Aktualny motyw: Barwy i odcienie we wnętrzach

MECENAS MOTYWU

DESA Design Days – aukcja i wystawa dla miłośników sztuki

Druga edycja DESA Design Days poświęcona została polskiemu wzornictwu i architekturze wnętrz. Goście mogli zwiedzać wystawę „Sztuka wnętrza”, na której pojawiły się unikatowe dzieła sztuki użytkowej.

O ile coraz częściej doceniamy i na szczęście także chronimy architekturę późnego modernizmu, o tyle wciąż z map naszych miast znikają powojenne wnętrza

Ocalić od zapomnienia architekturę wnętrz

– W ramach tej odsłony DESA Design Days skupiliśmy się na temacie architektury wnętrz. O ile coraz częściej doceniamy i na szczęście także chronimy architekturę późnego modernizmu, o tyle wciąż z map naszych miast znikają powojenne wnętrza. W ramach przebudów i modernizacji zniszczeniu ulegają często niezwykłej klasy realizacje wnętrzarskie, tworzone przez wybitnych projektantów i artystów. Takim obiektom poświęciliśmy część weekendowych wydarzeń. Na przedaukcyjną wystawę złożyły się m.in. elementy wyposażenia i wystroju powojennych wnętrz. Mogliśmy zobaczyć np. metaloplastyczne elementy wystroju autorstwa Tadeusza Siekluckiego z wnętrza Hotelu Silesia w Katowicach, krzesło z oryginalnego wyposażenia Sali Kongresowej czy meble dziecięce autorstwa Władysława Trojana z warszawskiego Domu Książki – mówi Cezary Lisowski z DESA Unicum, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury, poszukiwacz i kolekcjoner wytworów polskiego wzornictwa.

drewniane krzesło z plecionym siedziskiem na szarym podium

Jak podsumowują organizatorzy, obrót na aukcji wyniósł 368 042 zł. Najdrożej wylicytowanym obiektem okazał się Fryz z gwoździ autorstwa Tadeusza Siekluckiego. Zapłacono za niego ponad 47 tys. zł. Wykonany został z myślą o wnętrzu restauracji Hotelu Silesia w Katowicach, w której rozgrywała się akcja serialu „Rojst”. To unikatowa instalacja z około 1970 roku, powstała tylko w jednym egzemplarzu. Dzieło znalazło swoje miejsce w części kawiarnianej i stanowiło główną dekorację tego pomieszczenia. Kompozycja w ciągu dnia oświetlona była światłem przechodzącym przez świetliki w suficie, kąt padania światła zmieniał się więc w zależności od pory dnia. To z kolei powodowało ruchy cieni gwoździ. Obraz zdawał się pulsować, falować wraz z ruchem światła i cieni, co nadawało mu jeszcze bardziej plastycznego charakteru.

W ramach DESA Design Days można było wziąć udział również w prelekcjach przygotowanych przez specjalistów, oprowadzaniach kuratorskich, warsztatach rodzinnych oraz pokazach filmowych.

biało-czerwone elementy zastawy stołowej na tle ozdoby ściennej z tkaniny wzorzyste ceramiczne naczynia na tle odwiedzających ekspozycje

Oprac. na podst.:
mat. prasowe DESA Unicum
Fot.: Marcin Koniak i Marlena Talunas

Desa Design Days 2019

Czytaj więcej

Aktualności

wiklinowy fotel na fioletowym tle
Desa Design Days po raz drugi

II edycja wydarzenia została zaplanowana na ostatni weekend marca. Tym razem organizatorzy skupią się na związkach artystów z wzornictwem i projektowaniem wnętrz. Na wystawie „Sztuka wnętrza” pojawią się unikatowe dzieła sztuki użytkowej, a wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady i prelekcje.

DESA Unicum

Czytaj więcej

Aktualności

DZIEŁO RUBENSA W DESA UNICUM
Dzieło Rubensa wylicytowane za ponad 14 milionów złotych. To najdrożej sprzedane dzieło sztuki w Polsce!

„Portret Damy” Petera Paula Rubensa został sprzedany za 14,4 miliona złotych na aukcji „Sztuka dawna. XIX wiek, Modernizm, Międzywojnie” w DESA Unicum. Jest to najdrożej sprzedane dzieło sztuki w historii polskiego rynku. Wynik ten znacznie przebił poprzedni rekord domu aukcyjnego, należący do „Dwóch mężatek” Andrzeja Wróblewskiego, obrazu sprzedanego 30 listopada 2021 roku za 13,44 mln złotych. Całkowity obrót na aukcji wyniósł 26,9 miliona zł.

Aktualności

Portret damy Rubensa do zobaczenia w Warszawie
„Portret damy” Rubensa do zobaczenia w Warszawie tuż przed historyczną aukcją

17 lutego 2022 w domu aukcyjnym DESA UNICUM w Warszawie odbyła się konferencja prasowa, podczas której nie tylko usłyszeliśmy sporo o historii słynnego obrazu mistrza barokowego malarstwa, ale też pierwszy raz od lat 60. mogliśmy zobaczyć to dzieło na żywo. Przedpremierowo, bo 18 lutego rusza wystawa, w ramach której przez miesiąc, aż do oczekiwanej przez wszystkich aukcji (17 marca 2022), będzie można zobaczyć Portret damy z bliska.

sztuka we wnętrzach

Czytaj więcej

Wnętrza / aranżacje i projekty wnętrz

Jasny apartament w krakowskiej kamienicy
Jasny apartament w krakowskiej kamienicy

Ona – miłośniczka designu, on – zwolennik praktycznych rozwiązań. Oboje zachwycili się mieszkaniem na 3. piętrze krakowskiej kamienicy z widokiem na zieleń, położonej w centrum miasta. Aranżacją wnętrza zajęły się architektki z The Line Studio.

Wnętrza publiczne

Nowy projekt prof. Jana Sikory - Metamorfoza salonu fryzjerskiego
Odważny, ekspresyjny, wyrazisty. Salon fryzjerski w stolicy po metamorfozie

Warszawski salon fryzjerski Gaczorek przy ulicy Chmielnej 89 zyskał zupełnie nowe oblicze. Sztuka łączy się tu z surowym pięknem stylu loftowego. Prezentujemy efekty metamorfozy autorstwa pracowni SIKORA WNĘTRZA w obiektywie fotografika Toma Kurka.

Aktualności

Już za chwilę startuje wielkie Święto Architektury!
Plany na przyszłość. Startuje Święto Architektury

Plany na przyszłość | LAB to wystawa prezentująca Warszawę przyszłości – zbiór projektów architektów i architektek, które w najbliższym czasie zostaną zrealizowane w stolicy. Finisaż wystawy, nazwany Świętem Architektury pokaże, jakie ważne role biorą na siebie architekci tworząc otaczającą nas przestrzeń, kreując ją w często niełatwej rzeczywistości.

Aktualności

Jednostkowe wybory mają znaczenie - nowa wystawa EkoEksperymentarium
Jednostkowe wybory mają znaczenie – nowa wystawa EkoEksperymentarium

Czy odpowiednia segregacja, unikanie plastiku i niemarnowanie żywności w domach ma sens? Czy jednostkowe decyzje, podejmowane w czterech ścianach mają jakikolwiek wpływ na losy całej planety?