DESA Design Days – aukcja i wystawa dla miłośników sztuki

Druga edycja DESA Design Days poświęcona została polskiemu wzornictwu i architekturze wnętrz. Goście mogli zwiedzać wystawę „Sztuka wnętrza”, na której pojawiły się unikatowe dzieła sztuki użytkowej.

O ile coraz częściej doceniamy i na szczęście także chronimy architekturę późnego modernizmu, o tyle wciąż z map naszych miast znikają powojenne wnętrza

Ocalić od zapomnienia architekturę wnętrz

– W ramach tej odsłony DESA Design Days skupiliśmy się na temacie architektury wnętrz. O ile coraz częściej doceniamy i na szczęście także chronimy architekturę późnego modernizmu, o tyle wciąż z map naszych miast znikają powojenne wnętrza. W ramach przebudów i modernizacji zniszczeniu ulegają często niezwykłej klasy realizacje wnętrzarskie, tworzone przez wybitnych projektantów i artystów. Takim obiektom poświęciliśmy część weekendowych wydarzeń. Na przedaukcyjną wystawę złożyły się m.in. elementy wyposażenia i wystroju powojennych wnętrz. Mogliśmy zobaczyć np. metaloplastyczne elementy wystroju autorstwa Tadeusza Siekluckiego z wnętrza Hotelu Silesia w Katowicach, krzesło z oryginalnego wyposażenia Sali Kongresowej czy meble dziecięce autorstwa Władysława Trojana z warszawskiego Domu Książki – mówi Cezary Lisowski z DESA Unicum, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury, poszukiwacz i kolekcjoner wytworów polskiego wzornictwa.

drewniane krzesło z plecionym siedziskiem na szarym podium

Jak podsumowują organizatorzy, obrót na aukcji wyniósł 368 042 zł. Najdrożej wylicytowanym obiektem okazał się Fryz z gwoździ autorstwa Tadeusza Siekluckiego. Zapłacono za niego ponad 47 tys. zł. Wykonany został z myślą o wnętrzu restauracji Hotelu Silesia w Katowicach, w której rozgrywała się akcja serialu „Rojst”. To unikatowa instalacja z około 1970 roku, powstała tylko w jednym egzemplarzu. Dzieło znalazło swoje miejsce w części kawiarnianej i stanowiło główną dekorację tego pomieszczenia. Kompozycja w ciągu dnia oświetlona była światłem przechodzącym przez świetliki w suficie, kąt padania światła zmieniał się więc w zależności od pory dnia. To z kolei powodowało ruchy cieni gwoździ. Obraz zdawał się pulsować, falować wraz z ruchem światła i cieni, co nadawało mu jeszcze bardziej plastycznego charakteru.

W ramach DESA Design Days można było wziąć udział również w prelekcjach przygotowanych przez specjalistów, oprowadzaniach kuratorskich, warsztatach rodzinnych oraz pokazach filmowych.

biało-czerwone elementy zastawy stołowej na tle ozdoby ściennej z tkaniny wzorzyste ceramiczne naczynia na tle odwiedzających ekspozycje

Oprac. na podst.:
mat. prasowe DESA Unicum
Fot.: Marcin Koniak i Marlena Talunas

Desa Design Days 2019

Czytaj więcej

Aktualności

wiklinowy fotel na fioletowym tle
Desa Design Days po raz drugi

II edycja wydarzenia została zaplanowana na ostatni weekend marca. Tym razem organizatorzy skupią się na związkach artystów z wzornictwem i projektowaniem wnętrz. Na wystawie „Sztuka wnętrza” pojawią się unikatowe dzieła sztuki użytkowej, a wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady i prelekcje.

DESA Unicum

Czytaj więcej

Aktualności

Magazif News #26
MAGAZIF NEWS #26

W tym odcinku MAGAZIF NEWS nie zabraknie wydarzeń – zdradzimy szczegóły programu rozpoczynającej się właśnie 15. edycji Łódź Design Festival, opowiemy o inicjatywie, która jednoczy sztukę i architekturę oraz o innych trwających akcjach. Przyjrzymy się też funkcjonalnym rozwiązaniom do domu.

Aktualności

dwa zielone klasyczne krzesła na drewnianych nogach
Kobiety mają głos: wystawa „Design. Sztuka Kobiet”

To ekspozycja poświęcona polskiemu designowi, tworzonemu wyłącznie przez kobiety. Wystawa „Design. Sztuka Kobiet” to przegląd blisko 200 najlepszych projektów rodzimych designerek ostatniego stulecia. Spotkamy wśród nich m.in. słynne krzesła: „Muszelkę” Teresy Kruszewskiej oraz „Pająka” Marii Chomentowskiej. Wystawę będzie można oglądać w DESA Unicum od 27 września.

sztuka we wnętrzach

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Mid-century modern we wnętrzach: styl z połowy wieku

Styl mid-century modern powstał tuż po wojnie, świecąc triumfy od lat 40. do 60.. Wnętrza urządzone w tym stylu były jasne i przestronne, materiały naturalne, a meble tak samo funkcjonalne jak obecnie. Do tego: proste i eleganckie, czego przykładem jest klasyk z lat 50., fotel Egg. Dziś – co oczywiste – czuć już w tamtych projektach oddech czasu. Czym jest styl mid-century modern w aranżacji wnętrz i jak wprowadzić go do własnego domu lub mieszkania?

Aktualności

album monet wyd. brosz
Malarstwo Światowe: Claude Monet – premiera filmu Wydawnictwa Bosz

Czym był impresjonizm oraz jak tworzył jego znany przedstawiciel – Claude Monet? Wspólnie z Lekturianką, Wydawnictwo Bosz stworzyło film o tym twórcy, który w przystępny sposób zaznajomi odbiorców ze sztuką. Premiera filmu już 5.08 o 17:00.

Aktualności

kilka oryginalnych eleganckich mebli na stoisku z napisem #loveOriginal
Pokochać oryginał – wystawa 100%LoveOriginal na ŁDF

„Nie kradnij, szanuj prawa autorskie, pokochaj oryginał“ – hasło to przyświeca twórcom wystawy, którą zobaczymy w przestrzeniach Centrum Festiwalowego ŁDF przy Tymienieckiego oraz w Manufakturze w Łodzi.

Aktualności

Festiwal Fotografii W ramach Sopotu 2021
Festiwal Fotografii W RAMACH SOPOTU rusza 3 września

Tegoroczna, 7. edycja festiwalu odbywa się pod hasłem DYSKOMFORT. Stało się ono motywem przewodnim łączącym projekty głównej części prezentowanych od 3 do 19 września wystaw.