Aktualny motyw: Barwy i odcienie we wnętrzach

MECENAS MOTYWU

Przestrzeń, która zaostrza apetyt cz. III: Poczuj to miejsce

Dlaczego zmysł powonienia jest tak ważny w odbiorze i ocenie lokali gastronomicznych? Bo co prawda receptory zapachowe nieustannie się regenerują i odnawiają, i zasadniczo co miesiąc zyskujemy nowy węch to jednak bodźce te pozostają we wspomnieniach najdłużej. W mózgu mamy coś, co nazywamy pamięcią zapachów. To dzięki niej przywołujemy emocje z najwcześniejszego dzieciństwa. Choćby aromatu domowej zupy pomidorowej z ryżem, który sprawia, że czujemy błogość.

Zapach ma zatem silny związek z emocjami. Wpływa na samopoczucie i nasze reakcje. Jeśli w danym miejscu przypadnie nam do gustu, możemy mieć pewność, że miejsce to – przywoływane z pamięci – będzie się smacznie kojarzyło.

kobieta smakująca jedzenie leżące na talerzu na drewnianym stole
Zapachem działamy na część mózgu odpowiedzialną za pamięć

Baza dla zapachu

Żeby „nowy” zapach się przyjął, najpierw trzeba sprawić, by nic innego spod niego nie przenikało. Jeśli uruchamiamy nowy lokal, zacznijmy od profesjonalnego ozonowania, które poprawia jakość powietrza, oczyszcza je i usuwa alergeny. Prowadząc już restaurację czy bar, dobrze jest pamiętać, że silne zapachy, które powstają podczas gotowania, pieczenia czy smażenia wnikają w elementy tapicerowane. Dlatego ozonowanie warto powtarzać co najmniej raz w miesiącu. To bezpieczny sposób na odświeżanie powietrza również w części kuchennej. A ozon radzi sobie nawet z uporczywą wonią stęchlizny. W jaki sposób poradzić sobie tym codziennym, niepożądanym zapachem towarzyszącym gotowaniu, który kumuluje się w ciągu dnia? Świeży aromat przecież tylko pozornie go przykryje. Do neutralizowania stosuje się preparaty na bazie nanocząsteczek srebra. Skutecznych do profilaktycznego zapobiegania gromadzeniu się i osadzaniu na stałe nieprzyjemnych woni.


Czytaj poprzednie części cyklu Przestrzeń, która zaostrza apetyt oraz


Zapach z natury

Naturalne filtry ma każdy lokal, który stawia na aranżację bogatą w żywą zieleń. Dzięki procesowi fitoremediacji pochłania ona szkodliwe związki chemiczne i wprowadza do wnętrza powiew świeżości. W latach 80. ubiegłego wieku potwierdziła to agencja NASA, która przeprowadziła badania odnośnie skuteczności naturalnej filtracji powietrza, do jakiej zdolne są rośliny doniczkowe. Dotyczyły one stacji kosmicznych, jednak wnioski są uniwersalne. Okazuje się, że niektóre rośliny – bo nie wszystkie w równym stopniu – oczyszczają powietrze pochłaniając toksyny przez powierzchnie liści, które są następnie przez tę roślinę rozkładane. W oczyszczaniu powietrza udział biorą również ustroje glebowe żyjące w strefie korzeniowej.

Spośród listy NASA wybraliśmy kilka roślin, które przy okazji są odporne na warunki, w jakich rosną i łatwo o nie zadbać. Są to paproć, bluszcz pospolity, dracena, zielistka sternberga, filodendron, skrzydłokwiat, filodendron i monstera dziurawa.

duże wnętrze z długim stołem z metalowymi nogami w formie trójkąta
Cider Garden Papieroovka (Gdańsk) jako przykład biophilic design w przestrzeni restauracyjnej

Jaki zapach?

Jakie zapachy stosować? Wszystko zależy od profilu lokalu, a dzielimy je na naturalne i sztuczne. Zawsze kuszące są te świeżo upieczonego ciasta, kawy, gorącej czekolady i korzenne sprawdzające się szczególnie w kawiarniach. Cytryna i mięta pieprzowa energetyzują i wzmacniają czujność, a lawenda i cedr działają uspokajająco. Pozytywne emocje wywołuje również bukiet zapachów świeżych ziół. I kwiatów na stolikach. Istnieją również wonie, które mogą zmienić perspektywę przestrzenną. Na przykład zapach jabłek i ogórków sprawia, że pomieszczenie wydaje się większe, a dym z grilla – dokładnie odwrotnie. W przypadku, gdy przygotowujemy potrawy same w sobie wyjątkowo aromatyczne, wystarczy zaprojektować restaurację z kuchnią częściowo otwartą. Aromaty nieść się będą wówczas po całym lokalu, a i na zewnątrz, kusząc przechodniów.

Jak działają na nas poszczególne zapachy grafika
Jak działają na nas poszczególne zapachy?

Specjalne kompozycje zapachowe

We współczesnych restauracjach typu fusion stosuje się często zapachy sztuczne, nie przywołujące bezpośrednio na myśl jedzenia. Są to najczęściej kompozycje owocowo – kwiatowe lub imitujące naturalne (są nawet pustynnego monsunu!), które mają na celu budowanie tożsamości miejsca. Takie, które zapamiętamy, jako przynależne do tego konkretnego lokalu. Na rynku działają wyspecjalizowane firmy komponujące zapachowe koktajle i zapewniające ich optymalne rozpylanie przy pomocy specjalnych dyfuzorów. Zarówno do części konsumpcyjnych, jak i toalet, w których ma to przecież kluczowe znaczenie.

restauracja ze stolikami w korytarzu z nowoczesnym morskim sufitem
Restauracja Ithaa (Malediwy). Zapach morskiej bryzy? Tropików? Na pewno świeży i orzeźwiający

Zapachy wpływają bezpośrednio na percepcję smaku. To jednak nie wszystko, ponieważ nadają one również charakter przedmiotom i miejscom, czyniąc je wyjątkowymi i łatwiejszymi do zidentyfikowania czy zapamiętania. Trzeba jednak pamiętać, że tylko lekkie, delikatnie wyczuwalne wonie sprawiają przyjemność. Zbyt intensywne odstraszają i zniechęcają zmniejszając apetyt, a nie go pobudzając.

Partnerem cyklu jest firma CONSIDO.


Czytaj dalej:

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe CONSIDO

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Modne aranżacje wnętrz na 2022 rok
Modne aranżacje wnętrz na 2022 rok

Każdego roku obserwujemy nowe trendy, które dominują na rynku aranżacji wnętrz – zarówno te dotyczące kolorystyki, jak i te związane z designem. Przyjrzyjmy się z grubsza, jakie meble i ogólne trendy do naszych domów i biur przynosi 2022 rok.

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?
Fotele do pracy. Jakoś czy jakość?

Siedząc w skupieniu po osiem i więcej godzin – zanurzeni w internetowych zasobach i kontaktując się z całym światem – zdajemy się nie zauważać, co się w tym czasie dzieje w naszym organizmie. Do pierwszego bólu, który potem zwykle nas już nie opuszcza. Wybierając fotel obrotowy myślimy o tym, żeby był wygodny i niedrogi, a to za mało. Fotel nie może być tylko jakiś. Musi być ergonomiczny.

Cykl: Przestrzeń zaostrzająca apetyt

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

ciemna restauracja z drewnianą konstrukcją na ścianach oraz suficie
Przestrzeń, która zaostrza apetyt cz. VI: Jedzmy ze smakiem

Choć zmysłu smaku projektant nie może bezpośrednio zaprząc do swojej pracy, to jednak smak wiąże się z odczuwaniem piękna i właśnie na to pracują wszystkie zmysły. W ostatniej części cyklu będzie trochę ciekawostek na jego temat, ale przede wszystkim mamy dla Was podsumowanie całego cyklu.

Aktualności

ikona magazif news odcinek 20
MAGAZIF NEWS #20

W najnowszym odcinku MAGAZIF NEWS stawiamy na funkcjonalność: zabieramy Was do praktycznie urządzonej kuchni i pokażemy przydatne osłony okienne. Poza tym, nie zabraknie wnętrz zaaranżowanych w zgodzie z naturą.

restauracje

Czytaj więcej

Wnętrza publiczne

Wnętrze w nadmorskim stylu: dom w stylu marynistycznym
Włoska nostalgia z industrialem: kawiarnia w Sydney

Stuletni magazyn na przedmieściach Sydney okazał się idealnym miejscem dla rodzinnej firmy. Istniejąca od 1970 roku sieć Genovese Coffee House postanowiła otworzyć tu pierwszą wielofunkcyjną kawiarnię, a pomogła jej w tym pracownia architektoniczna Alexander & Co.

Wnętrza publiczne

„Delikatesy” w Opolu. Food court w vintage’owych wnętrzach kultowego sklepu

Kiedyś luksusowy jak na lata PRL-u „sam”. Dziś – przestrzeń gastronomiczna z sześcioma lokalami. Niełatwej adaptacji historycznego wnętrza podjęła się opolska pracownia architektury The Wall. Jej cel? Przy wprowadzaniu nowych funkcji odzyskać zatarty urok modernistycznego lokalu. Metamorfoza zakończyła się pełnym sukcesem – w „Delikatesach” równie dobrze czują się i starsi, i młodzi opolanie.

zapachy do wnętrz

Czytaj więcej

Wyposażenie / meble, dekoracje, dodatki do domu

zielonkawy kominek zapachowy w kształcie wodospadu od Blackflow
#zostanwdomu: Backflow

W szczególnym czasie pandemii w ramach motywu #zostanwdomu na łamach MAGAZIF prezentujemy Wam marki działające mimo trudniejszych warunków, jak i rozwiązania, które mogą poprawić komfort przebywania we własnych domach. Jednym z nich jest postawienie na urzekający zapach od Backflow.

ludzie

Dawid Zalesky, senselier
Jak dobrać zapachy do wnętrz?

Można powiedzieć, że ma nosa do zapachów. Twórca KEI_VAN OFFLINE, senselier i ekspert od relaksu. Z Dawidem Zaleskym rozmawiamy o doborze i funkcjach zapachów do wnętrz oraz o tym, czy Polacy potrafią odpoczywać.