Mecenat – to słowo w najbardziej bezpośredni sposób opisuje rolę i wkład Ceramiki Paradyż w organizowany corocznie od 2007 r. Łódź Design Festival. I w zasadzie można byłoby tutaj wypowiedź zakończyć, gdyby nie kilka najciekawszych designersko-festiwalowych smaczków…
Zawiązanie współpracy pomiędzy ŁDF a Ceramiką Paradyż nastąpiło w czasie, w którym Festiwal był wydarzeniem lokalnych twórców, skupiające zaledwie kilka wystaw, które odwiedziło niewiele ponad 5000 osób. Dzisiaj ŁDF jest eventem o randze międzynarodowej, rokrocznie odwiedzanym przez ponad 45 tys. osób z całego świata. W tym roku Ceramika Paradyż obchodzi 12-tą rocznicę współpracy z łódzkim Festiwalem. Z tej okazji, warto poznać kilka designerskich ciekawostek niekonwencjonalnie łączących Łódź z Tomaszowem Mazowieckim.
Festival okiem Paradyża
Nie sposób opisać wszystkie edycje ŁDF z punktu widzenia głównego Mecenasa. Z pewnością warto jednak wspomnieć o kilku ostatnich edycjach, z perspektywy proponowanych przez Firmę projektów, które zyskały aprobatę publiczności.
make me!
To sztandarowy konkurs Festiwalu, który od początku króluje w jego harmonogramie. Skierowany został do projektantów, których prace są wyrazem nowego spojrzenia na otaczającą nas rzeczywistość. Laureaci w kolejnych edycjach konkursu otrzymywali nagrodę Paradyż Award w wysokości 20 000 zł, ufundowaną przez Ceramikę Paradyż. Ubiegłorocznym laureatem został Benno Brucksh. W tym roku wysokość nagrody znacznie wzrosła – do 50 000 zł! Podczas ubiegłorocznej edycji konkursu napłynęło aż 178 zgłoszeń z całego świata. Pokonkursową wystawę 18 najlepszych prac można było zwiedzać w trakcie trwania festiwalu. Jak zaznacza Tomasz Piechna, Kierownik Sekcji Komunikacji i Content Marketingu Ceramiki Paradyż – konkurs daje jego uczestnikom poczucie realnego wpływu na tworzenie nowego rozdziału w historii polskiego designu. A z każdą edycją rośnie świadomość i odwaga młodych twórców, spośród których wielu to obecnie właściciele prężnie działających firm, wyznaczających nową jakość projektowania.
Mozaikowy szach-mat!
Niekonwencjonalne możliwości wykorzystania płytek ceramicznych to stały element festiwalowej oferty Mecenasa. Trudno się dziwić – są mistrzami w swojej branży! Do tej pory odwiedzający mieli możliwość m.in. zagrać w najpopularniejsze gry przy użyciu płytek ceramicznych. Szachy? Warcaby? A może domino? Ponadto ze szklanych tafli stworzono wielkoformatowy obraz z nadrukowanym (za pomocą innowacyjnej metody druku cyfrowego) na szkle szympansem – symbolem VI edycji Festiwalu. Ponadto podczas jego trwania zaprezentowano wystawę 12 zdjęć łódzkich mozaik, skomponowanych przez braci Adama i Stefana Brajter.
Motyw mozaik oraz zadrukowanego szkła zdominował również VII edycję Festiwalu. Wówczas Firma przygotowała instalację projektów graficznych, nawiązujących do procesu projektowania, tworzenia i budowania, które umieszczone zostały na szklanych taflach. Niepowtarzalny efekt wizualny został uzyskany dzięki zastosowaniu motywów transparentnych oraz ażurów, ale również odpowiednio dobranemu oświetleniu. Przygotowano również warsztaty układania mozaiki ceramicznej. Natomiast w ramach „Ceramicznego laboratorium”, praktycy i teoretycy mogli do woli eksperymentować z płytkami. Taką możliwość mają również dzieci, które Mecenas corocznie zachęca do tworzenia własnych projektów przy wykorzystaniu mozaik.
Ciekawym projektem powstałym w ramach Festiwalu był „Little Interiors Design”. Podczas tej interaktywnej wystawy odwiedzający mogli wcielić się w rolę projektanta i własnymi rękoma zaangażować się w projekt wykonania wnętrza. Mając do dyspozycji miniaturowe płytki ceramiczne, akcesoria i meble tworzyli wnętrza w makietach domów. Dodatkowa atrakcja polegała na możliwości pokazania własnego projektu innym oraz zdobycia atrakcyjnych nagród. Inny dom przedstawili projektanci Ceramiki Paradyż w 2013 r. – Dom Iluzji. Poniżej wideorelacja z instalacji.
MeetBlogin
MeetBlogin to organizowana od 2012 r. przestrzeń dla blogerów zajmujących się tematyką wyposażenia wnętrz, którzy w sprzyjającej twórczości atmosferze podejmują tematy związane z praktyczną pracą projektantów, dzieląc się swoimi doświadczeniami i poszukując inspiracji. W 2016 r. zorganizowano warsztat „Złam kod wzoru 2.0”, którego uczestnicy mieli niepowtarzalną okazję zaprojektować dekoracje dla kolekcji płytek ściennych firmy Favaro.
Różowa awangarda
W 2017 roku Ceramika Paradyż zaprezentowała przewrotną, zarażająca dobrą energią wystawę pod hasłem OD.NOWA PARADYŻ, która zachęciła zwiedzających do rozwinięcia hasła tegorocznej edycji festiwalu i jednocześnie nakłoniła do nieskrępowanej zabawy… na różowym flamingu, pływającym w basenie z niebieskich kulek! To surrealistyczne wydanie, idealnie wpisało się w obchody stulecia polskiej awangardy!
Fot. i oprac. na podstawie:
materiały udostępnione przez Grupę Paradyż