Aktualny motyw: Łazienki inspirowane modą

Logo Tubądzin

Mecenas motywu

DESA Design Days – aukcja i wystawa dla miłośników sztuki

Druga edycja DESA Design Days poświęcona została polskiemu wzornictwu i architekturze wnętrz. Goście mogli zwiedzać wystawę „Sztuka wnętrza”, na której pojawiły się unikatowe dzieła sztuki użytkowej.

O ile coraz częściej doceniamy i na szczęście także chronimy architekturę późnego modernizmu, o tyle wciąż z map naszych miast znikają powojenne wnętrza

Ocalić od zapomnienia architekturę wnętrz

– W ramach tej odsłony DESA Design Days skupiliśmy się na temacie architektury wnętrz. O ile coraz częściej doceniamy i na szczęście także chronimy architekturę późnego modernizmu, o tyle wciąż z map naszych miast znikają powojenne wnętrza. W ramach przebudów i modernizacji zniszczeniu ulegają często niezwykłej klasy realizacje wnętrzarskie, tworzone przez wybitnych projektantów i artystów. Takim obiektom poświęciliśmy część weekendowych wydarzeń. Na przedaukcyjną wystawę złożyły się m.in. elementy wyposażenia i wystroju powojennych wnętrz. Mogliśmy zobaczyć np. metaloplastyczne elementy wystroju autorstwa Tadeusza Siekluckiego z wnętrza Hotelu Silesia w Katowicach, krzesło z oryginalnego wyposażenia Sali Kongresowej czy meble dziecięce autorstwa Władysława Trojana z warszawskiego Domu Książki – mówi Cezary Lisowski z DESA Unicum, historyk sztuki, kurator wystaw i projektów artystycznych, animator kultury, poszukiwacz i kolekcjoner wytworów polskiego wzornictwa.

drewniane krzesło z plecionym siedziskiem na szarym podium

Jak podsumowują organizatorzy, obrót na aukcji wyniósł 368 042 zł. Najdrożej wylicytowanym obiektem okazał się Fryz z gwoździ autorstwa Tadeusza Siekluckiego. Zapłacono za niego ponad 47 tys. zł. Wykonany został z myślą o wnętrzu restauracji Hotelu Silesia w Katowicach, w której rozgrywała się akcja serialu „Rojst”. To unikatowa instalacja z około 1970 roku, powstała tylko w jednym egzemplarzu. Dzieło znalazło swoje miejsce w części kawiarnianej i stanowiło główną dekorację tego pomieszczenia. Kompozycja w ciągu dnia oświetlona była światłem przechodzącym przez świetliki w suficie, kąt padania światła zmieniał się więc w zależności od pory dnia. To z kolei powodowało ruchy cieni gwoździ. Obraz zdawał się pulsować, falować wraz z ruchem światła i cieni, co nadawało mu jeszcze bardziej plastycznego charakteru.

W ramach DESA Design Days można było wziąć udział również w prelekcjach przygotowanych przez specjalistów, oprowadzaniach kuratorskich, warsztatach rodzinnych oraz pokazach filmowych.

biało-czerwone elementy zastawy stołowej na tle ozdoby ściennej z tkaniny wzorzyste ceramiczne naczynia na tle odwiedzających ekspozycje

Oprac. na podst.:
mat. prasowe DESA Unicum
Fot.: Marcin Koniak i Marlena Talunas

Desa Design Days 2019

Czytaj więcej

Aktualności

wiklinowy fotel na fioletowym tle
Desa Design Days po raz drugi

II edycja wydarzenia została zaplanowana na ostatni weekend marca. Tym razem organizatorzy skupią się na związkach artystów z wzornictwem i projektowaniem wnętrz. Na wystawie „Sztuka wnętrza” pojawią się unikatowe dzieła sztuki użytkowej, a wydarzeniu towarzyszyć będą wykłady i prelekcje.

DESA Unicum

Czytaj więcej

sztuka

„Tłum III” Magdaleny Abakanowicz stał się najdroższym dziełem sztuki
Rekord w historii polskiego rynku sztuki: „Tłum III” Abakanowicz sprzedany za ponad 13 mln zł!

Na aukcji „Rzeźba i Formy Przestrzenne” w DESA Unicum padł rekord, który zapisał się w historii polskiego rynku sztuki. Składająca się z 50 obiektów instalacja „Tłum III” z 1989 roku Magdaleny Abakanowicz została sprzedana za 13,2 mln zł, stając się najdrożej sprzedanym dziełem sztuki w Polsce.

Aktualności

Desa Home sklep oferujący największy wybór sztuki oraz designu
Desa Home już działa. Oferuje wiele dzieł sztuki i designu

15 września swoją działalność rozpoczął sklep oferujący duży wybór sztuki oraz designu – DESA Home. Wyróżnikiem DESA Home jest możliwość zakupu online unikatowych obiektów, które dotąd były dostępne wyłącznie w ograniczonym zakresie w domach aukcyjnych oraz galeriach. Na nowych właścicieli czeka ponad 7000 obiektów.

sztuka we wnętrzach

Czytaj więcej

sztuka

Cykl rzeźb Jana Musiałowskiego "Struktury Energii"
„Struktury Energii” z odpadów. Nietypowa seria rzeźb Jana Musiałowskiego

Cosentino wraz z ToTuart – największą w Polsce galerią rzeźby i zaproszonym do projektu artystą – rzeźbiarzem Janem Musiałowskim, postanowili zwrócić uwagę na problem nadkonsumpcji i odkryć na nowo potencjał odpadów, prezentując rzeźby, powstałe z próbek Silestone.

Aktualności

Ceramika Tubądzin prezentuje trendy wnętrzarskie na 2022
Trendy 2022: eksplozja koloru, natura, różnorodność, rosnąca rola sztuki

Eksplozja koloru, różnorodność, natura w luksusowym wydaniu oraz mocne wejście sztuki do wnętrz to główne trendy 2022 według projektantów Ceramiki Tubądzin. Swoje przewidywania dotyczące najważniejszych tendencji wnętrzarskich przedstawili Dorota Koziara, Maciej Zień, Anna Skonka-Wojtysiak oraz Tomasz Smus. Gościem specjalnym wydarzenia był Wojciech Siudmak.

Aktualności

Kilkadziesiąt dzieł wybranych polskich artystów i designerów do obejrzenia na wystawie towarzyszącej 3. aukcji „Art & Design”
Kilkadziesiąt dzieł wybranych polskich artystów i designerów do obejrzenia na wystawie towarzyszącej 3. aukcji „Art & Design”

Kilkadziesiąt dzieł wybranych polskich artystów i designerów do obejrzenia na wystawie towarzyszącej 3. aukcji „Art & Design”

Aktualności

kilka oryginalnych eleganckich mebli na stoisku z napisem #loveOriginal
Pokochać oryginał – wystawa 100%LoveOriginal na ŁDF

„Nie kradnij, szanuj prawa autorskie, pokochaj oryginał“ – hasło to przyświeca twórcom wystawy, którą zobaczymy w przestrzeniach Centrum Festiwalowego ŁDF przy Tymienieckiego oraz w Manufakturze w Łodzi.