Inwazja na Ukrainę prowadzi do zniszczenia dziedzictwa kulturowego i architektury
Konserwatorzy zabytków z grupy Docomomo i z UNESCO wyrażają zaniepokojenie zniszczeniem zabytków w Ukrainie po inwazji Rosji. - To nie tylko katastrofa humanitarna, nie tylko zbrodnia wojenna, ale także barbarzyńskie niszczenie dziedzictwa architektonicznego ukraińskich miast, naszej pamięci i kultury.
W poście pisanym z Charkowa, anonimowy członek międzynarodowej grupy konserwatorskiej Docomomo wyjaśnił, w jaki sposób budynki miasta były niszczone podczas okupacji miasta przez wojska rosyjskie.
– To nie tylko katastrofa humanitarna, nie tylko zbrodnia wojenna, ale także barbarzyńskie niszczenie dziedzictwa architektonicznego ukraińskich miast, naszej pamięci i kultury – napisał jeden z członków Docomomo – Co najmniej 30 wpisanych na listę zabytków zostało zniszczonych lub poważnie uszkodzonych.
Miasto we wschodniej Ukrainie zostało mocno zbombardowane przez wojska rosyjskie, a budynki, w tym opera, sala koncertowa i biura rządowe, podobno zostały trafione pociskami. W odpowiedzi na inwazję ze strony Rosji, prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski powiedział, że ataki są zbrodniami wojennymi.
Niszczone lub zagrożone są budynki o wielu stylach architektonicznych, w tym konstruktywistyczny kompleks Derżprom. – Charków nazywano stolicą ukraińskiego konstruktywizmu. To tutaj (znajdują się) najlepsze obiekty międzywojennego modernizmu – napisano w poście – Na przykład słynny Derżprom. Ale oprócz tego w mieście znajduje się wiele obiektów o znaczeniu lokalnym i narodowym, pochodzących z innych okresów historycznych.
UNESCO, czyli organizacja wyspecjalizowana ONZ, której podstawowym celem jest wspieranie współpracy międzynarodowej w dziedzinie kultury, sztuki i nauki, a także wzbudzanie szacunku dla praw człowieka, bez względu na kolor skóry, status społeczny i religię także wyraziła swoje zaniepokojenie zniszczeniem Charkowa, który jest Kreatywnym Miastem UNESCO dla Muzyki.
W momencie, w którym Rosja zaatakowała Ukrainę 24 lutego, UNESCO zażądało „natychmiastowego zaprzestania ataków na obiekty cywilne, takie jak szkoły, uniwersytety, miejsca pamięci, infrastrukturę kulturalną i komunikacyjną”.
Świat designu solidaryzuje się z Ukrainą – a solidarność tę demonstruje wielu architektów, projektantów i organizacji kulturalnych. Projektanci stworzyli ilustracje, aby pokazać solidarność z krajem.
W odpowiedzi na inwazję ze strony Rosji, wiele dużych biur architektonicznych, w tym brytyjskie pracownie Zaha Hadid Architects i Foster + Partners oraz holenderskie studio MVRDV, wycofało się z realizacji projektów w Rosji.
Fot.: Pexels i oprac. na podst.: Dezeen, Docomomo