Kolektyw SzeptSzum startuje z nowym projektem społecznym, którego celem jest zwrócenie uwagi na rzeczy, które są przeniesieniem do sentymentalnej przeszłości, oraz preludium do przyszłości – świadomego konsumpcjonizmu w duchu zrównoważonego rozwoju! Wzięły w nim udział osoby znane w branży kreatywnej.
O projekcie
Od lat otaczamy się rzeczami, żyjemy w świecie, w którym większość z nas poddaje się idei, że mieć znaczy być. Gromadzimy więcej i więcej bezwartościowych rzeczy, pozbawionych dla nas sensu. Są puste, nieme dla naszej egzystencji, kiedy znikają, gubią się w codzienności – nie odczuwamy straty. Ale są też rzeczy, które są nacechowane emocjami, przekazywane z pokolenia na pokolenie, talizmany naszego życia – te zostawiamy przy sobie, bo stanowią o bogactwie naszej duszy. Są nośnikiem emocji, wspomnień, wiedzy i doświadczeń. Projekt „już wszystko mam” jest dokładnie o takich rzeczach. Pokazuje nam, że zamiast konsumować więcej i więcej, warto zwrócić uwagę na to, co już mamy.
– Celem akcji jest zwrócenie uwagi na rzeczy wypełnione emocjami, wspomnieniami, naprawdę dla nas ważne. Chcemy zwrócić uwagę na kwestie związane z nadmiernym konsumpcjonizmem, ale też pokazać, że warto świadomie podejmować decyzje zakupowe, tak aby rzeczy, które kupujemy mogły z nami pozostać na dłużej, bo tylko te rzeczy, które towarzyszą nam przez dłuższy czas budują z nami więź i z nimi najtrudniej nam się rozstać. Z jednej strony to apel, abyśmy rozejrzeli się dookoła siebie i przyjrzeli się rzeczom, które już mamy, które zabierają nas w sentymentalną podróż, z drugiej to podróż do przyszłości, którą chcemy widzieć, droga do ochrony naszej planety – mówią organizatorki z SzeptSzum.
Są też rzeczy, które są nacechowane emocjami – niczym talizmany naszego życia – te zostawiamy przy sobie, bo stanowią o bogactwie naszej duszy.
Pomysł, który kiełkuje – idea, która w nas tkwi
Pomysł wyszedł od Anny, która była pod wielkim wpływem książki Marcina Wichy „Rzeczy, których nie wyrzuciłem”, relacji między przedmiotami i człowiekiem. Podczas wspólnych rozmów „o rzeczach” – w kontekście filozoficznym i psychologicznym, ale również ekologicznym dziewczyny z SzeptSzum postanowiły stworzyć projekt, który pokaże to, co już mamy, to na czym, nam najbardziej zależy w kontekście przedmiotów, które nas otaczają. Jako Szeptszum chcą podejmować dyskurs i uświadamiać innych o problemach związanych z ekologią, ale robić to inaczej, skupiać się na pozytywnych emocjach, budując nową przyszłość. – Jesteśmy z tych osób, które ponad rzeczy, cenią sobie spotkanie z drugim człowiekiem i poznawanie świata, ale nie oszukujmy się, że wszyscy kupujemy, mniej lub bardziej świadomie, i chodzi właśnie o to, aby tego „bardziej świadomie” było więcej– mówią – Razem doszłyśmy do wniosku, że warto podejść do kwestii nadmiernej konsumpcji od nieco innej strony, tej pozytywnej, wypełnionej emocjami, ludzką historią i nadzieją.
Udział w akcji
– Do projektu zaprosiliśmy głównie osoby z grona naszych znajomych. Jesteśmy zaskoczone, z jakim wielkim zainteresowaniem spotkała się nasza inicjatywa. To ciekawe, bo wiele z osób pisało do nas, że dzięki temu mogli wrócić do starych wspomnień na nowo, ale też spojrzeć na rzeczy, które ich otaczają w zupełnie innym kontekście, docenić to co jest – mówią organizatorki. Do akcji przyłączyli się między innymi: Michał Słodowy – muzyk, członek zespołu Kamp; Grzegorz Layer – architekt; Oscar Grąbczewski- architekt; Eliza Sobczuk (pokoleniezerowaste); Marcin Szczelina – krytyk i kurator architektury; Bartek Barczyk- fotograf; Kev Fox – muzyk; Krystyna Łuczak-Surówka – historyk i krytyk designu, doktor nauk humanistycznych; Agata Twardoch – architekt, Maciej Szupica – reżyser, producent, polski artysta video, grafik; Dominika Zielińska – architekt, propagatorka postawy less waste, Dorota Dejneka – lingwistka, ekspert religii wschodu; Martynika Kośnica- aktorka , Filip Weymann – CEO & Founder w: Vinylgate Recordstore, znany jako dj Feelaz, krytyk muzyki elektronicznej; Aleksandra Kisiel – szefowa działu Uroda WP.pl; Patryk Szwichtenberg – aktor, Katarzyna Księżopolska – redaktor naczelna MAGAZIF.com, Marta Malikowska – aktorka; Ewelina Ulanicka – ekspert ds. zrównoważonego budownictwa; Barbara Sołtysińska, założycielka i właścicielka IndaHash i inni.
Na zdjęciu zobaczycie „rzeczy ważne” w życiu osób, które zaangażowały się w projekt. A na Facebooku i Instagramie, będzie można sprawdzić, czyje rzeczy do kogo należą, i jaka historia się za nimi kryje. Jednocześnie nadal można przesłać do kolektywu własnych zdjęć, oznaczać swoje historie za pomocą tagu #juzwszytkomam, ponieważ to dopiero początek historii, a w planach SzeptSzum ma być może nie tylko publikację, ale kto wie – może i wystawę.
Aby przekonać się do kogo należą wspomnienia zamknięte w rzeczach, warto odwiedzić Facebook lub Instagram Szeptszum:
https://www.instagram.com/szeptszum/ oraz https://www.facebook.com/szeptszum.
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe SzeptSzum