W tym roku do pracy twórczej w Sopocie zaprosiliśmy Martę Berens, Maksymiliana Rigamontiego i Piotra Zbierskiego, poza tym, swoje premierowe wystawy będą pokazywać Katarzyna Mirczak, Maciej Stępiński i Zosia Promińska, których prace również, do ostatniego momentu nabierały kierunku i kształtu, przybierając ostateczną formę. Paradoksalnie mimo okresów frustrującej izolacji i niepewności wiele prezentowanych na festiwalu prac, nie zawsze w bezpośredni i oczywisty sposób, dotyka elementu podróży i przestrzeni. Nie tylko w znaczeniu przemieszczania się, ale także na poziomie metaforycznym – podróży wewnętrznej, intymnej, emocjonalnej czy historycznej. Nowe wrażenia, nowe doświadczenia i obserwacje artyści włączyli do swoich projektów, co nadało im specyficzny wymiar i charakter, który prowokuje do refleksji i spojrzenia z dystansu.

W tym roku festiwal fotografii „W ramach Sopotu” będzie gościł dwóch artystów spoza Polski.
Sergey Melitchenko z Ukrainy oraz Valentyn Odnoviun z Litwy zaprezentują swoje najnowsze wystawy, jak również autorskie projekty wykonane w Sopocie w trakcie trwania festiwalu.

Odnoviuna i Mielniczenki nie łączy nic poza talentem. Oczywiście, znają się i – chyba – lubią, ale jeśli chodzi o fotografię, to są na skrajnie odmiennych biegunach. Odnoviun to chłodny konceptualista i zanurzony w historii melancholik. Minimalistyczne zdjęcia nie pasują do tego, co dzieje się we współczesnej fotografii ukraińskiej. Odnoviun lepiej czuje się w kręgu litewskich fotografów, zamkniętych w sobie i upartych. Nie dziwi więc fakt, że zdecydował się na stałe zamieszkać na Litwie. Dziwi za to, jak entuzjastycznie został przez miejscowe środowisko przyjęty. To pierwszy w historii obcy fotograf należący do elitarnego stowarzyszenia litewskich fotografów. Tego samego, które zakładał Sutkus z Rakauskasem i Macijauskasem.

Jeśli Odnoviun lepiej czuje się w kręgach artystycznych bliskich akademii sztuk, to Mielniczenko grasuje w terenie, performując a to w Charkowie, a to w rodzinnym Mikołajewie. Zdjęcia Mielniczenki są żywiołowe i pełne energii, a tematem wiodącym – rówieśnicy artysty. Tak się składa, że to kolejne pokolenie mierzące się z kryzysem tożsamości, ale też niekończącą się transformacją ukraińskiej rzeczywistości politycznej i społecznej. Mielniczenko przekłada to na zdjęcia mężczyzn i kobiet, przede wszystkim jednak mężczyzn, a w wypadku kobiet – własnej żony. Akty i półakty wykonywane kulturystom i hipsterom przyniosły uznanie fotograficznego świata z nagrodą Oskara Barnacka włącznie. Fotografia ciała kojarzyć się może z queer, ale bardziej adekwatnym tropem jest słynna charkowska szkoła fotografii. Stworzona przez grupę przyjaciół i animowana przez słynnego dziś Borysa Michajłowa nieformalna akademia już od ponad czterech dekad promieniuje na Ukrainę
i świat. Otwartość i autentyczność, a przy tym epatowanie cielesnością, szokowanie nagością i graficznie przedstawioną seksualnością są znakami rozpoznawczymi fotografów z tego kręgu. Mielniczenko dobrze się czuje z tą spuścizną i z przyjemnością dokłada do niej swoje własne kadry
i cykle.

Odnoviuna i Mielniczenki nie łączy nic poza tym, że są Ukraińcami, nieodrodnymi reprezentantami nowego pokolenia fotografów, wchodzącego na światową scenę. Zdjęcia więziennych wizjerów i szalejących pośród przyrody nagich mężczyzn mają jednak coś wspólnego. Potrzeba wolności łączy się w nich z groźbą czyhającej tuż za ukraińską miedzą historii. Młodzi i wolni Ukraińcy dotykają kwestii związanych z wojną, zniewoleniem i poczuciem zagrożenia. Myślą, czują i fotografują w tak różny, a zarazem tak fascynujący sposób.

Ponadto będzie można zobaczyć unikalną wystawę kolekcji polskich książek fotograficznych, dzięki uprzejmości Miejskiej Biblioteki Publicznej w Opolu.

Maja Kaszkur i Adam Mazur, kuratorzy festiwalu

REZYDENCI:
Valentyn Odnoviun
Sergey Melnitchenko

WYSTAWY:
Maksymilian Rigamonti
Marta Berens
Piotr Zbierski
Katarzyna Mirczak
Maciej Stępiński

PROGRAM FESTIWALU:

4 WRZEŚNIA – PIĄTEK
Wernisaże w Państwowej Galerii Sztuki: Rigamonti, Zbierski, Berens, Stępiński, Albumy Fotograficzne
Wernisaże w Sopot Centrum: Sergey Melnitchenko , Valentyn Odunovin oraz Katarzyna Mirczak

5 WRZEŚNIA – SOBOTA
10:00-12:00 | warsztaty z Piotrem Zbierskim
13:00-15:00 | warsztaty z Maksymilianem Rigamontim
16:00 | Spotkanie z polskimi rezydentami, prowadzone przez Adama Mazura
18:00 | Spotkanie z rezydentami zagranicznymi prowadzone przez Adama Mazura
21:00 | Projekcja koncertu Sławka Jaskułke z Kacprem Kowalskim w kinie na molo

6 WRZEŚNIA – NIEDZIELA
10:00-12:00 | warsztaty z Martą Berens
13:00-15:00 | warsztaty z Valentynem Odnoviunem
19:00 | Spotkanie z Katarzyną Mirczak

10 WRZEŚNIA – CZWARTEK
19.00 | Sopocka Szkoła Fotografii WFH – CLASS OF 2020, SPATIF

11 WRZEŚNIA – PIĄTEK
17:00-19:00 | Spotkanie z artystą oraz prezentacja nowinek technologicznych warsztaty organizowane przez cyfrowe.pl

12 WRZEŚNIA – SOBOTA
11:00-13:00 | warsztaty z Sergeyem Mielnichenko
16:00 | Odsłonięcie Foto-pomnika Kosycarza
17:00 | Spotkanie o autorze Foto-pomnika

13 WRZEŚNIA – NIEDZIELA
12:00-15:00 | Prezentacja sprzętu specjalistycznego dla fotografów – Fuji – Szymon Szcześniak
18.00 | Oprowadzanie kuratorskie i spotkanie z Maciejem Moskwą

18 WRZEŚNIA – PIĄTEK
17.00 | Wystawa Instagramersów
19:00 | Spotkanie z Zosią Promińską, autorką wystawy Waiting Room

19 WRZEŚNIA – SOBOTA
18:00 | Spotkanie z Maciejem Stępińskim
21:00 | Oficjalne zakończenie festiwalu