7. Międzynarodowe Biennale Architektury Wnętrz – wyniki konkursu dla profesjonalistów
W ramach konkursu dla profesjonalistów przyznano nagrodę główną oraz dwa wyróżnienia honorowe dla każdej kategorii.
Jury w konkursie dla profesjonalistów w dwóch kategoriach – projekt aranżacji wnętrz z sektora prywatnego i publicznego
- prof. dr hab Beata Szymańska WAW ASP Gdańsk
- dr hab. Joanna Walendzik-Stefańska pros. ASP, WAW ASP Warszawa
- dr hab. Mateusz Wróblewski prof. UAP, WAW UAP Poznań
- prof. dr hab. Elżbieta Pakuła-Kwak WAW ASP Kraków
- prof. dr hab. Rafał Ziembiński WAW ASP Kraków
- redaktorka naczelna Architektura&Biznes, Małgorzata Tomczak
- redaktorka naczelna MAGAZIF.com, Katarzyna Księżopolska
Jury przy ocenie projektów zwróciło szczególną uwagę na:
- spójną ideę i oryginalne rozwiązania projektowe,
- rozwiązania funkcjonalne, technologiczne i materiałowe zgodne ze współczesną wiedzą, nauką i technologią,
- poprawność organizacji stref wnętrza,
- twórczy wkład w aranżowanie przestrzeni relacji społecznych/międzyludzkich oraz relacji człowieka z naturą,
- kontekst miejsca i użytkownika, wykorzystanie potencjału lokalnej kultury, tradycji, rzemiosła,
- estetykę zastosowanych rozwiązań,
- dobór wyposażenia oraz oryginalność i funkcjonalność indywidualnie zaprojektowanych elementów wyposażenia wnętrza,
- artystyczny i indywidualny poziom prezentacji projektowej,
- zrównoważone projektowanie.
Wyniki konkursu dla profesjonalistów w kategorii wnętrza prywatne.
GRAND PRIX
Przemysław Cepielik, Grzegorz Bukowski, Ewelina Słomska – Eklekt Atelier
Opis autorów projektu:
Prezentowana realizacja została zaprojektowana w oparciu o podaną przestrzeń w budynku bez „kantów”. Chcąc stworzyć coś wyjątkowego, czuliśmy iż wymaga to od nas lekkości formy, otwartej przestrzeni, delikatności kolorystycznej oraz odpowiedniego doboru materiałów, który pozwoli technologicznie zrealizować idee. Całość podana w ogólnie młodym, świeżym klimacie. W odbiorze bardzo ciepłej atmosfery, która pomimo nowoczesnej i śmiałej formy, przekształca tę bryłę w dom. Początkową inspiracją był kształt budynku i mieszkania, a także pragnienie klienta aby stworzyć coś ponadczasowego.
W uzasadnieniu przyznania GRAND PRIX prof. Beaty Szymańskiej czytamy min. „(…) Projektowanie wnętrz, w których dominuje linia krzywa wymaga szczególnej wrażliwości projektanta. Łatwo otrzeć się o kicz, co nie miało miejsca w tym projekcie. Zastosowanie wysublimowanych krzywych i bezwzględna kontrola zmiany promienia przez projektanta/tkę pozwoliły stworzyć wnętrze niebanalne i eleganckie”.
I wyróżnienie honorowe
Robert Gruszewski – RG Studio
Opis autorów projektu:
Założenie było proste – przestrzeń mieszkalna maksymalnie ergonomiczna oraz neutralna w formie i kolorystyce, po to, by to sztuka odgrywała w niej rolę pierwszoplanową i mogła wybrzmieć jak najswobodniej. Niewielki metraż oraz ilość zgromadzonych obiektów doprowadziły do decyzji by maksymalnie optycznie powiększyć przestrzeń, stąd minimalistyczne podejście, jeżeli chodzi o formy. W ten sam sposób potraktowana została kolorystyka: na podłodze znalazła się bielona deska a neutralna szarość pojawiła się na zabudowach meblowych. Jest to swego rodzaju zabawa pomiędzy sztuką a designem, w której wszystko okazuje się być na swoim miejscu. Minimalistyczne formy wchodzą w relacje z kolorowymi obiektami, budując tożsamość tego miejsca.
W werdykcie jednego z członków czytamy: „ (…) Organizacja wnętrza oparta głównie na relacji kolorystycznej zawieszonych grafik z kolorystyką zastosowanych mebli i gadżetów. Zabawy kompozycyjne typu „żółta kaczuszka” na tle ściany łazienki w kolorze lapis lazuli są tylko efektem aranżacyjnym, przygotowanym do sesji fotograficznej. Układ funkcjonalny maksymalnie ergonomiczny”.
II wyróżnienie honorowe / ex aequo
Anna Markowska-Puzia, Jagoda Piotrowska – Pracownia Prosty Układ
Opis autorów projektu:
Projekt zakłada generalny remont starego mieszkania, uwarunkowany zmianą potrzeb mieszkańców. Przede wszystkim warto zwrócić uwagę na znaczącą zmianę układu funkcjonalnego, uwzględniającą ingerencję w układ ścian. Został on zmodyfikowany tak aby maksymalnie wykorzystać potencjał pomieszczeń i spełnić wszystkie potrzeby lokatorów. Dzięki indywidualnie zaprojektowanym elementom wyposażenia możliwe było zagospodarowanie mieszkania w sposób maksymalnie wykorzystujący jego potencjał. Wnętrze utrzymane jest w stonowanych barwach przełamanych wyrazistymi akcentami, co pozwoliło uzyskać elegancki, nowoczesny i ponadczasowy charakter przestrzeni.
Michał Swałtek – Swałtek Design Studio
Opis autorów projektu:
Intencją projektanta było stworzenie w zadanym wnętrzu funkcjonalnej, ponadczasowej i atrakcyjnej wizualnie kompozycji architektonicznej, przy zachowaniu klarownego i konsekwentnego zestawienia materiałowego i kolorystycznego. Biel i czerń stanowią tło dla elementów z naturalnego dębu. Kompozycję uzupełniają akcenty szarości i butelkowej zieleni.
Wyniki konkursu dla profesjonalistów w kategorii wnętrza publiczne.
GRAND PRIX: Patrycja Ochman – Tarka, Paulina Ochman – OCH KONCEPT
Opis autorów projektu:
Projekt Biblioteki Publicznej w Kalwarii Zebrzydowskiej jako wnętrza wielofunkcyjnego, którego celem jest zawiązywanie wspólnoty pomiędzy mieszkańcami małego miasteczka. Projekt obejmował wszystkie pomieszczenia: czytelnię i księgozbiór główny, bibliotekę dla dzieci, przestrzenie wspólne, pomieszczenia socjalne i pracowników, toalety. Wszystkie rozwiązania materiałowe musiały spełniać rygorystyczne normy europejskie. Przestrzeń scala spójna idea związana z patronem biblioteki, Stanisławem Wyspiańskim. Wielkoformatowe tapety z pracami artysty stały się integralną częścią wnętrza poprzez zastosowaną kolorystykę i materiały wykończeniowe. Czytelnia spełnia również funkcję przestrzeni wykładowej – przewidziano możliwość prowadzenia projekcji multimedialnych, oraz warsztatowej – forma stolików umożliwia zmianę ich konfiguracji w zależności od potrzeb.
I wyróżnienie honorowe: Anna Kasprzycka, Wojtek Pleti, Daniel Niechaj – Insidelab
Opis autorów projektu:
Projekt obejmował przygotowanie szczegółowego „space planu” na który złożyło się: 20 działów firmy, recepcja ze strefą dla gości, projekty sal konferencyjnych, części wspólnych: kuchnia, szatnia, sanitariaty. Wnętrza zostały zaprojektowane w oszczędnej gamie kolorystycznej. Głębokie matowe czernie ocieplono elementami drewna dębowego i pojawiającymi się w kilku miejscach zielonymi ścianami. Przestrzeń funkcjonalna została podzielona czarno białymi sufitami. Nad komunikacją, w sali konferencyjnej oraz w częściach socjalnych został widoczny strop wraz z instalacjami – pomalowany na kolor czarny, z wyłączeniem instalacji p.poż. Na pozostałej powierzchni, w strefie pracy, został zaprojektowany biały sufit z wysokimi parametrami akustycznymi.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Akademi Sztuk Pięknych w Krakowie