Historia
Japońska tradycja picia herbaty, znana jako „chanoyu” lub „sadō” (茶の湯), jest głęboko zakorzeniona w kulturze Japonii i ma długą historię sięgającą setek lat. Chanoyu czerpie korzenie z buddyzmu zen i kultury picia chińskiej herbaty. Praktyka rozwinęła się w Japonii w okresie średniowiecza, aby z czasem stać się ważnym elementem kultury i filozofii.
Chanoyu stanowi także formę sztuki, ponieważ uczestnicy starają się osiągnąć piękno i doskonałość w każdym aspekcie ceremonii.
Cały rytuał, skupiony na przygotowaniu i podawaniu herbaty, jest dość skomplikowany. W jego trakcie wysoko ceniona jest prostota, skromność i uważność. Cały proces może być krótki i prosty, ale mamy też te bardziej formalne, a przez to złożone z większej liczby elementów. Niemniej jednak, ceremonia składa się zwykle z kilku etapów, obejmujących przygotowanie i picie herbaty. Etapy te mają na celu podkreślenie skupienia i harmonii oraz celebrowania chwili.
Naczynia
W ceremonii parzenia i podawania herbaty ważne są naczynia. Czajnik (kama) jest używany do podgrzewania wody, a miska (chawan) służy do przygotowania i podawania herbaty. Wybór naczyń musi być starannie przemyślany, aby pasowały do pory roku, charakteru ceremonii i innych aspektów. Ich wybór znajdziemy na ścianach baru.
Jak herbata, to zielona
W japońskiej tradycji herbaty najczęściej używana jest zielona herbata, zwłaszcza rodzaj zwany matcha– to powszechnie dostępny napój, który można znaleźć w wielu miejscach, od restauracji po automaty z napojami. Pijana jest zarówno na ciepło, jak i na zimno. Pije się ją w domu, w pracy oraz podczas spotkań. Istnieją też sklepy convenience stores, nazywane kombini lub konbini, które oferują szeroki wybór gotowych napojów, w tym herbaty w butelkach, puszki czy plastikowe kubki z herbatą. Matcha to mielona zielona herbata w proszku, która jest ważnym składnikiem w ceremonii herbaty; jest mączysta i intensywna w smaku.
Sama ceremonia to coś więcej niż tylko picie napoju. Stanowi ona manifestację głębokich wartości kulturowych, takich jak szacunek, uważność, harmonia, prostota i pokora. Tradycja związana z przygotowywaniem i piciem herbaty jest przekazywana przez mistrzów (sensei) swoim uczniom. Proces ten nazywa się iemoto i jest podobny do systemu nauczania w innych dziedzinach japońskiej kultury, takich jak kaligrafia czy sztuki walki.
Mimo że tradycja herbaty jest głęboko zakorzeniona, wciąż jest otwarta na nowości i kreatywne interpretacje. Współczesne ceremonie mogą łączyć elementy tradycyjne z nowoczesnymi podejściami. Pamiętajmy, że japońska tradycja picia herbaty jest bardzo bogata i złożona. Dla otwartych na to, by zgłębić temat, organizuje się np. degustacje, na które zaprasza opisywane miejsce.
Picie herbaty w Japonii
Chociaż tradycyjna ceremonia herbaty jest bardziej formalna i skomplikowana, istnieją także uproszczone wersje, które można znaleźć w życiu codziennym. W wielu japońskich domach można znaleźć zestaw do parzenia herbaty, który składa się z miski, specjalnej trzepaczki do herbaty (chasen), łyżeczki do herbaty (chashaku) i herbaty w proszku (matcha).
Picie herbaty w Japonii ma również wymiar społeczny i kulturowy. To czas na relaks, odprężenie i nawiązywanie relacji. Przyjęcie filiżanki herbaty od gospodarza jest wyrazem gościnności i szacunku. Nic zatem dziwnego, że japoński tea bar znalazł się wielu miejscach na świecie, tym także w Wilnie.
Bio projektu
- Lokalizacja: Wilno, Litwa
- Zdjęcia: Kasia Księżopolska / MAGAZIF.com