Wprowadzenie kolorów do wnętrza zazwyczaj ma za zadanie kształtować odpowiedni design pomieszczenia. A co gdyby kolory odpowiadały też za przyjazną akustykę? Jak to możliwe? Dzięki zastosowaniu innowacyjnych płyt i okładzin ścienny z linii HERADESIGN® Creative. Mają nieograniczone możliwości łączenia kształtów i kolorów. Architekci kochają takie możliwości.
Zabawa akcentami kolorystycznymi we wnętrzu lub wręcz oparcie linii kreatywnej pomieszczenia na wybranych barwach to nic nowego. Ale inwestorzy oczekują dziś od projektantów czegoś więcej niż tylko opracowania wystroju wnętrza. Dziś budynki muszą być przyjazne dla użytkowników. Po latach zachwytu kreacją, na pierwszym miejscu stawiany jest w końcu człowiek – ma się we wnętrzu czuć dobrze, a nie jedynie zachwycać stylem. Architekci poszukują więc intensywnie rozwiązań, które pozwolą im na projektowanie efektowne, ale jednocześnie funkcjonalne.
Kolor może pobudzać nie tylko wzrok, ale i zmysł słuchu
Materiały do aranżacji wnętrz zaczynają pełnić złożone funkcje. Odpowiadają na wiele potrzeb, czasem zupełnie nieoczywistych, jak w przypadku kolorowych paneli z linii HERADESIGN® Creative. Ich producent firma Knauf Ceiling Solutions daje projektantom nieograniczone możliwości w łączeniu kształtów i kolorów, ponieważ płyty zamówić można w dowolnej barwie z palety RAL. Materiał ma jednak nie tylko cieszyć oczy, ale przede wszystkim dbać o słuch użytkowników. Panele HERADESIGN pomagają kształtować przyjazne środowisko akustyczne, poprzez redukcję hałasu i pogłosu. Sufity i okładziny ścienne tej serii osiągają wartości absorpcji dźwięku nawet do α.w= 1.00. To rozwiązanie do wnętrz biur i innych pomieszczeń użyteczności publicznej, a nawet dużych otwartych przestrzeni jak sale wykładowe czy teatralne.
Moc natury
Panele są w pełni ekologiczne. Ich skład to naturalne surowce: drewno, woda i magnezyt. W 100% nadają się do recyklingu. To aspekt, który ważny jest zarówno dla inwestorów jak i użytkowników budynków. Chcemy przebywać w zdrowych, pozytywnie wpływających na nas wnętrzach, szczególnie że przebywamy w nich większość czasu. To co naturalne często bywa delikatne i ulotne. Ale nie w przypadku paneli HERADIESIGN. Choć składają się z ekologicznych materiałów mają ogromną wytrzymałość. Producent przeprowadził badania wytrzymałości płyt. W testach na uderzenie piłką przy prędkości 85 km/h płyty akustyczne HERADESIGN wypadły znakomicie. Ich właściwości pozwalają bez obaw montować płyty na ścianach w szkołach, halach sportowych i innych wnętrzach użyteczności publicznej narażonych na wysoką eksploatację i przepływ ludzi.
Zabawa na 100%
Największym wyzwaniem dla architektów są pomieszczenia z funkcją rozrywkową. – Muszą zaskakiwać efektem WOW, a jednocześnie swoboda spędzania w nich czasu powoduje, że zazwyczaj jest tu głośno – wyjaśnia Anna Baczkowska, architektka i menedżerka sprzedaży w Knauf Ceiling Solutions Polska. Trudno bowiem wyobrazić sobie cichą restaurację, klub czy kawiarnię. Hałas, szum rozmów i śmiechu, nadmierne odbijanie dźwięków powoduje niskie zrozumienie mowy i tzw. efekt spotkania towarzyskiego – sytuację, gdy mówiący ludzie przeszkadzają sobie nawzajem, więc mówią coraz głośniej, a w końcu każdy z nich niemal krzyczy. Powstający w takiej sytuacji hałas może przekraczać nawet 90 dB, czyli stanowić poważne zagrożenie dla naszego słuchu. Projektant nie może pominąć więc aspektu akustyki w doborze materiałów wykończeniowych na sufit i ściany, ale nie może też ograniczać się do klasycznych białych sufitów podwieszanych. Dlatego tak chętnie projektanci sięgają po linię kreatywną HERADESIGN. Mogą bez problemy „wyczarować” z nich błękitny jak niebo sufit lub różową akustyczną ścianę.
Ponad 80% wszystkich informacji dociera do ludzkiego mózgu poprzez oczy. Kolory dobiera się więc nie tylko w odpowiedzi na wizję kreatywną, ale też dopasowując je do funkcji pomieszczeń. Tam gdzie musi być energetycznie projektanci stawiają na żywe kolory, np. nasycona zieleń, morski i niebieski kolor w strefie aktywności basenowej. Tu również płyta HERADESIGN spełnia wiele funkcji, nie tylko wizualnych. Pochłanianie odbijających się od wody dźwięków i zmniejszenie pogłosu sprawia, że basen wyposażony w takie rozwiązanie nie męczy użytkowników hałasem.
Z kolei technologia produkcji płyt zapewnia również ich wysoką odporność na wilgoć. Magnezyt chroni komórki drewna przed starzeniem i zniszczeniem wskutek działania grzybów i mikroorganizmów, posiada właściwości higroskopijne i jest biologicznie neutralnym spoiwem stosowanym w budownictwie. Dlatego można je montować w pomieszczeniach w których panuje wilgotność względna powietrza do 90% – czyli właśnie w strefach SPA.
A jeśli architekt chce postawić na akustykę, kolor i ekologię, ale gładki, płaski sufit jest dla niego zbyt oczywisty może zastosować specjalne pionowe panele typu Baffle lub wyspy sufitowe Sonic Element.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Knauf Ceiling Solutions