Ogłoszono wyniki konkursu architektonicznego „MINImum powierzchni, MAXImum funkcjonalności”, współorganizowanego przez Ceramikę Paradyż. Zwycięski projekt pt. „Minimalistyczny loft z grafiką” zostanie zrealizowany jeszcze w tym roku.
Konkurs „MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności” zorganizowano w odpowiedzi na raport „Mieszkania przyszłości. Czynniki zmian i trendy 2018”. Analiza rynku przeprowadzona przez Infuture Hatalska Foresight Institute pozwoliła przewidzieć sposób projektowania miejskich mieszkań w niedalekiej perspektywie czasowej. Okazało się, że najbardziej pożądane będą – już teraz popularne – niewielkie, kompaktowe mieszkania. Aby wesprzeć innowacyjne pomysły architektów w tym obszarze, zorganizowano konkurs „MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności”, w którym architektom wnętrz postawiono wyzwanie – zaprojektować wnętrze 25-metrowego mieszkania z antresolą.
„Minimalistyczny loft z grafiką” wygrywa
Zwycięskim projektem, nagrodzonym nagrodą w wysokości 10 tys. zł ogłoszono koncept Piotra Skorupskiego ze Studia Architektury, który najlepiej, zdaniem jury, oddał zamysł konkursu. Udało mu się zaprojektować kameralną przestrzeń wyróżniającą się nie tylko pod względem estetycznym, ale też funkcjonalnym. W zależności od potrzeb, można ją dowolnie przearanżować.
– Jesteśmy pod ogromnym wrażeniem pomysłowości, jaką wykazali się uczestnicy konkursu. Cieszymy się, że jako współorganizator mogliśmy zainspirować twórców do funkcjonalnych projektów. W zwycięskiej koncepcji wykorzystano geometryczne, czarno-białe płytki z kolekcji Modern, która idealnie wpisuje się w zwycięski projekt, ponieważ wyróżnia się on nowoczesnym charakterem oraz odpowiada na wyzwania, jakie stoją przed mieszkaniami przyszłości. Ważne jest, aby nawet na małej przestrzeni zmieścić wszystkie potrzebne funkcje, a we wnętrzu urzeczywistnić swój własny styl – mówi Tomasz Popielawski, rzecznik prasowy Ceramiki Paradyż.
Realizacja zwycięskiego projektu
Projekt „Minimalistycznego loftu z grafiką” zostanie zrealizowany w czwartym kwartale 2019 roku, a 11 grudnia 2019 roku odbędzie się dzień otwarty, podczas którego będzie można zobaczyć gotowe mikromieszkanie w inwestycji Minimaxy we Wrocławiu.
Drugie miejsce, za pracę „Podstawa do zamieszkania”, zajął Kuba Krysiak, który otrzymał przenośny komputer Wacom MobileStudio Pro. Jury dodatkowo spośród nadesłanych zgłoszeń wyróżniło 11 projektów. Wizualizacje prezentujące zarówno zwycięski, jak i pozostałe wyróżnione koncepcje można zobaczyć już teraz na stronie konkursu.
W gęsto zabudowanych metropoliach często świadomie decydujemy się na mniejsze mieszkania
Projekty odpowiadają potrzebom
Warto dodać, że trend budowania mikroapartamentów w miastach wynika bezpośrednio ze stylu życia ich mieszkańców. Żyjemy coraz bardziej dynamicznie, a większość czasu spędzamy poza domem. W gęsto zabudowanych metropoliach często świadomie decydujemy się na mniejsze mieszkania, które możliwie najpełniej odpowiedzą na nasze potrzeby. Rozwiązaniem na wyzwania współczesności są właśnie mikromieszkania: te sprawdzają się zarówno w przypadku singli, jak i par. Konkurs „MINImum powierzchni MAXImum funkcjonalności” udowodnił, że nawet z tak niewielkiej przestrzeni można stworzyć ciekawe i funkcjonalne wnętrze.
MAGAZIF był patronem medialnym konkursu. Nagrodzonym i wyróżnionym serdecznie gratulujemy!
Fot. i oprac. na podst.:
mat. prasowe Homebook, Ceramika Paradyż