To on zmienił podejście do kreatywności. Pomogła mu w tym jego pasja do malarstwa i komiksów. Posługiwał się ironią i oryginalnym wykorzystaniem kolorów. W latach 70. był współzałożycielem grupy „Alchimia”, współpracował z kolektywem Global Tools, tworzył w ramach postmodernistycznego nurtu Memphis. Młodzi projektanci postulowali, aby zerwać z klasycznym rozumieniem przedmiotów, które powinny stać się prowokacją i obiektami kultu. Alessandro Mendini był bohaterem prawdziwej rewolucji w projektowaniu, która odmłodziła rzemiosło artystyczne i wzornictwo wnosząc do niego świat wolnych form. Teoretyczne i literackie podejście Mendiniego do wzornictwa doprowadziło go do objęcia roli dyrektora magazynów takich jak Casabella, Modo, czy Domus.

Wykonane dla Alessi korkociąg Anna G., młynek do pieprzu Anna Pepper, czy słynny fotel Proust to najbardziej znane dzieła Mendiniego i przedmioty używane w codziennym życiu. Tak jak chciał, z żartobliwym akcentem.




Mendini dwukrotnie otrzymał Compasso d’oro (na przełomie lat 70. i 80.), jedną z najbardziej prestiżowych nagród przyznawanych za podnoszenie jakości włoskiego designu.
Jego prace możemy oglądać w zbiorach, np. The Groninger Museum w Holandii, które z resztą sam zaprojektował w 1994 roku. Jako architekt zaprojektował między innymi rezydencję Alessi we Omegnie, kompleks teatralny „Teatrino della Bicchieraia” w Azzero, wieże pamięci w Hiroshimie.
Alessandro Mendini pozostaje wyjątkową postacią wśród wielkich projektantów, pozostawiając nam spuściznę historii, z której możemy czerpać, wybierając jednak zawsze nowe ścieżki.
Alessandro Mendini odszedł 18 lutego 2019 roku.
Fot.: Cappellini, Alessi, Wikimedia Commons