International VELUX Award organizowany jest co 2 lata we współpracy z International Union of Architects. Jest największym tego rodzaju międzynarodowym konkursem dla studentów architektury. Od pierwszej edycji wzięło w nim udział 12 tys. studentów z 59 krajów, którzy zgłosili łącznie 5 tys. projektów.
– Polscy studenci coraz śmielej wkraczają na międzynarodową arenę architektury, o czym świadczy fakt, że odbierali nagrody już w 4 edycjach Konkursu. International VELUX Award to dla nich okazja do spotkania czołowych gwiazd światowej architektury, wymiany doświadczeń ze studentami z całego globu i szansa na zaistnienie w międzynarodowym gronie młodych architektów. To ważny krok i cenne doświadczenie na ścieżce przyszłej kariery zawodowej – mówi Monika Kupska–Kupis, architektka z firmy VELUX.
Motywem przewodnim konkursu jest światło dzienne. Prace można nadsyłać w jednej z dwóch kategorii: „Światło naturalne w budynkach” i „Badania nad światłem naturalnym. Do konkursu można przystąpić indywidualnie lub w grupie, w przypadku zgłoszeń grupowych dopuszczalny jest udział studentów innych kierunków. Każde zgłoszenie musi mieć własnego opiekuna naukowego (nauczyciela akademickiego), wybranego przez osobę zgłaszającą.

Rangę wydarzenia podkreśla skład jury. W tej edycji przewodniczącą jest sama Odile Decq, buntownicza, gotycka gwiazda współczesnej architektury. Autorzy 10 najlepszych projektów – czyli zwycięzcy regionalni – będą mieli okazję zaprezentować swoje pomysły osobiście podczas Światowego Festiwalu Architektury w Lizbonie. Na podstawie prezentacji, ury wyłoni jednego zwycięzców globalnych w obu kategoriach. Łączna pula nagród wynosi 30 tys. euro, a o jej podziale zadecyduje Jury w składzie: Odile Decq (przewodnicząca, Francja), Sebastián Adamo (Argentyna), Nóra Demeter (Węgry), Juri Troy (Austria) i Martin Pors Jepsen (Dania).
Nagroda główna w każdej z dwóch kategorii („Światło naturalne w budynkach” oraz „Badania nad światłem naturalnym”) to 5 tys. euro (4 tys. euro dla studenta i 1 tys. euro dla opiekuna). Nagrody za najlepsze prace w regionach w ramach każdej kategorii to 1250 euro (1 tys. euro dla studenta oraz 250 euro dla opiekuna).
Rejestracja trwa do 15 kwietnia. Zarejestrowani uczestnicy indywidualni i zespoły mają czas na przesłanie projektu do 15 czerwca 2020.