Jak wyglądają dobra konsumpcyjne jutra? Które projekty będą popularne? Ambiente 2018 prezentuje światowy rozwój produktów i trendów na nadchodzący sezon. Impreza jest podzielona na trzy obszary tematyczne – Dining, Living oraz Giving, które obejmują pełen zakres dóbr konsumpcyjnych począwszy od kuchni, nakrycia stołów i artykułów gospodarstwa domowego, po wystrój wnętrz i upominki. Targi Ambiente to impreza, w której uczestniczy wiele polskich firm. W ostatniej edycji targów udział wzięło 4 460 wystawców z 94 krajów, w tym 61 firm z Polski. Spośród 141 000 odwiedzających z blisko 154 krajów, z Polski przyjechało 1 187. Poza Niemcami, najliczniej reprezentowanymi państwami były: Włochy, Francja, USA, Hiszpania, Wielka Brytania, Holandia, Szwajcaria, Korea Południowa oraz Turcja. Na kolejną edycję targów zarejestrowało się już – sześć miesięcy wcześniej – 58 firm z Polski, pośród nich: Huta Szkła Gospodarczego Tadeusz Wrześniak, Krosno Glass oraz Zakłady Porcelany Stołowej Lubiana.
Witamy Holandię!
W tym roku siódmym już krajem partnerskim największych na świecie targów dóbr konsumpcyjnych – po Danii, Francji, Japonii, Stanach Zjednoczonych, Włoszech oraz Wielkiej Brytanii – będzie Holandia. “Niezmiernie się cieszę, że jako partnera na następną edycję Ambiente udało nam się pozyskać Holandię – kraj znany z wyjątkowego wzornictwa, odznaczającego się minimalizmem, innowacyjnością i niekonwencjonalnością” – powiedziała Nicolette Naumann, wiceprezes Ambiente. Prezentacja najnowszego kraju partnerskiego obejmie szeroką gamę kunsztownych produktów. Zaaranżowana przez holenderskiego projektanta Roberta Bronwassera, tegoroczna wystawa mieścić się będzie w Galerii 1.
Jako utalentowany projektant form przemysłowych, Robert Bronwasser zamienia pospolite przedmioty w coś wyjątkowego, zarówno jeśli chodzi o kształt jak i funkcje. Jego dzieła odznaczają się łatwością użycia i wyrazistym wzornictwem. Temat przewodni tegorocznej wystawy brzmi „Zrób to po holendersku” – Bronwasser przybliża odwiedzającym charakterystyczny dla Holendrów sposób myślenia i działania, poprzez umieszczanie holenderskich ikon w nowym, zaskakującym kontekście. Prezentowane na minimalistycznym, acz barwnym tle, holenderskie produkty zostały pomysłowo zestawione tak, aby opowiadały prowokującą, abstrakcyjną i być może nieco humorystyczną historię. “Chciałem zaaranżować ‘Gesamtkunstwerk’, to znaczy swoistą syntezę sztuk, gdzie tradycyjnie holenderskie elementy połączone są w sposób typowo holenderski – minimalistycznie i eksperymentalnie – co mam nadzieję pobudzi dyskusję. Wzornictwo holenderskie to dla mnie właśnie zestawianie formy i funkcji w całkiem nowym kontekście” – mówi Bronwasser.
Główną atrakcją wystawy organizowanej w ramach Ambiente 2018 będzie duża gablota wypełniona geometrycznym wzorem linii i jaskrawych barw. Kompozycja ta będzie hołdem wobec De Stijl (dosł. Styl), czyli neoplastycyzmu – słynnego kierunku w sztuce rozwijającego się w latach 20. XX wieku. Po dwóch stronach gabloty podziwiać będziemy przegląd produktów, jakie na targi Ambiente przygotowali holenderscy wystawcy, jak również ikony holenderskiego wzornictwa oraz najnowsze prace samego Bronwassera.
Zmieniający się świat handlu
Na Ambiente 2018 pojawi się też nowa sekcja zajmująca się zmianami w obszarze handlu. W hali 4.1 odbywać się będzie specjalny pokaz ewolucji punktu sprzedaży (point of sale) w coś, co ma stanowić doświadczenie dla klienta (point of experience) – unaoczniając jak kluczowa w przyciąganiu uwagi klienta jest w erze cyfrowej prezentacja produktu.
Znajdowanie partnerów: hotele, restauracje, catering oraz rynek kontraktowy
Największe na świecie targi promujące dobra konsumpcyjne to świetna okazja do przedstawienia produktów dla hoteli, restauracji i branży cateringowej (HoReCa) pochodzących od producentów z całego świata. Podczas zeszłorocznej edycji Ambiente, deweloperzy, profesjonalni kupcy, dekoratorzy, architekci wnętrz, przedstawiciele branży cateringu oraz hoteli luksusowych kontaktowali się z ponad 270 wystawcami ze swojej branży. Każdy nowy interesujący trend można zamówić od razu na targach.
Global Sourcing – zamówienia masowe
Ta strefa targów przez lata ugruntowała już swoją pozycję w obszarze międzynarodowego handlu. Około 1 500 wystawców z 55 krajów przedstawia swoje produkty na Ambiente 2018 w kategoriach: Global Sourcing Dining, Global Sourcing Living oraz Global Sourcing Giving. Frankfurt stał się zatem czołową lokalizacją na polu zamówień masowych, nie licząc Chin. Dostępne są krótkie trasy obejmujące państwa takie jak: Chiny, Indie, Indonezja, Korea, Hong Kong, Maroko, Filipiny, RPA, czy Wietnam. W strefie Global Sourcing można znaleźć odpowiednie kontakty i składać zamówienia bezpośrednio u producentów.
Ekscytujące prelekcje: Akademia Ambiente
Od 9 do 13 lutego, czyli przez cały czas trwania targów, funkcjonować będzie Akademia Ambiente. Na dwóch platformach w halach 11.1 oraz 9.2, eksperci będą oferować praktyczne porady w wielu różnych kwestiach związanych z handlem, np. ustalanie optymalnego asortymentu
i pozycjonowania produktów, czy też najskuteczniejsze strategie w handlu elektronicznym. Po raz pierwszy – również w hali 11.1 – odbędzie się rozmowa o trendach, jako uzupełnienie wspomnianej już prezentacji w Galerii 1, natomiast najnowszą modę, biżuterię i akcesoria będzie można podziwiać dwa razy dziennie w hali 9.
Wszystko to i więcej – program wydarzeń towarzyszących
Jak na każdej z poprzednich edycji, na Ambiente 2018 odwiedzający będą mogli zapoznać się z najważniejszymi trendami w obszarach kuchni i nakrycia stołów, artykułów gospodarstwa domowego, artykułów podarunkowych, wystroju wnętrz, wzornictwa i stylu życia. Cieszące się dużą renomą studio Stilbüro bora.herke.palmisano zbadało cztery główne domeny trendów i będzie je prezentować na osobnej specjalnej wystawie.
Przewodnik Ethical Style Guide zawiera informacje na temat produktów wytwarzanych zgodnie z zasadami zrównoważonego rozwoju i etyki. Przewodnik podzielony jest na kategorie, pozwalając zwiedzającym zorientować się w różnorodnej światowej branży produkcyjnej, oraz łatwo dotrzeć do stoisk wystawców, których produkcja jest zgodna z zasadami etyki i/lub zrównoważonego rozwoju.
Sekcje Talents oraz Next to doskonałe miejsca dla kupujących szukających nowych i oryginalnych produktów. Wystawa Talents to inicjatywa, której celem jest wsparcie młodych innowacyjnych projektantów. W tym roku te świeże idee będzie można obejrzeć w trzech strefach: Dining (nakrycia stołów) w hali 4.0, Loft (poddasze) w hali 11.0, oraz Fashion Accessories (modne dodatki) w hali 9.2. Strefa Next skierowana jest natomiast do młodych kreatywnych firm z ambicjami do umacniania pozycji rynkowej. Obie wystawy są już od dawna stałymi punktami programu patronackiego Ambiente, dającymi niepowtarzalną okazję na zaistnienie w branży. Młode firmy zaprezentują swoje pierwsze kolekcje w halach 9.2, 11.0 oraz 11.1.
Nie sposób też pominąć szeregu pomysłów prezentowanych na specjalnej wystawie o nazwie Solutions. Projektant wystawy, Sebastian Bergne, zademonstruje kreatywne rozwiązania zastosowane w produktach wystawców, ze szczególnym naciskiem na nakrycia stołów, wyposażenie kuchni oraz artykuły gospodarstwa domowego. Wybrane produkty ze szczególnymi cechami zostaną też przedstawione za pomocą krótkich filmów.
Jak i przy poprzednich edycjach, w trakcie Ambiente 2018 odbędą się liczne ceremonie wręczania prestiżowych nagród. Nagroda German Design Award przyznawana jest już pierwszego dnia targów, a wszystkie nagrodzone produkty można będzie podziwiać na osobnej znakomitej wystawie. Na targach przyznana zostanie także nagroda Kitchen Innovation Award oraz antynagroda Plagiarius, potępiająca podrabianie towarów.
