Warsztaty dla każdego
W tegorocznej edycji Festiwalu zaplanowano szereg różnorodnych warsztatów, które stanowią doskonałą okazję do rozwoju swoich umiejętności, ale także spędzenia czasu w gronie inspirujących osób. Uczestnicy będą mieli możliwość wzięcia udziału w zajęciach prowadzonych przez uznanych ekspertów w dziedzinach takich jak: projektowanie graficzne, sztuka użytkowa czy rzemiosło artystyczne. Każdy warsztat ma na celu nie tylko rozwijanie umiejętności, ale także pobudzanie kreatywności. W programie między innymi warsztaty z Natalią Wielebską dotyczące działań w przestrzeni publicznej i projektowania miasta. Wśród prowadzących będzie również Kajetan Giziński, który wprowadzi nas w świat exlibrisów, czyli znakowania książek w technice linorytu. Spotkamy się także z Moniką Drożyńską na warsztatach hafciarskich. Liczba miejsc jest ograniczona, dlatego organizatorzy zachęcają do zapisów na stronie wydarzenia.
Najmłodsi mile widziani
Dla najmłodszych uczestników Bydgoskich Dni Projektowych przygotowano specjalną strefę pełną zabawy i nauki. Dzieci będą mogły wziąć udział w różnorodnych zajęciach plastycznych, które rozweselą ich wyobraźnię, pozwolą na twórcze wyrażenie siebie i wzmocnią poczucie sprawczości. To okazja, by wprowadzić dzieci w świat sztuki i designu w sposób zabawny i angażujący. Paweł Dziechciaż przeprowadzi warsztaty archeologiczne pt. „Czasem na glinie, czasem na pergaminie”, podczas których uczestnicy będą mogli poznać historię powstania i rozwoju pisma od najdawniejszych czasów do pierwszych drukarek. Stowarzyszenie MY TEŻ przygotowało szereg różnorodnych aktywności, m.in. warsztaty pt. „Znaki w zakładkach”. Na co dzień przewodnik po Młynach, zastępca kierowniczki Działu Gościnności, a podczas BDP animator i lektor – Jakub Jodłowski, który poprowadzi spotkanie pt. „Abecadło z pieca spadło… Czytanie na dywanie”. W strefie dla najmłodszych będzie można również wziąć udział w turnieju familijnym w kalambury pt. „Daj znak!”. Znaki, czyli hasło przewodnie BDP to też gesty – świadome bądź nieświadome – mogą przekazać bardzo wiele o naszych uczuciach, intencjach, charakterze. Mogą też służyć skutecznemu przekazywaniu konkretnej informacji. Jak dobrze rozumieją i potrafią korzystać z języków gestów – przekonają się uczestnicy turnieju rodzinnego. Na uczestników czeka świetna zabawa, dużo śmiechu i dawka pozytywnej energii!
Pokaz filmu, spacery i nie tylko
Jednym z kluczowych punktów programu będzie pokaz filmu „Helvetica”. Ten fascynujący dokument eksploruje świat typografii i jej wpływ na nasze życie. To świetna okazja, aby zastanowić się, jak litery wpływają na nasze otoczenie i postrzeganie świata.
W programie znajdą się także tematyczne spacery po Bydgoszczy. Uczestnicy będą mieli okazję zobaczyć najbardziej charakterystyczne miejsca miasta, poznać ich historię oraz odkryć mniej znane, ale równie fascynujące zakątki. Spacery będą nie tylko okazją do poznania architektury Bydgoszczy, ale także do zainspirowania się lokalnym dizajnem i sztuką.
Bydgoskie Dni Projektowe to także szereg inspirujących spotkań, w programie ponad 12 różnorodnych rozmów na temat projektowania. Będziemy rozmawiać o losach bydgoskich szyldów, dowiemy się jak typografia wpływa na komunikację wizualną. Sprawdzimy, kto się boi liter, a także porozmawiamy o okładkach polskich książek i neonach.
Festiwal dizajnu nie mógłby odbyć się bez wystaw, które zostaną w Młynach do 12 listopada 2024 r. Wśród wystaw znajdą się m.in. TYPE TEXT ROOTS, czyli międzynarodowy projekt poświęcony statycznej i kinetycznej typografii; TYPE TEXT POSTER EXHIBITION, czyli międzynarodowa kolekcja plakatów typograficznych; a także Typoteka — Indeks polskich krojów pisma czy pokaz zabytkowych czcionek drukarskich w bydgoskiej Introligatorni.

Inne ciekawe eventy

Wystawa TOP CHARITY Art 2025

Targi Rzeczy Ładnych 2025 Trójmiasto

Międzynarodowe Targi Architektury i Projektowania Wnętrz KIAF 2025 – Kraków
