Do 25 czerwca będzie można oglądać wystawę Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023 w Oranżerii Pałacu w Wilanowie. Koniecznie przyjdźcie, jeśli chcecie poobcować ze sztuką z najwyższej półki – a może zdecydujecie się licytować jakieś dzieło?
Głośne dzieła sztuki w Oranżerii w Wilanowie
Czy równie mocno jak my kochacie sztukę we wnętrzach? Jeśli tak, przypominamy Wam, że do 25 czerwca trwa wystawa Wielkiej Aukcji Charytatywnej TOP CHARITY 2023, organizowanej przez Omenaa Foundation wraz z Corporate Connection. Wydarzenie odbywa się w przepięknych wnętrzach Oranżerii Pałacu w Wilanowie, a o aranżację wystawy zadbał wybitny scenograf Boris Kudlička. Nad wyborem i wysokim poziomem artystycznym dzieł sztuki czuwała rada artystyczna: Omenaa Mensah, Hanna Wróblewska, Iwona Büchner-Grzesiak, Kama Zboralska, Rafał Kamecki. Dzieła będą licytowane podczas Wielkiej Aukcji Charytatywnej, która odbędzie się 3 czerwca, ale część każdy z nas może już licytować przez internet. Dochód przeznaczony zostanie na działania wspierające edukację podopiecznych polskich domów dziecka, dzieci z Ukrainy oraz dzieci ulicy z Ghany.
Zgromadzone na wystawie dzieła są naprawdę niezwykłe, organizatorom udało się ściągnąć do Oranżerii chociażby robiące ogromne (dosłownie!) wrażenie rzeźby jednej z naszych najbardziej znanych na świecie artystek, Magdaleny Abakanowicz – jej Głowy strzegą wejścia do Oranżerii, a w środku można podziwiać również przeznaczoną na licytację rzeźbę z cyklu Portrety anonimowe. Ale chyba najgłośniejszą zdobyczą organizatorów (i z pewnością najczęściej fotografowaną przez odwiedzających) jest rzeźba Manolo Valdésa, inspirowana obrazem Diego Velázqueza Królowa Maria Anna z Austrii. Co ciekawe, dzieło zostało do nas sprowadzone na dwa lata, i po wystawie będzie „krążyło” po Oranżerii, prezentując się odwiedzającym w jej pięknej scenerii. Wrażenie robią także prace koreańskiego artysty Chun Kwang Younga oraz pochodzącego z Ghany Patricka Tagoe-Turksona. W podwojach Oranżerii znalazło się miejsce również dla takich artystów jak Maria Papa-Rostkowska, Igor Mitoraj, Xawery Wolski, Cyryl Zakrzewski, Angelika Markul czy Rafał Bujnowski.
Coś pięknego dla każdego miłośnika sztuki we wnętrzach
Oprócz oglądania na żywo wspomnianych dzieł, można się również zaangażować w licytację odbywającą się on-line. Każdy z Was może się stać posiadaczem niezwykłego dzieła, jakie na aukcję przez internet przeznaczyli następujący artyści: Julia Medyńska, Anna Zalewska, Łukasz Zbroja, Krzysztof Renes, Agnieszka Rowińska, Marcin Jasik, Patrick Tagoe-Turkson, Olga Mazur, Katarzyna Kukuła, Marek Bimer, Jerzy Baranowski.
Jak mówi Omenaa Mensah, założycielka i prezes Omenaa Foundation, wybór dzieł poprzedziły długie miesiące burzliwych dyskusji, motywacją organizatorów było bowiem to, aby zaprezentować tylko sztukę z najwyższej półki, a przy okazji wypromować ciekawych, zdolnych polskich artystów. Według nas zamierzenie to zostało spełnione z nawiązką – ale przekonajcie się sami, odwiedzając Oranżerię.
Manolo Valdés – rzeźba Reina Mariana
Magdalena Abakanowicz – rzeźba z cyklu Portrety anonimowe
Cyryl Zakrzewski – lampa Nexus i krzesło Flow
Nikola Vudrag – rzeźba Iron Maiden
Xawerego Wolskiego – rzeźba Ogniwa nieskończoności E
Łukasz Zbroja – rzeźba Autoportret
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Omenaa Foundation