Nowa kolekcja zostanie zaprezentowana podczas wystawy „Furniture of Disorder” na Salone del Mobile w Mediolanie. Nie zabraknie premier!
NUCLEUS. Coś więcej niż lustro
Serce wystawy to nowa instalacja artystyczna Oskara Zięty, czyli imponujących rozmiarów wieloelementowe lustro NUCLEUS. Ten łamiący stereotypy typowego lustra obiekt został wykonany z wielu elementów z polerowanej na lustrzany połysk stali nierdzewnej, pokrytych specjalną farbą, tworzącą na ich powierzchni gradientową kompozycję barw o wyjątkowej głębi i niespotykanych odbiciach. Smukłe przejścia pomiędzy kolorem szmaragdowym a szafirowym dają oglądającym intensywne doznania wizualne, sprawiając wrażenie zakrzywiania rzeczywistości. Zmiana punktu obserwacji zmienia sposób, w jaki odbiorca widzi kolory. Obiekt ten stanowi absolutną dominantę i centralny punkt przestrzeni. Monumentalny charakter, siła i energia drzemiąca w formie budzi emocje i wypełnia pomieszczenie.

Nowe kolory kolekcji Gradient
Podczas Milan Design Week odbędzie się premiera nowej kolorystycznej linii kolekcji Gradient. Nowe wykończenie łączy wyjątkowe zestawienie kolorów, które będą zdobić RONDO Gradient. Powierzchnia tego okrągłego lustra została wypolerowana i pokryta zaawansowaną technologicznie powłoką. Nowe lustro RONDO Gradient zostanie zaprezentowane w zestawieniu z monolityczną konsolą G-CONSOLE pokrytą farbą w kolorze ściany.

Nowe formy i lustra inspirowane diamentami
CRYSTALS to seria lustrzanych obiektów łączących geometryczne kształty z gładkimi, miękkimi przejściami nadmuchiwanych form metalowych. Polerowane powierzchnie zakrzywiają światło, tworząc grę odbić i cieni. Nowe formy luster CRYSTALS zostaną zaprezentowane jako wieloelementowa instalacja ścienna. Zakrzywione lustrzane powierzchnie pozwalają zatracić się w odbiciach.


Stół CRYSTALS
Stół CRYSTALS to zupełnie nowa koncepcja i ewolucja serii obiektów inspirowanych diamentami. Wewnętrzna część podstawy stołu CRYSTALS o lustrzanych powierzchniach tworzy kalejdoskop zakrzywiający rzeczywistość. W ten sposób ludzie spoglądający do środka doświadczają barwnego złudzenia optycznego. Przejrzysty blat odsłania kształty parametrycznie zaprojektowanej podstawy, aby ukazać czystość formy.

Nowe formy: Tafla XL
Kolekcja luster TAFLA skrywa w sobie najróżniejsze kształty. Ten nowy prezentuje geometryczną prostotę i szacunek dla proporcji. Smukła i wysoka forma lustra pozwala na zastosowanie go w najbardziej wymagających wnętrzach, zarówno solo, jak i w zestawie, pozwalając wspaniale wypełnić przestrzeń. Odbicia na powierzchni polerowanej stali tworzą zupełnie nową rzeczywistość.
Technologia FiDU wydobywa prawdziwe oblicze stali i tworzy obiekty o wyjątkowych kształtach. Nazwa kolekcji odnosi się do tafli wody, która służyła ludziom jako jedna z pierwszych powierzchni do przeglądania się. Spojrzenie w lustra TAFLA jest jak podróż w przeszłość przy jednoczesnym doświadczaniu innowacyjnych rozwiązań przyszłości. Design i sztuka idą tu w parze z technologią.

Ukryte piękno metalu
Koloryzacja termiczna to rzadko używana technologia, wykorzystywana przez Oskara Ziętę do barwienia stali. Głęboki i intrygujący kolor uzyskiwany jest dzięki użyciu wysokiej temperatury. W zależności od rodzaju metalu, ciśnienia i składu gazu wykorzystywanego do wygrzewania, powierzchnia może uzyskać subtelny kolor złota – Flamed Gold bądź głęboki granatowy odcień – Cosmic Blue.


Procesowe podejście do materiału pozwala wydobyć z niego nie tylko wytrzymałość i formę, ale także zaskakujące piękno metalu, otrzymane bez użycia chemicznych odczynników czy farb. To podejście sprawia, że cały proces powstawania obiektów jest niezwykle ekologiczny: od materiało- i energooszczędnego procesu produkcji, poprzez niewielką ilość w pełni przetwarzalnych odpadów, aż po nieszkodliwy dla środowiska proces koloryzacji.
Zaprezentowany na wystawie stół G-TABLE Ancient w kolorze Cosmic Blue zostanie zwieńczony blatem z Czarnego Dębu. Ta wyjątkowa i rodzima odmiana drewna ukryta była na dnie polskich rzek i jezior przez tysiące lat. Teraz jest ona wydobywana i przeobrażona przez firmę LUPUS 73 w wyjątkowy materiał, który będzie stanowił zwieńczenie prezentowanego stołu.

Koniec masowej produkcji. Pora na mass customization
Od momentu stworzenia pierwszych obiektów w technologii FiDU, Oskar Zięta wykorzystuje architektoniczne narzędzia do projektowania parametrycznego w generowaniu optymalnych form obiektów. W ten sposób powstają stoły G-TABLE, seria bionicznie ukształtowanych obiektów dostosowanych do indywidualnych potrzeb i wymagań klienta. Każdy stół jest „szyty na miarę” i tworzony razem z klientem, aby dopasować go do docelowej przestrzeni oraz sprostać najbardziej wymagającym wnętrzom.
Podstawa G-Table składa się z parabolicznych form. Wykonana w technologii FiDU, przywodzi na myśl roślinne pnącza lub korzenie drzew. Natura symbolizuje dla nas ciągłą zmienność i wypływającą z niej harmonię. Różnorodna struktura G-TABLE nawiązuje zarówno do naturalnych form, jak i procesów.

Więcej Zięty podczas Milan Design Week
Jeśli autorska wystawa to dla Was mało, mamy coś jeszcze. Na nadchodzący tydzień designu Oskar Zięta stworzy pop-upową instalację na wystawę CHROMATIC dla firmy JUNG. Łącząc architekturę, światła i lustra Zięty, stworzą artystyczny eksperyment przestrzenny w salach szkoły baletowej w sercu Brery, mediolańskiej dzielnicy designu.
Prace Oskara Zięty zostaną zaprezentowane także na stoisku słynnego włoskiego producenta mebli Cierre Inbotitti, który doda do swojej wystawy obiekty takie jak lustra RONDO Gradient i lustra CRYSTALS na Salone del Mobile – wszystko to na hali 7, stoisko H24H30.
Wystawę „Furniture of Disorder” na Salone del Mobile można zobaczyć w hali 6 na stoisku E33.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe zietaprozessdesign