W grudniu 2020 zakończyła się II edycja konkursu festiwalowego Art in Architecture. Jury przyznało statuetki za najlepsze projekty wnętrza domu, przestrzeni publicznej, biura i hotelu.
11 grudnia 2020 roku jury pod przewodnictwem Witolda Dudka z pracowni APA Wojciechowski, ogłosiło nazwiska laureatów konkursu Art in Architecture Festival. Nagrody przyznano w czterech kategoriach.
Statuetkę za najlepsze wnętrze domu otrzymała Katarzyna Kuo Stolarska, z pracowni KUOO Architects, oraz inwestor projektu. Jury doceniło doskonałe zestawienie wnętrza w zachowawczej kolorystyce z prezentowaną na jego tle sztuką – rzeźbami Willy’ego Verginera i Marcina Rząsy, oraz obrazami Grzegorza Worpusa-Budziejewskiego. – Sztuka jest tu kropką nad i, która powoduje, że dom jest spersonalizowany i bardziej charakterny. Zostały tu wymieszane dzieła twórców polskich i zagranicznych. Wszystkie elementy są ze sobą spójne, mimo tego, że pochodzą z odległych sobie miejsc – mówi Katarzyna Kuo Stolarska.
W kategorii Przestrzeń publiczna jury przyznało nagrodę główną Bartoszowi Haduchowi i Łukaszowi Marjańskiemu z pracowni NArchitekTURA, oraz Muzeum Narodowemu w Krakowie, za aranżację wystawy monograficznej Stanisława Wyspiańskiego. – Możliwość konfrontacji naszych wizji projektowych z twórczością jednego z najwybitniejszych polskich artystów była dla nas wielkim zaszczytem, a zarazem wyzwaniem – mówi arch. Bartosz Haduch.
– To odważne, rzadko spotykane podejście do przestrzeni wystawienniczej. Tło dla prezentowanej sztuki stało się jednocześnie sztuką. Wnętrze jednak nie konkuruje z wystawą, a znakomicie ją uzupełnia. Różnorodność form przestrzennych, skala wnętrza, zastosowana kolorystyka i światło, stwarzają doskonały klimat do kontestowania zarówno zbiorów, jak i samego wnętrza – mówi Witold Dudek.
W kategorii Biuro zwyciężyła pracownia JEMS Architekci. Jurorzy nagrodzili wnętrza warszawskiej siedziby biura, w których wyeksponowano obrazy Tomasza Trzupka. Seria obrazów powstała dla uczczenia trzydziestolecia działalności biura, otwartego na różnorodne idee i poglądy, ale zachowującego własny, rozpoznawalny język, który charakteryzuje racjonalizm i umiarkowanie.
– Surowa przestrzeń wnętrza koresponduje z surową formą elementów wystroju architektonicznego, w co doskonale wpisują się prace graficzne. Spójna kolorystyka wnętrza i prac stwarza wrażenie jednorodności. Światło dzienne dopełnia stworzoną kompozycję poprzez ciekawą grę światłocieni – podsumowuje Witold Dudek.
Statuetkę w kategorii Hotel otrzymali architekci Przemo Łukasik i Łukasz Zagała z pracowni Medusa Group oraz inwestor – Tacit Investment Polska S.A., za wnętrza Hotelu Nobu w Warszawie. Jury zwróciło uwagę na wyrafinowaną kompozycję architektury i sztuki zamkniętej w eleganckiej przestrzeni.
– Sztuka, wypełniająca wnętrza Nobu Hotel, jest łącznikiem pomiędzy japońskim DNA hotelu, a polskim kontekstem miejsca. Do pokoi wybrane zostały eleganckie, niemal biżuteryjne prace Anny Bimer, przywołujące skojarzenia z japońskimi drzeworytami. Prace Piotra Uklańskiego, jednego z najbardziej rozpoznawalnych polskich artystów, odnoszą się do ważnych w kulturze Japonii materiałów, jakimi są ceramika i tkanina. Naturalne techniki prac oraz ich organiczność ocieplają delikatnie surowe wnętrza hotelu – mówi Katarzyna Wąs, odpowiedzialna na zlecenie inwestora.
Organizatorem konkursu Art in Architecture Festival jest Fundacja Innowacji Społeczno-Kulturalnych. Celem festiwalu jest zachęcenie inwestorów, architektów i architektów wnętrz do współpracy z artystami przy realizacji wystroju wnętrz prywatnych oraz przestrzeni publicznych.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Art in Architecture