Za nami szósta edycja konferencji Element Talks, która w tym roku była częścią European Design Festival. Jak było?
Element Talks: jaka była 6. edycja?
Hasłem przewodnim tegorocznej edycji, która odbywała się w dniach 8-9 czerwca, było PORTFOLIO IS DEAD, które stało się kluczem do namysłu nad zmieniającą się branżą. Odkrywano kulisy zawodu i rozmawiano o cechach projektanta przyszłości.Tegoroczna edycja odbyła się w ramach European Design Festival. Mimo tej zmiany na odwiedzających, jak co roku, czekały dwa dni wykładów, warsztatów i spotkań z projektantami: w tym roku w Element Talks udział wzięło 39 prelegentów i prelegentek z całego świata. Niedługo na stronie organizatorów pojawią się nagrania niektórych wykładów.
European Design Festival
European Design Festival organizowany jest od 13 lat, co roku w innym europejskim mieście, tym razem po raz pierwszy, wspólnymi siłami całego środowiska projektowego został zorganizowany w Warszawie. W telegraficznym skrócie podsumujmy wszystkie składowe festiwalu.
Otwarcie festiwalu odbyło się w Muzeum Plakatu w Wilanowie, gdzie na wernisaż wystawy „123 polskie plakaty, które warto znać”, zaprosił organizator – STGU. Zaprezentowano prace, które w znaczący sposób wpłynęły na rozwój komunikacji wizualnej w Polsce i na świecie. Następnie otwarcie przeniosło się do pięknego ogrodu należącego do muzeum.
W trakcie festiwalu dla odwiedzających otworzyły się jeszcze inne, liczne wystawy poświęcone współczesnemu projektowaniu w Polsce:
- Print Control – najlepsze polskie publikacje z 2018 roku, które wyróżniają się opracowaniem graficznym, rozwiązaniami drukarskimi i introligatorskimi. Wśród 150 publikacji znalazły się książki artystyczne, photobooki, ziny, albumy oraz publikacje wydane przez instytucje kultury i galerie sztuki. Wyboru prac na wystawę dokonała Magdalena Heliasz, autorka rocznika.
- Poster Rex – plakaty wykonane techniką sitodruku przez artystów z całego świataPostreet poster plakaty zabrane, oderwane, wycięte z ulicy
- Graduation Projects 2018 – Międzynarodowy Przegląd Najlepszych Projektów Dyplomowych absolwentów kierunków projektowych z Czech, Polski, Słowacji i Węgier.
- Karol Śliwka: Polskie projekty. Polscy projektanci – to monograficzna wystawa dorobku twórczego jednego z najwybitniejszych polskich projektantów grafiki, którego prace przez dziesięciolecia kształtowały i nadal kształtują kulturę wizualną polskiej codzienności.
- Title goes here – wystawa będąca przeglądem krojów, które zostały stworzone przez projektantów związanych z warszawską ASP. Mieliśmy okazję poznać prace młodego pokolenia twórców, którzy w ostatnich kilku latach zmienili oblicze polskiej sceny projektowania krojów pisma.
Poza tym, zorganizowano spacery graficzne, podczas których uczestnicy mogli zajrzeć do warszawskich studiów projektowych. Wśród nich znalazły się: Foxrabbit, Zespół Wespół, Podpunkt, Superskrypt, Huncwot, Studio22, Pan Generator, Type2, Mamastudio i Ethworks.
W ramach festiwalu odbyło się też 39 praktycznych warsztatów, dzięki którym uczestnicy mogli zapoznać się bliżej z bardzo różnymi aspektami projektowania i nabyć nowe umiejętności. Spotkania dotyczyły szerokiego spektrum zagadnień w tym liternictwa i kaligrafii, projektowania szyldów, set designu i fotografii, kreatywnego kodowania, rozwiązywania konfliktów i współpracy z biznesem.
Festiwalowy weekend przebiegł bardzo intensywnie. Wiele osób zaczęło go na śniadaniach projektowych w Barze Studio. Stamtąd kilka kroków do Pałacu Kultury, w którym można było nie tylko odwiedzić 4 wystawy, ale też kupić różne ilustracje i plakaty. A to za sprawą Targów (poli)graficznych Nacisk, które swoją wrocławską ideę przeniosły na warszawskie podwórko. Targi gościły zdolnych ilustratorów, grafików i projektantów. Można było obejrzeć i kupić prace zarówno szeroko znanych nazwisk, jak i wschodzących gwiazd.
W sobotni wieczór przestrzeń Nowego Teatru podczas gali European Design Awards ugościła 400 najlepszych projektantów graficznych z całej Europy. Wydarzenie wieńczyło konkurs, którego celem jest promocja i prezentacja najlepszych przykładów europejskiego projektowania graficznego od webu aż po print. W skład jury wchodzą przedstawiciele mediów projektowych (redaktorzy, wydawcy i dziennikarze) z całej Europy, co zapewnia obiektywny i bezstronny wybór projektów.
Ilość atrakcji przygotowana w tym roku sprawia, że jesteśmy niezwykle ciekawi, co czeka nas w kolejnej edycji.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Element Talks, European Design Festival