Dyskusje, wystawy, premiery meblowe – podsumowanie marcowych targów poznańskich
Prawie 22 tys. osób z 60 krajów wzięło udział w targach HOME DECOR, MEBLE POLSKA i ARENA DESIGN, które odbyły się 12–15 marca w Poznaniu. W 11 pawilonach o powierzchni 62 tys. m2 najnowsze kolekcje zaprezentowało ponad 450 firm z kilkunastu krajów.
Cztery targowe dni pełne były premier nowych produktów i marek, interesujących wykładów i paneli dyskusyjnych oraz ciekawych wystaw. Wszyscy, którzy profesjonalnie zajmują się wnętrzami, na HOME DECOR mieli okazję zobaczyć nowe kolekcje ozdób, oświetlenia, tekstyliów, ceramiki, szkła, akcesoriów kuchennych i łazienkowych oraz innych elementów dekoracyjnych. Podobnie jak w latach poprzednich poznańskim targom wnętrz towarzyszyły targi MEBLE POLSKA – największe w Europie Środkowej kontraktacje meblowe rokrocznie odwiedzane przez tysiące kupców meblowych z całego świata, oraz wydarzenie dedykowane szeroko rozumianemu wzornictwu przemysłowemu – ARENA DESIGN, w której aktywny udział wziął również MAGAZIF.
Trendy okiem blogerów
Jak podsumowują organizatorzy, sporym zainteresowaniem cieszyła się strefa trendów Bloggers Zone. To inicjatywa pięciu blogerek wnętrzarskich, projektantek wnętrz, które we współpracy z wystawcami przygotowały specjalną przestrzeń w ramach targów HOME DECOR. Wykorzystały one meble i dodatki z oferty wystawców, dzięki czemu powstała ciekawa przestrzeń, pełna inspiracji i pomysłów na urządzenie wnętrz. Ekspozycji Bloggers Zone towarzyszyły wykłady: „Dom zgodny z trendami, czyli jaki” Dagmary Jakubczak, „Popularne style wnętrzarskie za oceanem – czy przyjmą się w Polsce” Kasi Gal oraz „Kolor jako towar” Oli Munzar. Dagmara Jakubczak, autorka FORelements.pl, witryny poświęconej designowi w bardzo szerokim ujęciu – od wzornictwa po sztukę, przez wnętrza, architekturę, modę, fotografię – wystąpiła również na scenie Forum, gdzie wygłosiła interesującą prelekcję pod hasłem: „Trendy. Czy to wiedza tylko dla specjalistów i jak je interpretować na co dzień”.
Gościem targów HOME DECOR był także Maciej Zień, polski projektant mody, który w 2009 roku wkroczył w świat designu, pokazując, że moda może łączyć się z aranżacją wnętrz. Od tego czasu tworzy wnętrza szyte na miarę pod nazwą Zień Home, a jego projekty dowodzą, że elegancja idzie w parze z funkcjonalnością. Podczas targów jego prelekcja pod hasłem Moda wkracza do wnętrz” cieszyła się bardzo dużym zainteresowaniem uczestników.
Jak co roku w ramach targów MEBLE POLSKA ogłoszono laureatów konkursu Acanthus Aureus. Medale za najciekawsze stoiska przyznano firmom: Gala Collezione, Black Red White, Idźczak-Meble, Meble Wójcik, Fabryka Mebli FORTE, DIG-NET Lenart, Szynaka Meble, FAMEG, Fabryka Mebli Meblar, Poldem, Fabryka Mebli „BENIX” Kaczorowscy, WERSAL Fabryka Mebli Kaczorowscy, Fabryka Materacy JANPOL, Stolarstwo Usługi Meblowo-Budowlane Adrian Halupczok, IMS Sofa, Hubertus Design. Z kolei w ramach HOME DECOR wyróżniono: Fargotex, Bibtex-Pol, Nastex i Davis Poland.
Wykłady, panele, wystawy
11.edycja ARENA DESIGN odbyła się pod hasłem TransFormacje, manifestując tym samym zmiany w kontekście designu, a także samego wydarzenia. Pomysłodawczynią hasła oraz osobą odpowiedzialną za program była Maria Jeglińska – nowa dyrektorka kreatywna ARENY.
Program tegorocznej ARENA DESIGN pełen był spotkań ze specjalistami i nowymi nadziejami designu, wykładów specjalistów i tematycznych wystaw – m.in. Agaty Nowotny i Emilii Obrzut. W tym roku po raz pierwszy ogłoszono także Projektantów Roku – młodych, uzdolnionych i obiecujących przedstawicieli polskiego dizajnu. Wyróżnieni zostali Nikodem Szpunar, Michał Loba i Fenek Studio, którzy pokazali swoje najważniejsze projekty i opowiadali o tym, jak wypracować własną tożsamość i własne strategie obecności na rynku. Nie zabrakło także gali rozstrzygającej TOP DESIGN award – konkursu, który towarzyszy wszystkim edycjom ARENA DESIGN. Nagrody przyznano w 8. kategoriach: Przestrzeń domowa, Biuro, Kuchnia, Łazienka, Przestrzeń publiczna, Materiały i komponenty, Elektronika użytkowa oraz Motoryzacja i transport publiczny.
Program ARENA DESIGN 2019 to także spotkania z gwiazdami światowego dizajnu. Podczas panelu dyskusyjnego szwedzko-brytyjski duet Massproductions (Magnus Elebäck i Chris Martin) opowiadał o ścieżce dziesięcioletniej kariery, która rozwinęła się błyskawicznie wraz z premierą pierwszego produktu. Alexander Taylor, projektant i innowator, który dla marki Adidas wdrożył rewolucyjną technologię tkania obuwia zero waste, opowiadał o punktach zwrotnych w swojej karierze i codziennych aspektach pracy w gronie najlepszych dizajnerów i studiów projektowych na świecie. Młody berliński duet Geckeler Michels opowiedział zaś o ewolucji krzesła i czynnikach wpływających na wydłużony proces projektowania. Podczas wykładu David Geckeler i Frank Michels na podstawie doświadczeń związanych z ich własnym projektem omówili procesy poprzedzające narodziny finalnego produktu.
W bogatym programie znalazły się także panele tematyczne i dyskusje prowadzone przez partnerów, patronów medialnych i specjalnie zaproszonych gości. Wśród nich znalazł się również panel prowadzony przez redakcję MAGAZIF, a także redakcje VOGUE oraz PLN DESIGN.
ARENA DESIGN odbyła się pod hasłem TransFormacje, manifestując tym samym zmiany w kontekście designu
– Międzynarodowe Targi Poznańskie za dwa lata będą obchodziły setny jubileusz. Ta tradycja napawa dumą, ale też zobowiązuje. To nie tylko wiek tradycji, ale też wiek patrzenia w przyszłość i obserwacji teraźniejszości. Dzisiaj Polska jest 5. producentem i 4. eksporterem mebli na świecie z apetytem na dalsze sukcesy. Tym pilniej musimy śledzić nie tylko światowe rynki, ale też światowe trendy i zmiany towarzyszące wzornictwu. Stąd bierze się sukces ARENA DESIGN – podsumowuje Przemysław Trawa, prezes zarządu Grupy MTP.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe ARENA DESIGN, MTP, MAGAZIF, Gala Collezione