European Product Design Award 2019 – znamy nagrodzone prace

European Product Design Award to prestiżowa nagroda dla utalentowanych projektantów i zespołów projektowych, których celem jest ułatwienie nam codziennego życia, dzięki praktycznym rozwiązaniom w designerskiej oprawie.

Podstawowym celem konkursu jest nagradzanie strategicznego myślenia i wyobraźni uczestników, która przyczynia się do stworzenia innowacyjnych produktów. Grupa Farmani stworzyła wydarzenie, aby promować twórców i podkreślić dynamiczny rozwój międzynarodowego wzornictwa. W konkursie EDPA może wziąć udział każdy, kto ukończył 18 lat. Prace konkursowe można składać jako projekty koncepcyjne, będące w toku lub jako ukończone już projekty. Jedynym ograniczeniem jest czas: żaden z  prezentowanych projektów nie może mieć więcej niż 5 lat. Ocena nadesłanych prac opiera się na różnych kryteriach, które są stale dostosowywane do nowych wymagań technicznych, społecznych, ekonomicznych i ekologicznych. Wszystkie projekty są oceniane losowo i anonimowo, aby zagwarantować bezstronność jury. Kryteria oceny obejmują: innowacyjność, estetykę, funkcjonalność, ergonomię produktu, jakość, cel, emocjonalność, korzyści i potencjalny wpływ na środowisko.

Projektant roku – konkurencja dla profesjonalistów

Laureat otrzymuje trofeum EPDA (European Product Design Award) oraz kopię Annual Book of Product Designs, dystrybuowanej na całym świecie. Ponadto, zwycięski projekt przez cały rok jest promowany w biuletynie profesjonalistów z branży projektowej i wśród potencjalnych klientów.

Debiutujący projektant roku – konkurencja dla studentów

Nagroda przyznawana jest osobie, która wykazała się pomysłowością w sztuce projektowej. Zwycięzca może liczyć na publikację swojej pracy w EPDA, promocję w biuletynie oraz rozgłos wynikający z obecności na stronie internetowej European Product Design Awards. Otrzymuje również certyfikat.

Wszyscy zwycięzcy podkategorii, oprócz międzynarodowej reklamy, dostają certyfikaty i spersonalizowany komunikat prasowy do wykorzystania w celach promocyjnych. Ich wizerunki pojawią się na stronie EPDA w galerii zwycięzców oraz w biuletynach wysyłanych do profesjonalistów z branży projektowej.

Laureaci European Design Award 2019

Kto wygrał w tym roku? Pierwszy ze zwycięskich projektów to współczesna kuchnia minimalistyczna, inspirowana klasyczną kuchnią rzemieślniczą. Główni projektanci – Jeppe Christensen i Michael Andersen – przy współpracy z firmą Reform i Grupą Lendager, wykonali projekt zrównoważonej kuchni, wykonanej z wykorzystaniem drewna z recyklingu, które pochodzi od międzynarodowego producenta podłóg Dinesen. Minimalistyczna konstrukcja litego drewna pasuje do sprzętu kuchennego IKEA, przez co jest jeszcze bardziej uniwersalna i łatwa w urządzeniu.

nowoczesna drewniana szafka kuchenna w białej przestrzeni loftu nagrodzona w European Product Design Award 2019

nowoczesna drewniana szafka kuchenna z osadzonym czarnym małym zlewem i baterią nagrodzona w European Product Design Award 2019

stos jasnych desek

Kolejnym nagrodzonym projektem, wykonanym przez studentkę Uniwersytetu Limerick, Ciarę Crawford, jest system wózków inwalidzkich Row 1-Airport. Jak mówi sama autorka: – W dalszym ciągu brakuje w samolotach miejsc dla osób o ograniczonej sprawności ruchowej. Większość podobnych projektów koncentruje się na zmniejszaniu siedzeń, ograniczając tym samym wolną przestrzeń i swobodę pasażerów. Zaprojektowałam fotel, który umożliwia niepełnosprawnym pasażerom łatwe przebycie drogi od stanowiska odprawy na lotnisku do miejsca na pokładzie. Miałam nadzieję, że staną się oni w ten sposób niezależni.

nowoczesny projekt wózka adaptującego się do fotela w samolocie Row 1-Airport nagrodzony w European Product Design Award 2019

projekt nowoczesnego wózka adaptującego się do fotela w samolocie Row 1-Airport nagrodzony w European Product Design Award 2019

Co myślicie o nagrodzonych projektach?

Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe European Design Awards 2019

Oceń ten artykuł

How useful was this post?

Click on a star to rate it!

0 / 5. 0

No votes so far! Be the first to rate this post.

Redakcja MAGAZIF

Artykuły redakcji portalu MAGAZIF.com

Reklama
Reklama
Reklama
Reklama