Activity-based working, hot desks, praca zmianowa.

przestrzeń biurowa z niebieskim elementem oraz dużą ilością szary krzeseł oraz biurek
Model Activity-based working

Przyzwyczajamy się do tego, że większość pracy wykonujemy w swoim domu. Człowiek jednak zawsze pozostanie istotą społeczną, a jego życie ma charakter wektorowy – „od” i „do”. I to relacje społeczne, będą realizowane w przedefiniowanym po raz kolejny biurze. Dostosowanym do nowej, mobilnej kondycji współczesnego życia. Nie jest też wykluczone, że wrócimy do idei budynków hybrydowych łączących przestrzeń biurową i mieszkaniową z lat 60. i 70. XX wieku.

dwa wysokie budynki w nowoczesnej zabudowie z małym zielonym patio
Ósemka, projekt Bjarke Ingels – biura, sklepy i mieszkania w jednym kompleksie

Z mojego punktu widzenia jako projektanta – mówi Michał Nowacki z CONSIDO – najważniejsze jest dziś rozpoznanie wspólnie ze zleceniodawcą, jak wyglądają relacje w firmie i jakiej tak naprawdę przestrzeni ona potrzebuje. To już niekoniecznie będą open space z równo poustawianymi biurkami. Może ich w ogóle nie być, albo w mniejszym zakresie. Design powinien wspierać interakcje i kolaboracje między pracownikami. Styl ich pracy i potrzeby. Stąd powrót do przestrzeni z dostępem do naturalnego światła czy biophilic design. A technologię uwzględniać na tej zasadzie, że uwolniła nas przecież niemal całkowicie od kabli. Mobilność i tę swego rodzaju wolność przekuć trzeba w atut. Biuro myślę, stanie się teraz nie przestrzenią, a miejscem. Czymś w rodzaju wygodnie urządzonego klubu, w którym spotykać się będziemy z klientami lub sami, by raz na jakiś czas zdać relacje z postępów swojej pracy indywidualnej, wykonywanej w domu. To już będzie zupełnie inne biuro. Może i sama jego nazwa się zmieni?

Aktualności

nowy styl group biuro w krakowie
Biuro przyszłości: bezpieczne, interaktywne, inspirujące

Jesteśmy świadkami głębokiej transformacji modelu pracy i funkcjonowania w przestrzeni biurowej. COVID-19 to nie jedyny powód – jeszcze przed wybuchem epidemii pojawiły się nowe, globalne trendy gospodarcze i społeczne, które zainicjowały zmiany. Wiele znanych rozwiązań zostało lub zostanie zakwestionowanych, w ich miejsce pojawią się nowe koncepcje. Jak znaleźć złoty środek w kwestii efektywności, bezpieczeństwa i komfortu pracy? Jakie innowacje wdrażają wiodące firmy na rynku? Jak wreszcie…

Wnętrza publiczne

Łączyć czy dzielić? Infrastruktura do biura w trudnych czasach

Ciężkie czasy nastały dla miłośników pracy w zespole. Często wykorzystywane przestrzenie typu open space w dobie obostrzeń związanych z epidemią praktycznie straciły możliwość normalnego funkcjonowania. Dziś zwraca się uwagę na utrzymanie dystansu (social distancing) – i w tym mogą pomóc specjaliści od mebli biurowych, tacy jak firma Contino.

Wideo

MAGAZIF NEWS #10

W tym odcinku opowiemy Wam o biurach i powiemy o tym, jak można je aranżować po pandemii, pokażemy Wam butik duetu Paprocki i Brzozowski, a także zabierzemy Was do trzech kolorowych miejsc oraz krainy pełnej alabastru.

Wnętrza publiczne

żółto-zielone krzesła w biurze
Biuro na planie miasta: nowa siedziba Commerzbanku

Otwarta niedawno druga siedziba Commerzbanku w centrum Łodzi jest odpowiedzią na intensywny rozwój polskiego oddziału. Czuje się w niej ducha zwinnego zarządzania. Potrzeby pracowników są na pierwszym miejscu, a na drugim – podkreślenie więzi, jakie zespół odczuwa z miastem. Za projekt odpowiada architekt Katarzyna Janicka–Świerguła, a za realizację firma CONSIDO.

cykl: przestrzenie biura

Czytaj więcej

biura

miejsca do pracy indywidualnej biurka i krzesła herman miller
Ewolucja przestrzeni biurowych cz. IV: Od pierwszych open space po farmy kubików

Jak zmienią się biura na skutek pandemii? W cyklu poświęconym historii biur wracamy do ich początków i przywołujemy najważniejsze koncepty. Zapraszamy na część IV cyklu o ewolucji przestrzeni biurowych wspólnie z partnerem, firmą CONSIDO.

biura

pomarańczowe wnętrze biurowca Johnson Wax Headqarters z owalnymi biurkami sufitem przepuszczającym światło przez zamglone panele z wysokimi filarami
Ewolucja przestrzeni biurowych cz. III: pracownik uprzedmiotowiony

Jak zmienią się biura na skutek pandemii? W cyklu poświęconym historii biur wracamy do ich początków i przywołujemy najważniejsze koncepty. Zapraszamy na część III cyklu o ewolucji przestrzeni biurowych.

trendy

cztery drewniane biurka w open space w nietypowym układzie
Razem i osobno, nisko i wysoko. Elastyczne układy biurek

Elastyczność to pierwsza cecha, jaka przychodzi na myśl w kontekście nowoczesnej przestrzeni biurowej. I wcale nie chodzi o ściany z gumy. Liczą się meble, zwłaszcza te must have każdego biura – czyli biurka. Ostatnio wchodzą one w przeróżne… układy.

trendy

małe biuro w ogrodzie Blackened Cedar Exteriors od Neil Dusheiko Architects
Home office to już nie trend, a rzeczywistość

O home office i dynamicznym rozwoju tego trendu mówi się już od lat, ale to, co dzieje się obecnie jest zjawiskiem masowym. W większości przypadków praca w domu ma charakter wymuszony okolicznościami. Nie oznacza to jednak, że po ustaniu pandemii wszyscy wrócimy do biur.

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

kilka zielonych siedzisk NOTI o różnych kształtach i wielkościach
Kolorowo, zwinnie i domowo

Projektowanie przestrzeni w turkusowych organizacjach to duże wyzwanie, ponieważ nic z góry nie jest założone. Może tylko to, że pracownicy mają na nią duży wpływ i aktywnie uczestniczą w jej aranżowaniu. Nie oznacza to, że nie korzystają z najnowszych trendów.