Statuetki Lubelski Wzór 2018 dla wyróżniających się projektantów i przedsiębiorców z Lubelszczyzny, powędrowały w tej edycji do drukarni Petit oraz Kolektywu Kilku.com. Organizatorzy zdecydowali się przyznać również nagrodę specjalną dla Bartłomieja Pniewskiego za 50-lecie pracy twórczej. Konferencja odbyła się po raz czwarty.
Lubelski Wzór to wydarzenie łączące branżę kreatywną z biznesem. Idee, które przyświecają organizatorowi, Lubelskiej Fundacji Designu LuCreate, to integracja środowisk, edukacja i promocja dobrych praktyk w obszarze realizacji wspólnych przedsięwzięć i podnoszenia konkurencyjności lubelskich przedsiębiorstw.
–Projekty nie powstają w próżni, ale są wynikiem owocnej współpracy projektanta i firmy. Tylko wzajemne zrozumienie, sumienna praca oraz obopólna chęć stworzenia czegoś wyjątkowego sprawia, że z powodzeniem udaje się zaprojektować i wdrożyć projekty na wysokim poziomie. Statuetka Lubelski Wzór nagradza właśnie takie wzorcowe przykłady współpracy przedsiębiorstw z branżą kreatywną – mówi Mateusz Kunkiewicz, prezes Fundacji Rozwoju Designu LuCreate.
W tym roku nagrodzono drukarnię Petit oraz Kolektyw Kilku.com, którzy podjęli wspólne działanie w zakresie projektowania wydawniczego. Kilku.com to zespół projektowy, zajmujący się projektowaniem książkowym, a także tworzeniem animacji, scenografii, mappingów oraz identyfikacją wizualną. Petit to zaś drukarnia z ponad 20-letnim doświadczeniem, specjalizująca się w druku książek. Dzięki nowoczesnej technologii i świetnie wykwalifikowanemu zespołowi pracowników jest w stanie sprostać oczekiwaniom projektantów i zrealizować nawet najbardziej niestandardowe i śmiałe projekty.
Podczas wydarzenia projektanci i przedsiębiorcy mieli okazję wziąć udział w bezpłatnych panelach dyskusyjnych, prelekcjach i warsztatach. Tematyka spotkania oscylowała wokół zagadnień takich jak: projektowanie i zmiany w branży meblowej, wycena pracy kreatywnej, rola opakowania w sukcesie rynkowym, trendy w kreowaniu przestrzeni mieszkalnych, „miasto bez reklam”, a także współpraca na linii społeczność lokalna – firma – projektant. Oprócz tego, swoje wystawy zaprezentowało 23 kreatywnych twórców związanych z architekturą, branżą wnętrzarską, wzornictwem, brandingiem i modą.
Zorganizowano także wystawę specjalną z okazji 50-lecia twórczości związanego z Lubelszczyzną Bartłomieja Pniewskiego, wybitnego, wielokrotnie nagradzanego projektanta, który w swej dotychczasowej karierze wykonał ponad 1000 projektów, z czego ponad 200 zostało wdrożonych do produkcji przemysłowej.
Wszystkie ekspozycje można oglądać do końca sierpnia w Centrum Spotkania Kultur w Lublinie.
Fot. i oprac. na podstawie:
Mat. prasowe ROmedia